Tasmánie – top 4 nejkrásnější místa + itinerář

tasmanie - wineglass bay mount amos freycinet national park

Tasmánie. Místo, které musí každý cestovatel alespoň jednou za život zažít! Představte si divokou přírodu, kde se střídají dechberoucí pláže s hustými deštnými pralesy. A někde mezi tím se motají tasmánští čerti, které jinde na světě nenajdete.

Jak dlouho v Tasmánii strávit?

Minimum jsou tři dny. My jsme tu byli necelé 4 a asi bych víc nepotřebovala. Kamarádi tu byli týden, takže i týden tu je určitě co dělat. Vzhledem k tomu, že jsme připojili Tasmánii k našemu veletripu po celé Austrálii, tolik času jsme neměli, takže jsme šli opravdu po top spotech, kterých je podle mě v Tasmánii zhruba 6-7. Naštěstí nejsou daleko od sebe, takže na ně spotřebujete zhruba jednu nádrž benzínu.

Auto, ubytování, atd.

Pro největší svobodu roadtripu máte prakticky jen dvě možnosti – buď si půjčit klasické auto & spát v hotelích nebo si půjčit campervan a spát kdekoliv po cestě. Protože jsme měli jen 4 dny, rozhodli jsme se pro klasické auto a zabookovali k němu hotely. Protože jsme chtěli optimalizovat čas, spali jsme ve 4 různých hotelích, kam jsme se každý večer přesouvali. A byla to jednoznačně nejlepší varianta. Auto jsme rezervovali u Rentalcars.com

Tasmánie – 4 nejkrásnější místa

Tak a pojďme konečně na ta nejkrásnější místa, která jsme za naše 4 dny roadtripu navštívili. Vezmu to popořadě podle toho, jak jsme jeli, abyste si je i vy mohli zadat do trasy.

1 Tasman Arch

Tasman Arch je jedním z těch přírodních úkazů, které vám doslova vezmou dech. Tento obří skalní oblouk, vytesaný po tisíce let sílou oceánu, je prostě fascinující. Když tam stojíte a sledujete, jak se pod vámi rozbíjejí vlny o skálu, cítíte tu neuvěřitelnou sílu přírody na vlastní kůži. Celá oblast kolem je plná stezek, které vás zavedou k dalším vyhlídkám a tajemným skalním útvarům, takže si nezapomeňte pořádně nabít foťák – tady budete fotit ostošest!

2 Nejkrásnější výhled na Wineglass Bay z hory Mount Amos

Když si do Googlu zadáte Tasmánie, jeden z prvních výsledků, který se vám otevře, je zátoka Wineglass Bay. Nejkrásnější pohled na ní je jednoznačně z nějaké okolní hory – ale které? Protože jsme měli tak málo času a nebyl prostor pro chybu, researchi jsem věnovala opravdu hodně času. A dohledala jsem, že nejlepší výhled je z hory Mount Amos, který je součástí národního parku Freycinet.

Má to ale jeden háček. Hike na jeho vrchol je poměrně náročný, obzvlášť v deštivém počasí. Trasa totiž vede strmým a kamenitým terénem, ve kterém budete občas potřebovat kromě nohou i svoje ruce. Místy se totiž doslova leze po skalách.

Délka hiku: 1,9 km (3,8 km tam a zpět)
Obtížnost: Náročná
Odkaz na trasu: ZDE

Jakmile se dostanete na vrchol, otevře se před vámi pohled na legendární zátoku Wineglass Bay, která je jedním z nejfotogeničtějších míst Tasmánie. Výhledy odtud jsou prostě epické a rozhodně za trochu námahy stojí!

3 Cape Raoul

V národním parku Tasman by se dalo strávit o pár dní víc, než jsme my měli k dispozici. Jsou tu tři nádherné útesy, které stojí za vidění – Cape Raoul, Cape Pillar a Cape Hauy. Vede tu prý skvělá dálková trasa, která měří 48 km a existuje spousta agentur, které tento čtyřdenní pochod organizují s privátním přespáním.

My jsme si bohužel museli vybrat jen jeden útes, takže jsem musela znovu provést důkladný research, abychom se dobře rozhodli a viděli ten nejkrásnější. Vyšel mi z toho nejlépe právě Cape Raoul, na který vede poměrně pohodová, ale dlouhá cesta.

Délka hiku: 7,6 km (15,2 km tam a zpět)
Obtížnost: Středně náročná
Odkaz na trasu
: ZDE

Odměnou budou neskutečné čedičové sloupy, vystupující z rozbouřeného oceánu. Dají se tu prý zahlédnout i velryby, ale my to štěstí neměli.

4 Cradle Mountain

Nejikoničtější horou, která v Tasmánii leží, je asi bezpochyby Cradle mountain, podle které se jmenuje celý národní park. Výstup na ní je logisticky náročný, protože se po parku nemůžete pohybovat svým autem. Velké sběrné parkoviště se nachází u návštěvnického centra. Uvnitř jsou nádherné expozice, kde se dá o historii parku dozvědět spousta zajímavostí. Mně ale nejvíc centrum zaujalo z architektonického pohledu. Je celé postavené z kombinace surového betonu a skla a krásně si v interiérech hraje se světlem.

V centru musíte zaplatit (docela mastný) vstup a nasednout na elektrický shuttle bus, který staví hned před budovou a rozváží turisty po celém parku. Zastávek má opravdu hodně, takže tu můžete podniknout hiků víc.

Jedna z nejoblíbenějších a spíše jednodušších je túra kolem jezera Dove Lake, odkud si můžete vychutnat nádherné pohledy na Cradle Mountain, který se majestátně tyčí nad okolní krajinou. Pokud máte štěstí, možná zahlédnete vombaty, kteří tu volně pobíhají.

My jsme se ale vydali rovnou na Cradle Mountain do nadmořské výšky 1 545 m. Vystoupili jsme na zastávce Ronny Creek, kde trasa začíná.

Délka hiku: 6,6 km (13,2 km tam a zpět)
Obtížnost: Velmi náročná
Odkaz na trasu
: ZDE

V národním parku Cradle Mountain je celoročně vždy nižší teplota, než ve zbytku Tasmánie. I přesto, že jsme tu byli v listopadu, což se dá považovat za jejich letní sezónu, foukal ledový vítr a asi ve 2/3 cesty nám začalo SNĚŽIT! Neměli jsme s sebou tolik teplého oblečení (protože proč by si ho někdo bral do Austrálie), takže jsme necítili prsty a byla nám fakt neskutečná zima.

Na posledním kilometru nám padla taková mlha, že z vrcholu nemám jedinou fotku. Nebylo vidět na 5 metrů, ale pár fotek, vystihující krásu celého národního parku, jsem posbírala alespoň po cestě.

Závěrem

Tak to byly podle mě nejkrásnější 4 místa Tasmánie. Doufám, že vám článek pomohl při vašem plánování a pokud se chystáte na nějaký větší trip po Austrálii, nezapomeňte omrknout moje další články – třeba (za mě) nejkrásnější západní pobřeží Austrálie, kde jsem nechala srdce. Pokud se stále ještě rozhodujete, kam do Austrálie vyrazit, tak vám určitě pomůže tento článek, kde porovnávám jednotlivé části.