Lofoty jsou ostrovy, ležící za polárním kruhem v severním Norsku. Určitě nejsem jediná, kdo je považuje za jedno z nejkrásnějších míst na světě. Lofoty jsou s pevninou spojené silnicí, takže pokud sem budete chtít zavítat, nemusíte si hned kupovat lístek na trajekt.
Protože jsem Lofoty navštívila už podruhé a nasbírala dostatek fotek, konečně můžu sepsat můj seznam nejkrásnějších míst a hiků, které stojí za to podniknout.
1 Svolvæergeita
Délka trasy: 900 m (1,8 km tam i zpět)
Náročnost: Velmi náročná
Start: tady (placené parkoviště)
Pod tímto krkolomným názvem se ukrývá neuvěřitelný skalní útvar, tyčící se nad městečkem Svolvær. Je známý tím, že se s potřebným lezeckým vybavením můžete vyškrábat až na vrchol jeho ikonického dvojzubce. My jsme bohužel lana a sedáky neměli, takže jsme ho obdivovali jen z dálky.
Problém je, že turistická trasa vede přímo ke skále a pokud budete stát pod ní, logicky toho moc neuvidíte. Abyste se dostali do stejného místa jako my, budete kromě nohou určitě potřebovat i ruce. Na pár úsecích je šplhání dokonce jištěno řetězem, takže to rozhodně není ideální volba, pokud cestujete s dětmi nebo se psy.
Určitě ale doporučuju se sem vydat i v případě, že se na šplhání necítíte. Polovina cesty vede po schodech a jakmile dorazíte na první rozcestí, z výhledů vám spadne brada. Fotku Boba (hnědé psisko) jsem pořídila právě tam.
2 Djevelporten
Délka trasy: 1,5 km (3 km tam i zpět)
Náročnost: Středně náročná
Start: tady (placené parkoviště)
Djevelporten, neboli Ďáblova brána, je kámen zaseknutý mezi dvěma skálami, po kterém se můžete dokonce projít. Hike na Djevelporten můžete spojit se skálou Svolværgeita. Parkuje se na stejném místě a dá se tu udělat parádní čtyřkilometrový okruh, při kterém uvidíte oba skalní útvary.
Celá cesta je pochopitelně do kopce, ale ty výhledy za to rozhodně stojí, protože kromě Svolværu z kamene uvidíte i druhou stranu!:)
3 Pláž Kvalvika & hora Ryten
Délka trasy: 4,7 km (9,4 km tam i zpět)
Náročnost: Středně náročná
Start: tady (parkoviště zdarma)
Pláž Kvalvika je jednoznačně jedna z nejkrásnějších pláží na Lofotách. Je až neuvěřitelné, jak bílý písek najdete v tak arktické krajině. Jediný rozdíl od Karibiku jsou asi ty dramatické hory, které obklopují všechny lofotské pláže.
Kvalvika je krásná, ale mnohem hezčí pohled na celý záliv budete mít z kopce Ryten, který je po pravé straně ve směru příchodu na pláž. Před 5 roky jsme cestu dost hledali, ale za ta léta je cestička už pěkně vyšlapaná, takže jí nemůžete minout.
Na Ryten se nachází i ten slavný kámen, za který se můžete pověsit a udělat si fotku, kterou vám nikdo nebude věřit (ale hlavně opatrně!).
4 Reinebringen
Délka trasy: 2,9 km (5,8 km tam i zpět)
Náročnost: Středně náročná
Start: tady (parkoviště zdarma)
Krátký, ale náročný výstup na Reinebringen by si neměl nechat ujít nikdo, kdo zavítá na Lofoty. Když si zadáte Lofoten do Googlu, pravděpodobně vám vyjede výhled na město Reine s fjordy v pozadí právě z téhle hory. Je to asi nejkrásnější výhled na celých ostrovech.
