Austrálie. Země tak daleká, že se sem moc českých turistů nevydává. A když už vydá, zamíří do Sydney, případně procestují východní pobřeží, které je podle mě trochu nuda. Austrálii jsem procestovala opravdu křížem krážem, takže bych řekla, že dokážu jednotlivé části docela pěkně porovnat. Na plné čáře u mě západní Austrálie vyhrává a líbilo se mi tu jednoznačně nejvíc.
Pokud jste si přečetli můj článek o tom, která část Austrálie je nejlepší, a rozhodli jste se pro návštěvu západní Austrálie, tak jste tu správně! V tomhle článku se dočtete o nejkrásnějších místech západní Austrálie, které nesmíte při návštěvě vynechat.
Jak dlouho v západní Austrálii strávit?
Minimálně týden, ideálně 14 dní. My jsme západní Austrálii věnovali 10 dní a bylo to o chlup míň, než by bylo ideální, protože jsme strávili hodně času v autě. Přejezdy tu jsou (jako v celé Austrálii) opravdu dlouhé a nebylo výjimkou, že jsme za den ujeli třeba 500 km.
Auto, ubytování, atd.
Pro největší svobodu roadtripu máte prakticky jen dvě možnosti – buď si půjčit klasické auto & spát v hotelích nebo si půjčit campervan a spát kdekoliv po cestě. My jsme se rozhodli pro variantu B a bylo to to nejlepší rozhodnutí, které jsme mohli udělat. Campervan jsme půjčili u společnosti Hippie Campers, která patří pod Apollo. Náš obytňák byl trochu zastaralý, ale zase za dobrou cenu. V Austrálii je opravdu hustá síť míst, kde se dá s těmito campervany přespat:
1 Luxusní velké kempy
Skoro jako hotel. Máte tu sprchy, restaurace, přípojky k elektrice, wifi a třeba i bazén. Tyhle kempy jsou pochopitelně nejdražší.
2 Obyčejné malé kempy
O něco horší místa, kde často nejsou přípojky na elektřinu, ani wifi. Jsou samozřejmě levnější a platíte za toalety, sprchy a bezpečné místo na zaparkování.
3 Parkoviště
Parkoviště jsou většinou zdarma, ale nemáte tu vůbec nic. Čůrat musíte do křoví a tyto parkoviště často leží hned vedle rušnější silnice, takže pokud máte lehký spánek, počítejte s tím, že se moc nevyspíte.
My jsme to tak střídali podle toho, jaká byla naše potřeba sprchy. Docela praktická je appka THL Roadtrip, kde najdete mapu všech kempů a parkovišť, kde se dá přespat.
Západní Austrálie – itinerář na 10 dní
S největší pravděpodobností přiletíte stejně jako my do Perthu. Nejlepší varianta, jak západní Austrálii poznat, je vydat se po pobřeží – buď nejdřív na jih a nebo nejdřív na sever, na tom nezáleží. Tady přikládám mapu míst, o kterých budu v tomto článku psát, abyste si dokázali udělat obrázek toho, kudy naše trasa vedla.
Kdybych měla vybrat 2 místa, kde se nám líbilo nejvíc, tak je to Esperance (bod F) a Shark Bay (bod I) – takže ani nemyslete na to, že si trip zkrátíte. Ty nejkrásnější místa jsou samozřejmě ty nejvzdálenější! 😂
Kdybychom měli o pár dní víc, cestu bychom prodloužili na sever nad Shark Bay, kde je ještě pár spotů, které stojí za vidění. Patří mezi ně třeba monumentální hora Mount Augustus (kam potřebujete čtyřkolku), soutěska Hamersley Gorge, nebo NP Karijini.
Západní Austrálie – 15 nejkrásnějších míst
Tak a pojďme konečně na ta nejkrásnější místa, která jsme za našich 10 dní roadtripu navštívili. Vezmu to popořadě podle toho, jak jsme jeli, abyste si je i vy mohli zadat do trasy.
