Kypr je strašně zajímavá destinace, která má od každého trochu. Nebo spíš od každého hodně. Bohatá historie, krásné pláže s čistou vodou, vynikající řeckou a středomořskou kuchyni, ale i hory a přírodní krásy. Pojďme si ale přiznat, že nejčastěji jezdí turisté na Kypr proto, aby plácli u moře a strávili týden na sluníčku nicneděláním.
To však není můj případ. Na začátek je tedy důležité zmínit, že tenhle článek nepojednává o nejkrásnějších plážích, ale o přírodě, výletech a pěších túrách.
Kdy na Kypr vyrazit?
Kdykoliv! My jsme Kypr navštívili na Vánoce, tedy v zimním období a pokud bych sem jela znovu, neudělala bych to jinak. Není tu takové úmorné vedro a většinu míst máte jen pro sebe. V prosinci je tu 18-22 stupňů, takže ideál na objevování zajímavých míst a pěší túry. Koupat se dá, moře není studené a opalovačku taky zvládnete.
Všechno je přes zimu (narozdíl třeba od jižního Portugalska) otevřené, takže se nemusíte bát, že nenajdete ubytování nebo si nedáte něco v restauraci. Jen je všechno levnější a méně přecpané lidmi.
Jak dlouho na Kypru strávit?
Pokud se jedete plácnout k moři, bude vám stačit týden. Pokud chcete jezdit na výlety a objevovat ostrov, bude vám taky stačit týden. Pokud chcete obojí, doporučuju cca 10 dní.
My jsme na celý Kypr měli 11 dní a bylo to úplně akorát na to, abychom viděli všechno, co jsme chtěli, ale zároveň jsme měli 2 dny volna na Štědrý den a Silvestr na to, abychom je strávili s knížkou u bazénu.
Program jsme si rozdělili takto:
Den 1 – přílet na Kypr, půjčení auta, nákup, atd.
Den 2 – Krátký výlet na Coral Bay & Edro III Shipwreck
Den 3 – Výlet do Avakas Gorge
Den 4 – Válečka u bazénu
Den 5 – Výlet na východ do Ayia Napa (Love Bridge, Cape Greco, Sculpture park, Blue Lagoon, sea caves, západ slunce u Stavrovouni Monastery)
Den 6 – Výjezd na nejvyšší horu Olympus, hike kolem ní, zastávka na vodopádu Millomeris
Den 7 – Půldenní válečka u bazénu, odpoledne výlet na Ancient Kourion a Aphrodite’s Rock
Den 8 – Výlet na Aphrodite Nature Trail, Limni Pier
Den 9 – Výlet do turecké části (Famagusta & Karpas)
Den 10 – Průzkum Paphosu (Tombs of the Kings, maják, Paphos castle)
Den 11 – Po cestě na letiště Limassol, White Rocks a Larnaca
Kde se na Kypru ubytovat?
Resp. by otázka asi spíš měla znít, zda se ubytovat na jednom místě a vyjíždět na výlety a nebo každý den přejíždět jinam. Kypr je (na rozdíl třeba od Madeiry nebo Tenerife) docela velký ostrov, takže pokud se ubytujete na jednom místě, počítejte s tím, že strávíte dost času v autě. Protože nás jelo 5, rozhodli jsme se pro rezervaci velké vily s bazénem na celých 10 dní.
Vila se nacházela nedaleko Paphosu a bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsme mohli udělat. Nejvíc zajímavostí se nachází jihu a západě, takže jsme našli ubytování právě tady a dopředu počítali s tím, že si vyhradíme dva dny na dva celodenní výlety na jihovýchodní a severozápadní výběžek ostrova.
Kypr má jednu hlavní dálnici, která vede po jižním břehu ostrova, takže je docela chytré se ubytovat někde kolem ní, aby byl váš pohyb po ostrově rychlejší.
