Elite Bloggers – Content Marketing
Ahoooj!
Jak někteří z vás vědí (a někteří určitě nevědí), živím se mimo jiné i jako fotografka. Co ale vědí určitě všichni z vás je to, že mě focení strašně baví, hlavně na cestách. Za tu dobu, co fotím, jsem se i naučila spoustu fíglů a vychytávek na pěkné fotky a rozhodla se, že se s vámi o některé podělím. Vzhledem k tomu, že ale většina z vás pravděpodobně fotí „jen“ telefonem a zrcadlovku nemá, přizpůsobila jsem moje tipy na focení smartphonem.
Rozhodně si nemyslím, že jsem bůhvíjaký profesionál a o focení vím všechno. Tohle jsou jen rady, které fungovaly u mých fotek.
Než ale začnu s jednotlivými fígly, musím se s vámi podělit o citát jednoho slavného fotografa.
„Začátečníci řeší foťáky, amatéři objektivy a mistři světlo.“
A já tohle pravidlo můžu jen potvrdit, protože i já jsem přišla na to, že opravdu není důležité, ČÍM FOTÍTE, důležité je PŘI JAKÉM SVĚTLE. Se smartphonem kolikrát vyfotíte lepší fotku, než se zrcadlovkou, pokud máte dobré světlo. Focení je jen a jen o světle.
1. Pravidlo třetin a žádné středovky.
Ať už fotíte hory, budovu, ulici nebo moře, nikdy se nesnažte, aby hlavní linie byla uprostřed fotky. Pravidlo třetin spočívá v tom, že tato linie se nachází buď v horní, nebo spodní třetině fotky. Tak třeba tyhle čtyři fotky z Islandu. Všimněte si, že na dvou levých fotkách je linie v horní části fotky a na těch dvou pravých zase dole. Samozřejmě jsou výjimky, které potrvzují pravidlo, kdy středovky vypadají skvěle, ale ve většině případů je pravidlo třetin sázka na jistotu.
2. Focení proti slunci? Proč ne!
Dneska už dávno neplatí pravidlo, že fotit proti slunci se nesmí. Naopak, s přímým sluncem se dá skvěle experimentovat a fotky proti němu vypadají často skvěle. Jen je potřeba počítat, že barvy budou trochu vybledlé a foťáky budou mít trošku problém s ostřením, ale pokud je dobré světlo (tedy brzký západ slunce, ne pozní, když je už tma), i smartphony zvládnout dobře zaostřit.
3. Úhel pohledu.
Tady to platí asi spíš pro selfies, portrétovky nebo focení celé postavy. Když se fotí celá postava, focení z PODhledu prodlužuje a zeštíhluje nohy, takže pokud se budete snažit o pěkné fotky se štíhlýma nohama, poraďte fotografovi, aby si dřepnul a dostat se tak do výše vašich kolen, nebo alespoň pasu. Co se selfies týče, tak u těch je zase lepší fotit z NADhledu (ale to už zdatnější selfiečkáři určitě vědí:))), takže až budete mrkat do přední kamery svého Smartphonu, zvedněte ruku o kousek výš. A co se portrétovek (tedy fotek/ramen od pasu nahoru) týče, ty vypadají nejlépe z přímého úhlu.
4. Expozice.
Expozice je jeden z nejčastějších problémů. Kolikrát se totiž stává, že obloha je přesvětlená a předmět, který fotíte je ve stínu. Jedna z možností je zapnout na svém smartphonu funkci HDR, která explozici srovná. Já jí třeba na svém Smart Platinum od Vodafonu mám a používám. Druhou možností je to prostě risknout a fotku cvaknout s tím, že si jí potom v appce upravíte a tmavá místa zesvětlíte. Ale to není tak jednoduché. Pokud třeba fotíte tmavou budovu s přeexponovanou oblohou za ní (jako já na fotce), vyfoťte fotku tak, aby byla obloha NEpřeexponovaná a budova před ní tmavá, protože je vždy v postprodukci lehčí zesvětlovat tmavá místa, než ztmavovat světlá místa. Ta světlá totiž ztrácí strukturu a i kdybyste se stavěli na hlavu, převícenou oblohu prostě neztmavíte. Ale tmavou budovu zesvětlit problém není. Dává to trochu smysl? 😀
Myslíte, že takové tipy jsou pro vás nějak přínosné? Měla bych psát víc takových článků o tom, jak vznikají moje fotky? 🙂 Budu ráda za jakýkoliv feedback! 🙂
Krásný zbytek pondělí! <3
E.