Nenechte se zmást necelými třemi kilometry (z toho 700 m po silnici). Strmější kopec byste hledali dlouho, takže na výstup počítejte s 1,5 hodinami. Já na Reinebringen byla v roce 2017 a tehdy to byl fakt záživný hike v bahně. Slyšela jsem, že tam ale nedávno postavili schody, takže by to už takové terno být nemuselo.
Tak jako tak je to rozhodně nejoblíbenější hike na celých Lofotech, takže nečekejte, že tu budete sami, obzvlášť při pěkném počasí.
V roce 2017 jsem měla to štěstí, nahoře dokonce přespat ve stanu, ale dneska už je to přísně zakázané. Pokud zvládnete, určitě si přivstaňte a vyrazte na Reinebringen na východ slunce. Bude to asi náročné, ale zážitek si z toho odnesete nezapomenutelný. Slunce totiž vychází přímo před vámi a navíc se na vrcholu nebudete mačkat s Asiaty se selfie tyčí v Converskách.:)
5 Segla
Délka trasy: 2,6 km (5,2 km tam i zpět)
Náročnost: Střední
Start: tady (placené parkoviště)
Tak teď budu trochu švindlovat, protože hora Segla se nenachází přímo na Lofotech, ale na ostrově Senja. Je to ale místo, které není z Lofot daleko a pokud vám nevadí 4-5 hodinová jízda autem, určitě Seglu přidejte do vašeho itineráře. Z města Andenes do Gryllefjordu jezdí i trajekt, který by vám mohl cestu ještě lehce zkrátit.
Segla je ikonická špičatá hora, tyčící se nad fjordem. Abyste na ní měli dobrý výhled, pochopitelně se nebudete škrábat přímo na ní, ale na vedlejší kopec s názvem Hesten. Po cestě i na vrcholu Hesten je spousta míst, kde se dá přespat ve stanu, což jsme udělali i my. Chtěli jsme tu vidět východ slunce, který se nakonec bohužel nekonal, ale i tak to bylo asi nejkrásnější místo, kde jsem kdy měla stanovala.
Až budete na vrcholu Hesten lapat po dechu z výhledu na Seglu, určitě se k ní ještě otočte zády a vyrazte na průzkum druhé strany. Půjdete po hraně útesu, který je přes 500 m vysoký, tak dejte pozor, ať se vám při pohledu dolů nezamotá hlava!:)
6 Tungeneset
Délka trasy: 300 m (600 m tam i zpět)
Náročnost: Jednoduchá
Start: tady (parkoviště zdarma)
Tohle je druhý švindl, protože i Tungeneset se geograficky nenachází přímo na Lofotech, ale kousek vedle. Pokud ale vyrážíte na Seglu, Tungeneset bude asi půlhodinová zajížďka. Z pláže se tu můžete podívat na druhou stranu masivu, na který jste koukali od Segly. Dokonce tu nedávno vybudovali krásnou dřevěnou lávku, která dodává místu ještě větší kouzlo.
Pouhých 17 minut autem od Tungeneset je ještě jedno vyhlídkové místo, kde je postavená pěkná dřevěná platforma. V mapách ho najdete pod názvem Bergsbotn utsiktsplattform.
7 Hermannsdalstinden
Délka trasy: 10 km (20 km tam i zpět)
Náročnost: Velmi náročná
Start: tady (parkoviště zdarma)
Výstup na horu Hermannsdalstinden patří k těm velmi náročným a dlouhým, takže vás brzké vstávání nemine. Doporučuju celý hike rozdělit napůl a přespat u chaty Munkebu, která je asi v polovině trasy – ať už ve stanu nebo přímo v ní. Já spala ve stanu, takže nevím, jaké jsou možnosti přespání uvnitř. Tak jako tak to není žádná luxusní chata a bez vlastního spacáku se neobejdete. Pokud máte ale natrénováno, zvládnout se to dá celé i za jeden den.