Kyperská nebo turecká část? A jak se dostat do té turecké s autem z půjčovny?
Byli jsme v obou a já hlasuju jednoznačně za tu kyperskou. Je víc „západní“. Ve všech ohledech. Obchody, restaurace, mentalita lidí, čistota v ulicích, bezpečnost. V turecké části vás čeká diametrálně jiná kultura.
Pokud si půjčujete auto v kyperské části a rádi byste si udělali jednodenní výlet do té turecké, jako jsme to udělali my, tak i přesto, že spousta webů říká různé informace, můžu doložit, že k tomu nepotřebujete nic speciálního kromě cestovního pasu. Na hranicích si vystojíte frontu (každé auto Turci pečlivě kontrolují) a zaplatíte pojištění auta. Připravte si 30 EURO/auto, a to pouze v hotovosti. Je to údajně z toho důvodu, že v turecké části neplatí pojištění auta z kyperské části a i kdybyste to chtěli risknout bez něj, nepustí vás.
TOP 27 míst, kterými vás Kypr ohromí
Je jich samozřejmě mnohem víc, ale tady je výběr těch nejkrásnějších, které jsme stihli za 11 dní my. Místa jsou seřazená podle toho, kde se nám líbilo nejvíc a jsou tedy naprosté must-see.
1 Aphrodite Nature Trail
Délka: 9,7 km (okruh)
Terén: Středně náročný
Odkaz na trasu: ZDE
Vstupné: zdarma
Pokud byste si měli vybrat jeden jediný hike na Kypru, doporučila bych Aphrodite Nature Trail. Je k němu určitě potřeba dobré počasí, ale byly z něj nejkrásnější výhledy. Hike začíná na velkém parkovišti u restaurace Baths of Aphrodite. Terén není náročný, ale počítejte s nějakým stoupáním (cca 460 m na celé trase). Je tu i možnost udělat kratší okruh a zkrátit si trasu na rozcestníku u zříceniny Pyrgos tis Rigainas.
2 Avakas Gorge Trail
Délka: 11,6 km (okruh)
Terén: Středně náročný
Odkaz na trasu: ZDE
Vstupné: Zdarma
Druhým hikem, který rozhodně stojí za to, je Avakas Gorge. Jedná se o soutěsku, takže si nezapomeňte dobrou obuv. V kaňonu se drží dešťová voda, takže ze začátku budete hodně balancovat po suchých kamenech.
Zaparkovat můžete na vícero místech. My jsme původně měli naplánované toto parkoviště, ale bylo zrovna pod rekonstrukcí, takže jsme se dostali jen k bílému řeckému kostelíku a museli ke vstupu do soutěsky dojít po svých.
Soutěska je poměrně krátká, takže pokud se necítíte na téměř dvanáctikilometrový hike, můžete se vrátit hned, jak se soutěska začne rozšiřovat. Pokud se rozhodnete pro celý okruh, těšit se můžete na úplně jiné výhledy, než jste uvidíte doposud. Jakmile začne stezka stoupat do kopce, znamená to, že opouštíte soutěsku. Druhá polovina trasy vede po travnatých pláních s famózními výhledy a spoustou ovcí.
3 Sea Caves v Ayia Napa
Délka: 100 m od parkoviště
Odkaz na parking: ZDE
Odkaz na místo: ZDE
Vstupné: zdarma
Jestli je jeden přírodní fenomén pro Kypr typický, jsou to právě mořské jeskyně, které tu na pobřežních útesech vytvořila eroze. V oblasti Ayia Napa jich je spousta, ale přeci jenom je tu jedno místo, kde pořídíte nejkrásnější fotky. Kromě jeskyní tu příroda vykouzlila jakési okno ve skále s výhledem na jeskyně. Dost možná tenhle spot nebudete mít jen pro sebe, protože ho už spoustu turistů objevilo, ale rozhodně byste ho neměli ve svém itineráři vynechat.
