Jihovýchodní Island & vodopád Skaftafell

GOPR1356

Ahooj!

doufám, že se vám první část našeho roadtripu líbila a tady je druhá (ale ne poslední)! 🙂

Od posledního místa v předchozím článku jsme razili dál po jižním pobřeží na východ, až k Reynisfjara. Tohle místo ukrývá fantastickou pláž s černým stěrkem, na které leží špičaté skalní útvary s názvem Reynisdrangar, které by byly jedním z nefotogeničtějších míst, kdyby nebylo těch tisíců lidí. Reynisfjara je dostupný přímo z parkoviště pod hlavní silnicí, kde parkovalo hned několik desítek autobusů s turisty, což nám lehce zkazilo zážitek.

IMG_7522
GOPR1253
IMG_7429
IMG_7555
IMG_7477
IMG_7464
IMG_7529

Na pláži jsme strávili pár hodin a pak jsme vyrazili dál po pobřeží směrem na východ. Dostali jsme se až k lávovému poli Eldhraun, které mě neuchvátilo o nic méně, než černé pláže. Z popisků v průvodci jsem si představovala lávové pole jako obrovskou černou kamenitou poušť, kde není absolutně nic, ale když jsme k němu dorazili, úplně jsem oněmněla.

Eldhaun totiž není žádná vyprahlá sopečná poušť, ale nádherné kopečky, porostlé hustým mechem. Málem jsem chytila zajíce, když jsem se po něm prošla, protože se mi nohy do mechu zabořily po kolena. Vůbec by mi nevadilo tady přespat, kdyby nezačlo mrholit!:)

IMG_7578
IMG_7652
IMG_7628
GOPR1268
IMG_7623
IMG_7602
IMG_7590
IMG_7656

Začalo se stmívat, a tak jsme si našli bezchybné místo jen pár set metrů od Fjaðrárgljúfur, kam jsme chtěli vyrazit hned ráno.

Když jsme se do kaňonu druhý den vydali, byli jsme rádi, že jsme spali hned vedle, protože tu takhle brzy nebyla ani noha a zájezdové autobusy s turisty s Reykjavíku se začaly valit až když jsme nasedali do auta a odjížděli. Stezka vedla po vrcholcích kaňonu, takže jsme celou dobu koukali dolů z obrovské výšky na malou říčku, která protékala mezi skálami. Na konci stezky nesměl chybět tradiční islandský vodopád.

Na cestě od kaňonu jsme se mohli všichni potrhat smíchy z místní turistické značky.

IMG_7661
IMG_7681
IMG_7675
IMG_7674
IMG_7688

Po tom, co jsme se uklidnili z našich puberťáckých výlevů ohledně značky, vyrazili jsme směr národní park Skaftafell, ve kterém leží hned několik fantastických míst.

Začali jsme malým desetikilometrovým okruhem kolem vodopádu Svartifoss a úplným orgasmem pro moje fotografické oko byl výhled na ledovec Skaftafelljökull. Byl přímo pod námi a tak neuvěřitelně blízko.

IMG_7693
IMG_7697
IMG_7710
IMG_7774
IMG_7764

Sešli jsme ještě o pár výškových metrů dolů a našli stezku, která vedla přímo k úpatí ledovce.

Když si vzpomenu na mojí cestu po Novém Zélandu a výhled na Franz Josef Glacier, který byl od nás tak daleko, že ani můj ultrazoom ho nedokázal přiblížit tak, aby byl někdo z fotky schopný identifikovat ledovec, úplně mě dojalo to, že jsme se po něm mohli jen tak projít. Žádné zábrany, žádné vstupné, žádné cedulky s lebkami a nebezpečím smrti, žádní turisti.

Prostě ledovec.

Přímo před námi. Byla jsem úplně ve svém živlu. I když zimu nenávidím, v tu chvíli mi došlo, že ledovce jsou moje asi nejvíc neoblíbenější místo. Mám z nich neuvěřitelný respekt a nikdy bych se sama neodvážila vyrazit na procházku po ledovci, ale čiší z nich neuvěřitelná síla a zároveň nepředvídatelnost. Párkrát jsme slyšeli prasknutí a malý sesuv a pokaždé mi úplně naskočila husí kůže.

IMG_7816
IMG_7912
IMG_7891
IMG_7875
IMG_7856

Začínala tady být díky ledovci pořádná zima (teploměr v autě ukazovat 4 stupně), a tak jsme tu vydrželi jen pár minut a zase běželi do auta a pokračovali na další destinaci.

Jen pár metrů od hlavní silnice se nachází kostel Hofskirkja. Tenhle maličký kostelík má neuvěřitelné kouzlo hlavně díky porostlé střeše a zvláštním boulím na trávě, která ho obklopovala.

Obecně kostely úplně nemusím, ale Island je první země, kde se mi kostely opravdu líbily. Vždycky byly něčím zajímavé a zároveň úplně jednoduché. Ve městech jsou kostely většinou z betonu a v moderním stylu a v přírodě spíš dřevěné a maličké.

IMG_7928
IMG_7935

Tím ještě zaručeně krásy národního parku Skaftafell nekončí, ale o zbytku už zase příště! Můžu jenom napovědět, že v příštím článku bude místo, které se mi na Islandu líbilo ze všechno nejvíc! <3

Tak zatím!
E.