Na rozdíl od všech ostatních hiků, na Hermannsdalstinden půjdete celou dobu vnitrozemím. Po cestě budete míjet velké množství jezer a moře uvidíte až z úplného vrcholu.
8 Værøy
Délka trasy: 6,6 km (13,2 km tam i zpět)
Náročnost: Jednoduchá
Start: tady (parkoviště zdarma)
Værøy je ostrov, na který z Lofot bohužel silnice nevede. Jezdí sem ale z města Moskenes asi třikrát denně trajekt. Jednosměrná jízdenka je dost drahá – tuším kolem 600 norských korun, což je v přepočtu asi 1700 Kč.
Turisté na Værøy jezdí hlavně kvůli jednomu jedinému hiku, a to je hora Håen. Výstup není vůbec náročný, protože velká část vede po asfaltové silnici, kam ale běžná auta nesmějí. Abyste nemuseli stejnou cestou dolů, doporučuju si udělat okruh. Zpáteční cesta po hraně přilehlého útesu byla mnohem hezčím zážitkem, než asfaltka. Navíc si tu na konci léta můžete smlsnout na borůvkách!:)
9 Henningsvær
Vesnici Henningsvær ocení spíš dronaři. Nachází se tu fotbalové hřiště, které leží na úplném cípu ostrova, což uvidíte bohužel jen při pohledu z ptačí perspektivy.
A když už tu budete, zajeďte si do Henningsvær Lysstøperi and Cafe – mají tam docela dobré kafe. Výběrová káva to není, ale umí docela slušné cappuccino.
10 Skagsanden beach
Pokud ještě nemáte plné zuby hor, krásný výhled na ostré vrcholy budete mít z pláže Skagsanden. Mimo jiné jsou tu i skvělé podmínky pro surfaře – tedy pokud nebojíte studené vody a žraloků. Surf i neopren si můžete půjčit přímo na pláži. Je tu dokonce i skvělý kemp, kde jsem sama v roce 2017 spala a řeknu vám, ten pocit vylézt ráno do bílého písku je k nezaplacení.
Pokud plánujete Lofoty mezi říjnem a březnem, tak předpokládám, že už máte dávno nainstalovaných několik desítek aplikací na předpověď polárních září. Pokud appky hlásí vysoký index, pak právě tady je skvělé místo na pozorování, protože vám nestíní žádné hory a máte dokonale nerušený výhled na oblohu.
11 Volandstinden
Ikonická kuželovitá hora je nejlépe vidět z mostu, vedoucí z vesnice Fredvang. Parádní pohled budete mít samozřejmě i z dronu, kdy do fotky dostanete i most. Pokud nevíte, co s časem, můžete se vyškrábat na vrchol Volandstindenu, odkud je prý taky pěkný výhled. Upřímně zatím jsem neslyšela, že by na Lofotech byl odněkud špatný výhled.
12 Reine
Reine je ospalá rybářská vesnice, kam byste měli zavítat, pokud toužíte vidět roztomilé červené domky, které jsou pro Lofoty a vlastně celou Skandinávii tak typické. Ostatně, pokud budete vyrážet na Reinebringen, parkovat budete na kraji Reine, takže to můžete sfouknout rovnou najednou.
13 Hamnøy
Podobný vibe budete mít z vesnice Hamnøy, která je hned vedle Reine. Hory jsou tu o něco dál, takže výhled je možná o chlup lepší, zato se tu hůř parkuje.
14 Nusfjord
A pokud vás červené domky omrzely, udělejte si zastávku v Nusfjordu, kde jsou pro změnu žluté domky. Návštěva vám nezabere déle než 15 minut. Je tu kromě pár rybářů úplně mrtvo.
Tak to byly Lofoty mýma očima! 🙂
V mém předchozím článku z Lofot je z některých míst víc fotek, tak můžete mrknout, abyste měli lepší představu.
Co vy? Jak se vám Lofoty líbí? Vyrazili byste nebo už jste byli?
Cestování zdar!
Eliška