Na parkoviště vede prašná cesta, tak si dejte pozor na velké výmoly. Okno není z parkoviště vidět a kdo o něm neví, asi by ho nenašel. Až zaparkujete, sejděte k útesům a hledejte vyšlapanou cestičku pod skály směrem k moři.
4 Bridge of Lovers
Délka: 20 m od parkoviště
Odkaz na parking: ZDE
Odkaz na místo: ZDE
Vstupné: zdarma
Nádherný skalní oblouk, který vyčnívá z mořské hladiny najdete nedaleko městečka Ayia Napa. Ze silnice oblouk vidět není, takže se nenechte zmást a zaparkujte na malém prašném parkovišti u silnice v zatáčce. Pak už stačí jen popojít směrem k moři a naskytnou se vám parádní pohledy. Po oblouku je povoleno chodit. Když už tu budete, doporučuju se popojít pár set metrů po pobřeží směrem doleva. Uvidíte oblouk z trochu jiného úhlu a je to pěkná procházka.
5 Tombs of the Kings
Parking: ZDE
Vstupné: €2,5 (2022)
Teď zase něco z historického soudku, kterých má vlastně Kypr docela dost. Přes 2000 let staré hrobky se nachází na kraji městečka Paphos a jsou zapsané v seznamu UNESCO. Zajímavé je to, že tu nikdy žádný král pohřben nebyl a hrobky sloužily pouze pro pochovávání bohatých aristokratů a vedoucích představitelů. Všechny hrobky jsou otevřené veřejnosti, takže se doslova můžete projít po jejich základech, což je docela zážitek.
6 Mount Olympus
Délka: 13,7 km (okruh)
Terén: Jednoduchý
Odkaz na trasu: ZDE
Vstupné: Zdarma
Nejvyšší hora Kypru měří 1 952 m a najdete jí v horské oblasti Troodos. Její návštěvu nemusíte plánovat týdny dopředu, protože se na ní dá jednoduše dojet autem. Jsou tu jen dva hlavní hikovací okruhy (Atalante Trail a Artemis Trail), takže není úplně potřeba velkého rozhodování. Na obou poznáte zase úplně jinou přírodu Kypru, než je dole na pobřeží.
My jsme se rozdělili na dvě skupiny – jedna šla Artemis (kratší) a my Atalante (delší). Po sdílení zážitků jsme se shodli, že jsou trasy hodně podobné. I přesto, že se necházíte v nejvyšších horách Kypru, obě trasy vedou víceméně po vrstevnici, takže nečekejte žádné krpály.
Rozdíl teplot (a vlastně obecně počasí) u moře a na Olympu je až neobvykle výrazný. Při naší návštěvě bylo dole u moře kolem 22°C a tady nahoře -1°C! Dokonce tu byl na severní straně hory sněhový poprašek, což je rozhodně něco, co byste na Kypru nečekali ani v prosinci.
A věděli jste, že se na Olympu lyžuje (možná spíš lyžovalo)? Je tu jeden zrezlý lyžařský vlek, u kterého nebylo možné posoudit, jestli stále funguje a nebo už dávno upadl v zapomnění.
Mimochodem, až budete z Olympu odjíždět, udělejte si ještě krátkou zastávku u vyhlídky. Při dobré viditelnosti je odsud vidět moře, což je docela zajímavý zážitek. Vyhlídku najdete tady.
7 Aphrodite’s Rock
Délka: 100 m od parkoviště
Odkaz na parkoviště: ZDE
Odkaz na místo: ZDE
Vstupné: Zdarma
Kypr se pyšní místem, kde se zrodila z mořské pěny bohyně lásky Afrodita. I když Afroditu asi neuvidíte, čeká vás tu nádherná pláž s balvany a skalkami. Jednoznačně nejkrásnější podívaná je to při západu slunce.
