Pitztal – nejlepší lyžování v Rakousku

pitztal austria tirol ice cave

Pitztal je údolí v Ötztalských Alpách ve spolkové zemi Tyrolsko v Rakousku. Ledovec Pitztal je nejvýše položeným rakouským lyžařským areálem, dosahuje až do výšky 3 440 m n. m., což má jednu obrovskou výhodu – lyžovat se tu dá i v dubnu.

I nám bylo líto, že lyžařská sezóna už na většině míst skončila a rozhodně jsme nebyli připraveni naše lyže uklidit do hlubin sklepa. A tak jsme sbalili skialpy a vyrazili jsme. V údolí Pitztal jsme strávili úžasný prodloužený víkend, který už teď víme, že si příští rok zopakujeme.

TOP 4 aktivity, které v údolí Pitztal nevynechat

Pitztal je neuvěřitelně všestranný a věcí, které můžete během vaší dovolené podniknout, je tu mnohem víc. Aktivity se odvíjí od ročního období. V létě vás na pár dní zabaví turistika, ale dneska budu psát o zimním období. Jaké jsou tedy ty nejlepší zimní aktivity?

1 Klasické sjezdové lyžování

Musím říct, že existuje spousta rakouských lyžařských středisek, se kterými můžu Pitztal porovnat. Lyžovala jsem třeba na Kaprunu, Hintertuxu, Söldenu nebo Stubai, ale Pitztal byl z jednoznačně nejlepší. Řekla bych, že Pitztal je z nich nejmenší a možná právě ta velikost byla sympatická, protože tu není tolik lidí a sjezdovky jsou lépe uspořádané. V údolí Pitztal najdete dohromady tři lyžařská střediska:

  • Pitztalský ledovec
  • Hochzeiger Bergbahnen
  • Rifflsee Bergbahnen

My jsme většinu času trávili na Pitztalském ledovci, do jehož úpatí dojedete podzemním vlakem (podobným, jako jezdil před lety na Kaprunu). Odtud už jezdí klasické lanovky do všech směrů. A co bylo na lyžování na Pitztalském ledovci tak výjimečné?

Freeride!

Manšestr tolik neoceníme, protože i na upravených sjezdovkách jezdíme na skialpových lyžích, které jsou uzpůsobené hlubšímu sněhu, a tak jsme většinu času brázdili prašan, lemující sjezdovky. V jiných rakouských střediskách si freeridu moc neužijete, protože téměř každý metr čtvereční je pokryt sjezdovkou, aby se pak mohl skiareál chlubit, že má 470 km sjezdovek.

Lyžování na Pitztalském ledovci má ještě jednu perličku. Lanovka s názvem Wildspitzbahn vás doveze ke Cafe 3440, což je architektonický skvost, vyhlídka a restaurace v jednom. Jak už název vypovídá, nachází se vy výšce 3.440 m nad mořem a určitě mi dáte za pravdu, když řeknu, že cpát se Knödlsuppe a popíjet Aperol v takové výšce s výhledem na Wildspitze není vůbec k zahození! 🙂

2 Skialpová túra

Pitztal je skialpovými trasami hustě protkaný, a tak můžete vyrazit na spoustu různých túr. My jsme měli v plánu výstup na nejvyšší horu Wildspitze (3.770 m n. m.), ale kvůli počasí jsme museli plány přehodnotit a vyrazit na Linker Fernerkogel (3.277 m n. m.). Na Mapy.cz trasa bohužel vyznačená není, a tak jsem jí nakreslila ručně zelenou barvou. Po tom, co jsme vlakem dojeli na Bergstation, po modré sjezdovce č. 25 jsme sjeli kopec dolů do úpatí hory, kde jsme nasadili pásy a začali stoupat údolím. Na Fernerkogel jsme vystoupali nejprve východní a pak severní stěnou.

Samozřejmě jsme měli průvodce, díky kterému jsme nemuseli řešit trhliny v ledovci a laviny. Bez průvodce bych se na skialpovou túru po ledovci nevydala, protože na to prostě nemáme znalosti a zkušenosti, takže pokud to máte stejně, Raphael se vás určitě rád ujme! Umí perfektně anglicky a funguje na Whatsappu (+43 650 330 9514). Dokonce nám zvládnul vyfotit i jednu nerozmazanou fotku, ve které nám nechybí nohy! 😀

3 Ledovcová leskyně

Výhoda horského vůdce není jen ta, že s vámi jde na vrchol někdo zkušený. Na vůdci je skvělé i to, že zná kopce jako své vlastní boty a umí vás dovést na místa, která byste sami nikdy nenašli. Třeba na ledovcovou jeskyni, schovanou pod sněhem, kterou byste ladně minuli při sjezdu z Fernerkogelu, jako to udělala skupinka skialpinistů, kteří jeli jen pár metrů před námi. Náš průvodce zastavil v půlce kopce a počkal, než ho dojedeme. Pak říká: „I have a surprise for you, follow me.“ a začal se sklouzávat sněhovým jazykem do jakési jámy. Málem jsme omdleli, když se před námi otevřel úplný ledovcový chrám, hrající všemi odstíny tyrkysové barvy!

Raphael nám říkal, že v létě je tahle jeskyně zatopená vodou, která se z ledovce valí, a tak není přístupná. Už teď v dubnu nám pod nohami tekl celkem slušný proud vody.

Přesná poloha jeskyně je tady.

4 Tiroler Steinbockzentrum

Občas se stává, že si počasí na vaší dovolené dělá co chce, a tak pro vás mám ještě jednu dešťovou variantu, abyste neseděli na pokoji. 🙂 Můžete se zajít podívat do Steinbockzentrum, kde kromě úžasné architektury a designu můžete omrknout tyrolské kozorožce. Vstupné je 8 EUR a prohlídka vám zabere přibližně 30-45 minut.

To je ode mě vše! Doufám, že vám můj článek pomohl při plánování vaší dovolené v údolí Pitztal – pokud ano, můžete mi do komentářů hodit pozdrav nebo se podělit o vaší zkušenost z Pitztalu! 🙂

Cestování zdar!
Eliška