1 Perth
Naše kroky vedly nejdřív do města Perth. V jeho downtownu najdete finanční centrum s výškovými budovami. Nejkrásnější část Perthu je ale King’s Park, ze kterého je na město a řeku Swan úžasný výhled. Součástí parku je i botanická zahrada, do které je vstup zdarma.
Popravdě kdybych si měla vybrat jedno australské město, kde bych chtěla žít, je to právě Perth. Jeho atmosféra je na rozdíl od Sydney nebo Melburne strašně přátelská, ne tak uspěchaná a město je tak akorát velké na to, aby pořád mělo veškerou vybavenost, ale nebylo tak špinavé a smradlavé.
Pokud byste měli dostatek času, určitě se vydejte lodí na ostrov Rottnest. Leží jen kousek od Perthu a kromě skvostných útesů a tyrkysové vody tam můžete narazit na to nejroztomilejší zvířátko na světě – na quokku.
2 Pinnacles NP
Z Perthu jsme se vydali po pobřežní dálnici směrem na sever. První zastávkou byl maličký národní park Pinnacles, do kterého jsme dojeli přesně na západ slunce. Surrealistickou krajinu tu tvoří tisíce vápencových sloupů vystupujících z pouštního písku. Naprostým unikátem je to, že se skrz celý park můžete projet po prašné cestě autem, takže doslova autem kličkujete mezi sloupy. Zároveň tu pobíhá spousta klokanů, tak mějte oči na stopkách.
Do NP Pinnacles se platí vstup v hotovosti něco kolem 20 AUD.
3 Písečné duny kolem Beekeepers Nature reserve
Pokračovali jsme na sever a kolem silnice se tu a tam začaly objevovat duny. Nedalo nám to a na jednu jsme se zajeli podívat blíž. Odbočovala k ní z hlavní silnice malá prašná cesta, se kterou si náš campervan s přehledem poradil a chvíli jsme na dunách pobíhali.
4 Kalbarri NP
O pár set kilometrů dál na sever se nachází národní park Kalbarri. Park je známý svojí dramatickou krajinou plnou hlubokých kaňonů a rudých útesů. Park se rozkládá podél řeky Murchison, která po miliony let tvořila úchvatné přírodní útvary.
Tím nejkrásnějším je asi Nature’s Window – přírodní oblouk z pískovce, který slouží jako ideální vyhlídka do krajiny. Určitě si nenechte ujít ani poměrně novou vyhlídku Kalbarri Skywalk, kam se dá dojet autem.
5 Shark Bay
Dostáváme se do zátoky Shark Bay, kde – jak už název vypovídá – můžete spatřit žraloky. Na začátku zátoky je spousta pláží, kde se dá zastavit a vykoupat. I my jsme se zastavili u pláže s názvem Shell beach a naskákali do vody. I když to z fotek může tak působit, pláž nebyla písčitá. Místo toho jsme pobíhali po milionech (na kousíčky roztříštěných) mušličkách – odtud asi název Shell beach.
Voda tu byla asi kvůli odlivu mělká, takže jsme museli jít vodou dobrých pár set metrů, aby nám sahala alespoň po kolena. Manžel šel pár kroků přede mnou a já najednou uviděla ploutev, která kolem něj začala kroužit.
ŽRALOK!
Sice malý, maximálně metrový, ale žralok. Historka naštěstí nekončí ukousnutou nohou, protože jsme okamžitě vyklidili prostor.😂
Manžel chtěl vidět pořádného žraloka, a tak jsme po cestě dál na poloostrov zastavili v malém výzkumném centru, kde žraloky chovali a shodou okolností jsme se trefili do času jedné z prohlídek. Tak jsme na ní vyrazili a byl to super zážitek. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí a podívali se na ně pořádně z blízka. No, tyhle macky bych ve volném moři potkat nechtěla.