8 White rocks
Délka: 100 m od parkoviště
Odkaz na parkoviště: ZDE
Odkaz na místo: ZDE
Vstupné: Zdarma
Pod názvem White Rocks se skrývá přesně to, co byste čekali – bílé kameny. Nachází se na jižním pobřeží a vede k nim silnice, takže se dá zaparkovat přímo u nich. Pak už je jen na vás, jak daleko se vydáte po pobřeží. Je to jedno z mála pobřeží, které vypadá úplně jinak, než zbytek.
9 Nissi Beach
Délka trasy: 100 m od parkoviště
Odkaz na parkoviště: ZDE
Odkaz na místo: ZDE
Vstupné: Zdarma
Pokud se jedete na Kypr válet k moři, pláž Nissi máte asi v merku. Je známá svým bílým pískem, na který budete ještě dlouho vzpomínat. Ani my jsme v prosinci neodolali a vykoupali se. Lépe řečeno se nešlo nekoupat, když nikde nebyla ani noha a připadali jsme si jak v Karibiku. Hned u pláže leží ostrůvek, kam se dá při odlivu dojít suchou nohou.
10 Karpas
Poloostrov Karpas leží na úplném východě ostrova, takže ať už budete ubytovaní kdekoliv, budete to mít pořádnou štreku. Je to asi nejméně osídlená část Kypru, takže je to občas docela divočina. Z bílých pláží tu na dohled odsud budete mít Syrské pobřeží.
Velká turistická atrakce jsou určitě divocí osli, kteří se hrnou k autu, kdykoliv nějaké projíždí. Při vjezdu do oblasti (je tu jen jedna jediná silnice, takže to nemůžete minout) se dá koupit za pár drobných mrkev, kterou můžete z okýnka auta oslíky nakrmit.
Fotky jsou z pláže Golden Beach.
11 Kouris Dam
Kouris je vodní nádrž, která zásobuje Kypr pitnou vodou. Tak jako spoustu jiných přehrad její stavba znamenala zatopení dříve osídlené oblasti, takže tu dodnes stojí přímo na břehu ruina kostela. Při vysoké hladině vody je ruina zatopená a z vody kouká jen kostelní věž, což je celkem pěkná podívaná. My jsme to štěstí neměli a vody bylo málo, takže byl kostel vidět celý.
Pokud ale máte drona, doporučuju ho vzít s sebou, protože břehy přehrady vytváří z ptačí perspektivy neuvěřitelné tvary a barvy.
12 Saint Nicholas Church
Na Kypru je řeckých kostelů hodně, ale pokud byste se měli zajet podívat na jeden jediný, měl by to být kostel sv. Mikuláše v Paphosu. Stojí přímo na pobřeží a díky modro-bílé barvě fasády si budete připadat jak na Santorini. Určitě se nezapomeňte podívat dovnitř kostela – interiér je neméně impozantní.
Tomuto místu se dokonce říká sunset point, protože sem jezdí místní pozorovat západ slunce.
13 Edro III Shipwreck
Jen kousek od pobřeží nedaleko městečka Pegeia najdete vrak velké nákladní lodi, která tu uvízla v roce 2011. Převážela sádrokarton z Limasolu na Rhodos. Palivo lodi bylo řádně odstraněno, ale vysvobodit loď by bylo příliš nákladné, takže tu od té doby stojí spíš jako turistická atrakce. Obzvlášť pěkný je tu západ slunce.
14 Sea Caves Peyia
Délka: 2 km jedním směrem
Terén: Jednoduchý
Odkaz na trasu: ZDE
Vstupné: Zdarma
A když už budete u vraku lodi, určitě nevynechejte procházku po pobřeží až k dalším mořským jeskyním. Od vraku sem vede příjemná pěšina po pobřeží, která je dlouhá asi 2 km jedním směrem. Otočit se můžete kdykoliv, ale já doporučuju dojít až sem, kde je vážně pěkný výhled na útesy.
