Ahoooj!
O Tokyu jsem psala minulý týden, ale kdybych měla vybrat jedno místo z Japonska, kde se mi líbilo ze všeho nejvíc, je to jednoznačně Kyoto. Úplně ale nedokážu říct proč. To člověk prostě cítí. Ty vibes kolem sebe. V Kyotu a kolem něj za mě bylo i nejvíc míst k vidění. Taky jsme si tu střihli dalších 100 kilometrů na kole v rámci přípravy na Eco-Challenge, což dokazuje to, jak je Kyoto bike-friendly.
Kolik dní v Kyotu strávit?
Rovnou se tam přestěhujte. Za dovolenou totiž určitě nestihnete všechno. Jsou tu stovky svatyní, chrámů, bambusových lesů, všelijakých bister a stylových kaváren, takže to vzdejte, fakt to nestihnete. Já si taky myslela, že to stihneme. No a pokud budete chtít stihnout to málo, co já, tak si rezervujte 3 dny.
5 míst, která v Kyotu vidět?
1 Fushimi Inari Taisha
Tato šintoistická svatyně je takový malý (nebo velký?) symbol Kyota. Její původ sahá až do 8.století, kdy bylo Kyoto ještě hlavním městem Japonska. A v čem je Fushimi Inari jiná, než ostatní svatyně? V areálu najdete tisíce ikonických červených bran nesoucí název torii. Ty byly věnovány podnikateli, kteří věří, že si tím nakloní bohy a jejich firma bude prosperovat. Na každé z bran jsou proto nápisy v japonštině, které nesou jména dárců.
Svatyně je zasvěcena božstvu Inari, odkud pochází i její název. Stejnojmenný název nese i hora, na které je svatyně postavena. Dá se na ní několika tisíci schody dostat a vřele to doporučuju.
Vzhledem k oblíbenosti je Fushimi Inari přeplněná turisty od rána do večera, nicméně nahoru se jen tak někdo nedostane. Je to totiž víc než dvouhodinová, celkem náročná, procházka do strmých schodech, u kterého se člověk nemálo zapotí. Pokud byste rádi fotky bez lidí, vyražte sem hned po východu slunce, jako jsem to udělala i já. Za vstup se neplatí.
2 Arashiyama Bamboo Forest
Arashiyama je bambusová alej na západním okraji Kyota. Je to trochu z ruky, ale na kole v 6 ráno – tedy bez husté dopravy – je to celkem hračka. Z fotek to vypadá, jako kdyby byla alej bůhví jak dlouhá, ale sama jsem byla trochu překvapená, že po cca 400 metrech končila. Je to víceméně vyhajpovaný instaspot, ale pokud si nechcete nechat fotku odsud ujít, vyražte sem. Ideálně hned po východu slunce, stejně tak jako do Fushimi Inari. Vstup je sem zdarma.
3 Golden Pavilion (Kinkaku-Ji Temple)
Golden Pavilion je součástí budhistického chrámu Kinkaka-Ji. Láká mnoho turistů z celého světa hlavně proto, že celé jeho dvě horní patra jsou pokrytá čistým zlatem, takže je jeho hodnota skoro nevyčíslitelná. Říká se, že uvnitř jsou ukryty ostatky Buddhy. Součástí areálu jsou rozsáhlé zahrady, které stojí za procházku. Za vstup do areálu se platí.
4 Kiyomizu-dera Temple
Další komplex buddhistický chrámů, který stojí za zastávku. Jméno chrámu je odvozeno od vodopádu, který se nachází uvnitř, ale já ho bohužel nenašla. S Kiyomizu se pojí hned několik pověr, takže až tu někoho uvidíte třeba chodit se zakrytýma očima od jednoho kamene k druhému, budete vědět, že se snaží najít pravou lásku. Nejen u Kiyomizu-dera, ale i v jeho okolí určitě uvidíte i spoustu japonských žen v kimonech, které jsou perfektními modelkami pro fotky. Projít celý komplex trvá více než hodinu, takže si rezervujte dostatek času. Za vstup se nic neplatí.
5 Nishiki Market
Jídlooooo. Spousta jídla! V žádné zemi jsem snad ještě místní trh nevynechala a ani Japonsko nebylo výjimkou. Na Nishiki Marketu najdete úplně všechno – od čerstvých ryb, masa a ovoce, po oříšky, čokolády a čaje. Dá se tu i levně a rychle najíst, protože nabídka grilovaných seafoodových specialit a všelijakých nudlí je opravdu veliká. Celý trh je krytý, takže sem můžete vyrazit, když zrovna počasí není na vaší straně.
V Kyotu toho najdete mnohem víc, ale nepředpokládám, že by se tu někdo zdržel déle jak tři dny. Půjčit si kolo a objet celé město křížem krážem mi přišlo jako dobrý nápad a udělala bych to znovu. Město je moc velké na to, aby se dalo projít pěšky a moc drahé na to, aby se projezdilo třeba taxíkem.
Mezi Tokyem a Kyotem doporučuju cestu Shinkanzenem. Nejenom, že je to zážitek, protože je to jeden z nejrychlejších vlaků na světě, ale zároveň se rychleji se mezi městy nepřesunete. Shinkanzen to totiž smaží až 320 km/h!
Na konec přikládám ještě mapu míst pro lepší orientaci. Můžete na ní vidět ještě další dvě místa, která jsme navštívili.
Jestli máte nějaké otátky, sem s nimi, moc ráda cokoliv zodpovím.
Cestám zdar!
E.