Další zajímavostí byla teplota. Jakmile jsme se vyšplhali na úroveň Shark Bay, ručička teploměru při naší listopadové výpravě ukazovala 41°C ve stínu. Bylo fakt úmorné vedro a kdykoliv jsme se museli vykýblovat ven z klimatizovaného auta, byť jen na čůrání, bylo to jak kdybychom otevřeli dveře do sauny.
Cesta dál do útrob poloostrova byla hodně vyprahlá, takže jsme si připadali jako uprostřed pouště. Potkali jsme u silnice dokonce několik emu a pár klokanů.
6 Francois Peron NP
Severně nejvzdálenějším místem, kam jsme dojeli, byl národní park Francois Peron – za mě asi největší highlight celé západní Austrálie. Mísí se tu červená poušť s tyrkysově zelenými lagunami a meandry říček, které z ptačí perspektivy vytváří hotové umělecké dílo.
Nejlepší způsob, jak tuhle scenérii vidět, je vyhlídkový let letadlem, na který jsme narazili úplnou náhodou díky letáku na recepci v kempu Monkey Mia. Není to vůbec drahá záležitost a my jsme v roce 2023 platili zhruba 100 AUD/os. V letadle jsou vlastně jen 4 místa včetně pilota, takže je to opravdu maličký vrtulák, který se dost klepe. Let trval asi 30 minut, během kterých náš pilot několikrát obkroužil celý národní park, takže jsme ho viděli ze všech možných úhlů. Byl to fakt ten nejkrásnější zážitek, co jsme v západní Austrálii zažili.
7 Monkey Mia Conservation Park
Park Monkey Mia je ideálním místem pro pozorování delfínů v jejich přirozeném prostředí, tedy v oceánu. Každý den tu krmí delfíny, kteří připlují až na břeh a je tedy možné se s nimi setkat a dokonce si je pohladit. Pochopitelně se může stát, že delfíni na krmení prostě nepřiplují, protože nemají hlad – a to se bohužel stalo nám, takže jsme nakonec žádného neviděli (fotka delfína níže je z jihu Austrálie, kde jsme se vydali na plavbu lodí).
Kromě pozorování vodních živočichů je v Monkey Mia nádherný kemp s hotelem, kde se dá ubytovat. I my jsme si tu jednu noc zabookovali a bylo to právě tady, kdy jsme viděli, jak emu ukradl kus jídla ze sousedního nehlídaného campervanu. Byla to docela vtipná podívaná.😂 Emu tu obecně pobíhá docela dost, takže je poměrně jednoduché na ně narazit u silnice.
Součástí kempu byly i nádherné pláže s bílým pískem, kde nebyla skoro ani noha. Dají se tu půjčit třeba kajaky nebo vyrazit na plavbu lodí. Zkrátka je to ráj, který s přehledem překoná ledajakou pláž v Karibiku nebo na Maledivách.
8 Jurien Bay
Bylo nám trochu líto, že jsme neviděli v Monkey Mia žádné delfíny, že jsme ještě po cestě zpátky do Perthu trochu pogooglili. A našli jsme Jurien Bay, kde funguje agentura, která umožňuje šnorchlování nejen s delfíny, ale hlavně s lachtany. A tak jsme si jedno takové sea safari zabookovali.
Vyfasovali jsme vybavení a ve skupince asi 8 lidí jsme naskákali do malé motorové lodi, která se s námi vydala do oceánu. Zanedlouho jsme kotvili u maličkého ostrůvku a vyskakovali jeden po druhém do vody. Lachtani mezi nám proplouvali a vůbec se nás nebáli. Hráli si mezi sebou a pošťuchovali se. Byla to fakt pecková podívaná, na kterou budu dlouho vzpomínat.
Pak jsme popojeli lodí o kus dál a zase naskákali do vody, kde si plavali tentokrát delfíni. Ti byli o poznání plašší, takže jsme je viděli jen z dálky. Když jsme se ale vraceli lodí do přístavu, doprovázeli nás a vyskakovali za lodí z vody.