15 Apostolos Andreas Monastery
Klášter na poloostrově Karpas je jedním slovem konec světa (dobře, dvěma). Dál na východ už to nejde, protože tu silnice končí. Dovnitř se asi nedostanete (při naší návštěvě byl nebyl interiér veřejnosti otevřený), ale bonusem budou oslíci, kteří se tu producírují, jako kdyby jim klášter patřil.
16 Sculpture Park
Parking: ZDE
Vstup: zdarma
Rozlehlý park se sochami všech tvarů a velikostí najdete nedaleko Lover’s bridge na pobřeží Ayia Napa. Pokud oceníte umění, je to skoro povinná zastávka, protože tu svojí práci prezentují sochaři ze všech koutů světa.
Když už budete v oblasti Ayia Napa, vsadím se, že úžasný zážitek si odnesete z Museum of Underwater Sculpture. Se šnorchlem nebo přímo bombou vás pustí pod vodu, kde se ukrývají další sochy. My jsme na to bohužel neměli čas, ale mrzí mě to dodnes.
17 Stavrovouni Monastery
Klášter Stavrovouni najdete vysoko v horách. Zajímavé je to, že je to mužský klášter a ženy za jeho zdi nesmí vkročit. Samozřejmě se ale dostanete na parkoviště, odkud je naprosto fenomenální výhled na kopce.
18 Paphos Castle
Parking: ZDE
Vstupné: €2,50 (2022)
Středověký přístavní hrad (pro nás) neobvyklého tvaru najdete v přístavu v Paphosu. Když už budete mít namířeno k hradu, projděte se při západu slunce po celé pěší promenádě a dejte si tu večeři s výhledem na moře. Mají tu docela dobrou středomořskou kuchyň.
19 Paphos Lighthouse & Roman Odeon
Parking: ZDE
Vstupné: €4,50 (2022)
Pokud vás baví historie a dokážete ocenit historické vykopávky, určitě se zajděte podívat do celého areálu s názvem Archaeological Site of Nea, kterou najdete v Paphosu. Je zapsaná na seznamu UNESCO. Tehdejší hlavní město ostrova bylo vystavěno ve 4. st. př. n. l. a nejlépe dochovaný je jednoznačně římský odeon. V areálu také stojí působivý maják, který nelze přehlédnout.
20 Město duchů Varosha
Parking: ZDE
Vstup: zdarma
Zavítali jsme i do turecké části Kypru, ze které jsme měli dost zvláštní pocity (podmínky vstupu do turecké části najdete v úvodu). Už po překročení hranic jsme si připadali jak v jiném státě. Vůbec to nebyl ten krásný a upravený Kypr s malými bílými vilkami na pobřeží. Jestli jste někdy byli v nějakém tureckém městě, tak asi budete vědět, o čem mluvím. V turecké části nás zajímalo hlavně opuštěné přímořské letovisko města Famagusta, kterou obyvatelé i turisté narychlo museli opustit při turecké invazi v roce 1974. Od té doby tu všechno zůstalo nedotčené. Na ulici stojí rezivějící auta, výlohy jsou vymlácené, domy jsou polorozbořené a prorostlé stromy.
Celý areál je obehnán ostnatým drátem, ale postupně se začíná tenhle skanzen otevírat zrakům turistů. Je tu jeden hlavní vchod u restaurace Good Fellows, odjinud se do opuštěného areálu nedostanete. Vstup je hlídaný policií, která vám prohledá batoh (Na dron zapomeňte, i my ho museli nechat policistům po dobu naší návštěvy. Problém byl i s mým foťákem, kvůli kterému si mysleli, že jsem reportér, ale nakonec mi ho povolili, když jsem trvala na tom, že je to jen můj koníček).
Z Varoshy nám docela běhal mráz po zádech, ale byl to rozhodně zajímavý zážitek, na který jen tak nezapomenete.
