Létání se psem

létání se psem

Určitě se najde spousta lidí, kteří by rádi svého mazlíčka vzali s sebou na dovolenou, ale bojí se toho nebo neví, jak na to. Upřímně já jsem ještě před pár týdny taky netušila, ale protože jsem brala oba psy s sebou na Vánoce na Madeiru, už jsem o něco moudřejší a můžu svoje poznatky o létání se psem poslat do světa – třeba ulehčí život zase někomu jinému.

Určitě se samozřejmě nezavděčím všem, protože spousta lidí vidí létání se psem jako týrání a nevidí důvod, proč by měli svého pejska vystavit takovém stresu kvůli týdnu u moře. O tom, co si myslí naši pejskové můžeme jen spekulovat, ale i já vím, že to není úplně běžné a rozhodně bych nebrala psa na každou svojí dovolenou. V mém případě byla Madeira velká výjimka, protože naše hlídání jelo s námi. Nebyl tedy nikdo, kdo by chtěl Vánoce trávit s našimi psy. Zároveň jsou naši psi ukrutní závisláci, kteří bez nás nezvládají ani jeden den, takže se vsadím, že psí hotel by pro ně bylo mnohem větší utrpení, než dvě čtyřhodinové cesty letadlem.

0 Létání se psem – zvládne to každý?

První věc, která je potřeba zvážit, je povaha pejska. Bob v letadle letěl už asi dvacetkrát, pro Gina to byla premiéra, takže jsem se strašně bála, jak to zvládne. Naštěstí je to neuvěřitelný flegmatik a kliďas a jen tak něco ho nerozhodí – a to je půl práce hotovo. Je tedy potřeba si odpovědět na otázky jako:

  • jak zvládá pes velký hluk?
  • jak zvládá chladnější prostory?
  • je zvyklý na bednu, ve které ho chcete přepravovat?
  • jak se chová, když je v neznámém prostředí?

1 Na palubu nebo do zavazadlového prostoru?

Pokud jste usoudili, že to váš pes zvládne, super! Pojďme dál. Teď je další otázka kolik váží pejsek a přepravní box dohromady. Pokud do 8 kilo, zase to máte jednodušší, protože si ho můžete vzít s sebou na palubu (ale zkontrolujte si váhový limit u aerolinky). Pokud nad 8, musí do zavazadlového prostoru. Naši psi váží 13 a 25 kilo plus box, takže jsme nemohli na palubu vzít ani jednoho. Důležité je poznamenat, že v obou případech musíte mít pro pejska cestovní box, musíte to nahlásit aerolince a zaplatit za něj.

2 Destinace

Výběr destinace je zásadní otázka při cestování se psem. Pokud to jde, zarezervujte si PŘÍMÝ let. Pokud přímý let neexistuje, volte takový, kde je přestup dlouhý maximálně 2 hodiny. Pokud by byl přestup delší, pejsek je převezen do jakéhosi letištního hotelu s dozorem, kde ho i vyvenčí. Tak jako tak je to zbytečná manipulace se psem, která akorát přidá na stresu.

Jestli letíte se psem poprvé, silně doporučuju nějaký kratší let do 3-4 hodin bez přestupu. Přeci jenom je to pro pejska něco úplně neznámého, tak na to berte zřetel. Až bude letadlo znát, můžete samozřejmě zavítat i do vzdálenějších destinací, ale všechno postupně.

3 Letenka a bookování letu pro psy nad 8 kg

Ne všechny aerolinky přepravují zvířata. Z pravidla můžete vyloučit třeba nízkonákladovky. Zároveň ne všechny lety určité aerolinky jsou uzpůsobené na přepravu zvířat – některá letadla prostě nemají možnost tlakování zavazadlového prostoru. Proto je potřeba na aerolinku zavolat a optat se, zda daný let přepravuje zvířata. Pokud ano, tak je nejlepší si zarezervovat letenku pro vás i pejska telefonicky. Webové rezervační systémy totiž neumožňují zvolit přepravu zvířete.