9 Lake Clifton
Vracíme se zpátky pod Perth. Krátkou zastávku jsme si udělali u jezera Clifton. Zajímavé je tím, že se v něm vyskytují vzácné thrombolity, což jsou vlastně živé fosilie, které jsou možné pozorovat z dřevěné lávky.
10 Busselton Jetty
Další krátkou zastávku jsme si udělali u dlouhatánského mola v městečku Busselton. Tady mi to hodně připomínalo Kalifornii – dřevěná promenáda, kavárničky a upravené parčíky. Molo je tak dlouhé, že po něm jezdí vláček, kterým se dostanete na jeho konec.
11 Valley of the Giants Tree Top Walk
Stezku korunami stromů máme i v Česku a i tady se jedná o podobnou záležitost. Vyvýšená lávka, umístěná ve výšce 40 metrů nad zemí, prochází korunami gigantických stromů karri a tingle, které patří mezi největší eukalypty na světě.
12 Elephant Rocks
Kameny, které z výšky vypadají jako hřbety slonů, leží v zátoce William Bay. Vede k nim z velkého parkoviště asi 1 km dlouhá dřevěná stezka, po které sestoupáte rovnou na pláž. Ke Sloním kamenům musíte ještě kousek po pláži, ale odměnou vám bude pohled, na který budete dlouho vzpomínat. Dá se tu samozřejmě všude koupat, takže plavky s sebou!
13 Stirling range National Park
Z pobřeží jsme si udělali malou zajížďku do pohoří Stirling range, kde leží nejvyšší kopce západní Austrálie, včetně hory Bluff Knoll, která je nejvyšším bodem v celé jihozápadní Austrálii. Vede na ní turistická stezka a prý je z jeho vrcholu úžasný výhled. My jsme na výstup neměli bohužel čas, takže jsme ho museli oželet, ale dodnes mě to mrzí.
14 Esperance
Je libo trochu Karibiku? Ty nejkrásnější pláže najdete jednoznačně v Esperance. I přesto, že já nejsem vůbec plážový typ a představa dovolené na pláži mi nedělá vůbec dobře, tak musím uznat, že tohle byl fakt ráj. Pláží je tu opravdu spousta a na většině z nich není ani noha. Za návštěvu stojí hlavně pláž Lucky Bay, která je známá tím, že se na ní zdržují klokani, takže se tu dají pořídit roztomilé fotky. Po celém pobřeží kolem Esperance jsou taky skvělé podmínky pro surfování.
Je tu ale dost žraloků, takže na každé pláži mají varovný systém, který spustí hlasitý alarm v případě přítomnosti žraloka na pláži. Byli jsme svědkem takové situace a bylo až neuvěřitelné, jakou rychlostí vylezli surfaři z vody.
Ještě vám dám tip na jednu kavárnu v Esperance, kde mají výběrovou kávu. Jmenuje se Downtown Espresso Bar a měli jsme tu jedno z nejlepších kafíček v celé Austrálii.
15 Wave Rock
Vracíme se z Esperance zpátky do Perthu. Vzali jsme to tentokrát nejkratší cestou přes vnitrozemí, kde jsme měli vyhlídnutý jeden spot. Wave Rock je přírodní úkaz připomínající obrovskou zkamenělou vlnu. Měří přes 15 metrů a dlouhá je kolem 110 metrů. Je až neuvěřitelné, že vznikla před více než 2,7 miliardami let erozí žuly. Dá se tu udělat pěkný pěší okruh a u parkoviště je i dobře vybavený kemp.
Protože je Wave Rock víc ve vnitrozemí, bylo tu obrovské množství otravných much, takže jsme po cestě sebrali všechny větve, které jsme našli a máchali s nimi kolem obličeje. Málokdo ví, že v celém australském vnitrozemí jsou mouchy přemnožené, což je dost nepříjemná záležitost, protože vám klidně vlezou do nosu nebo do očí.
Tak to byly nejkrásnější místa Západní Austrálie. Doufám, že se vám článek líbil a příště se podíváme na Jižní Austrálii!
E.