21 Ancient Kourion
Vstup: €4,50
Parking: ZDE
Kourion je bývalé antické město z 2. st. př. n. l., ležící na jižním pobřeží Kypru. Z většiny původních staveb tu jsou k vidění pouze základy a dórské sloupy, což je dost neuvřitelné, když si představíte, že na svém místě stojí přes 2 000 let! Největší atrakcí je asi řecko-římské divadlo, které bylo jako jediné celé zrestaurováno a dnes slouží k jeho původnímu účelu – konají se zde různé koncerty a divadelní hry.
22 Apostole Peter & Saint Helen’s the Martyr Chapel
Nebyla bych to já, kdybych do svého článku nezahrnula jeden tip na futuristickou architekturu, které jsem velký fanoušek. Tuhle maličkou kapličku najdete na dost neuvěřitelném místě. I když to z fotek nevypadá, kaple se nachází doslova mezi domy v obytné čtvrti Paphosu. Dovnitř jsme se bohužel nedostali.
23 Limassol & Limassol Salt Lake
Města nás při cestování moc neberou, ale tentokrát jsme udělali výjimku, protože jsme po 10 dnech pobytu zatoužili po výběrové kávě. Nejbližší kavárna byla právě v Limassolu, a tak jsme to spojili s procházkou po promenádě. Kávu jsme si koupili v podniku Wagmi coffee, který jsme našli na mém oblíbeném European Coffee Trip (mapa výběrových kaváren a pražíren po celé Evropě, já bez nich nedám ani ránu!).
Až budete mít dopitou kávu, můžete zase sednout do auta a vyrazit k nedalekému solnému jezeru. Je to totiž domov divokých plameňáků. My jsme měli docela kliku a ani jsme na ně nepotřebovali dalekohled! Pohybují se po celém jezeře, takže nelze říct, odkud je nejlepší je pozorovat. Objet celé jezero dokola je ale dobrý začátek. Pokud byste na ně u Limassol salt lake neměli štěstí, zkusit můžete ještě Larnaca Salt Lake.
24 Millomeris Waterfall
Délka: 200 m jedním směrem (po schodech)
Terén: Jednoduchý
Odkaz na trasu: ZDE
Vstupné: Zdarma
Pár vodopádů na Kypru najdete, ale nečekejte žádný Island. Největší vodopád s názvem Millomeris se nachází pod horskou oblastí Troodos. V zimních měsících to není zas tak zázračná podívaná, protože okolní stromy jsou holé, ale třeba na podzim to tu musí být kouzelné. Parkování najdete asi 200 m od vodopádu.
25 Limni Pier
Limni Pier je obyčejné molo, ze kterého se dá dobře skákat do moře. Voda je tu hluboká, takže se tu dá blbnout celé odpoledne. My jsme se tu stavovali po hiku Aphrodite Nature Trail, takže ochlazení docela bodlo.
26 Cape Greco & Blue Lagoon
Tip na výlet na mys Greco je spíš pro dronaře. Nachází se tu tyrkysová zátoka s názvem Blue Lagoon, jejíž barva nejlépe vynikne právě z ptačí perspektivy. Je tu ale i spousta hikovacích tras, které ocení i všichni ostatní. Krom toho tu najdete spoustu příjemných míst, kde se vykoupat.
27 Church of Saint Lazarus
Posledním tipem je krásný kostel v Larnace. Byla to i naše poslední zastávka & protáhnutí nohou po cestě na letiště. Dovnitř kostela jsme se bohužel nedostali, protože bylo 1.1., což bylo jedno ze tří dat, kdy byl kostel zavřený.
Co vy? Láká vás Kypr? Nebo jste už byli? Nebo máte nějaké místo, které podle vás v seznamu chybí? Dejte mi vědět do komentářů!:)
Pokud se vám článek líbil, mrkněte dál třeba na článek z Madeiry, kde jsme s rodinou trávili předešlé Vánoce.
E.