Zvířata přepravuje třeba Lufthansa, Czech Airlines, Smartwings, British Airways nebo KLM. My jsme na Madeiru letěli se Smartwings.

Letenka pro psa stojí u většiny aerolinek 3.000 Kč/jeden let po EU. Často se pak cena ve finále blíží ceně za vaší letenku.

4 Co s sebou?

Přepravní box

Box musí být certifikovaný k přepravě letadlem. My máme box od Trixie Guliver a nebyl s ním žádný problém. O pár řádků výše jsem psala o tom, že by pejsek měl být na přepravní box zvyklý. My letecký box používáme i do auta, takže je naši psi znají velice dobře.

Na přepravní box nezapomeňte přilepit štítek s vašimi kontaktními údaji – vaše jméno, jméno psa, adresa, telefon, email, odkud a kam letíte.

Pas

Svůj i psí. V pase byste měli mít uvedena všechna potřebná očkování. Některé země vyžadují speciální očkování, ale po EU si vystačíte se vzteklinou. Všichni pejsci, kteří mají pas, by měli i mít čip, ale ten se pejskovi zavádí už ve štěněcím věku.

Voda

Přepravní boxy se většinou prodávají s pítkem nebo miskou na vodu, která se zahákne na kovovou mříž. Samozřejmě je úplný nesmysl misku plnit vodou, protože se při první manipulaci vylije. Naplňte jí vodou den před odletem a na noc ji dejte zmrazit. Těsně před odletem ji nainstalujte a pejsek bude mít přísun vody po celou dobu letu.

Oblíbená hračka nebo žvýkací pamlsek

Abyste pejskovi zkrátili dlouhou chvíli, vhoďte mu do boxu před odletem nějaký pamlsek, který dlouho vydrží – třeba prasečí ucho.

Tričko

Nemusí to být tričko, ale stačí něco, co jste měli na sobě a z čeho vás pejsek ucítí. Bude si tak připadat v bezpečí a bude vědět, že nejste daleko 🙂

5 Uspávat?

Za mě jednoznačně NE. V zavazadlovém prostoru je něco málo pod 20 stupňů a pokud pejska uspíte, tak hrozí to, že podchladne. Není totiž schopen správné termoregulace. Lepší je ho unavit přirozenou cestou, takže s ním raději před letem skočte do parku, ať se pořádně vyběhá.

Navíc je vaším cílem to, aby pes zvládal létání v klidu. První let asi bude trochu stres, ale musí se ho naučit zvládat. Pokud ho uspíte, nenaučí se nic a ještě k tomu bude další dva dny nepoužitelný.

6 Na letišti

Možná jste (jako já) zvyklí cestovat na lehko, a stačí vám dorazit na letiště hodinu před odletem. Pokud s sebou máte pejska, počítejte s tím, že na letišti musíte být opravdu dvě hodiny před odletem. Administrace je opravdu hodně. To stejné platí při příletu. Nadrozměrná zavazadla obvykle přijedou jako poslední, takže není kam spěchat. I když paradoxně na Madeiře byli venku ještě před klasickými zavazadly. Naopak v Praze jsme u oversize baggage čekali snad 45 minut, než jsme se mohli s pejsky přivítat.

Online check-in není možný, takže vždy musíte na přepážku. Informujte odbavujícího pracovníka o tom, že přepravujete psa. Bude po vás chtít jeho pas a váhu (zjistěte si dopředu i váhu boxu, pracovník se vždy ptá na celkovou váhu psa a boxu).

Až budete mít letenky, zamíříte k nadrozměrným zavazadlům, kde se s pejskem rozloučíte. Tam ještě projede přepravní box (bez psa) rentgenem. Potom už nezbývá nic jiného, než držet palce, aby všechno dobře zvládnul.

Při nástupu do letadla informujte i letušky, že v zavazadlovém prostoru máte psa. V průběhu letu se jich můžete optat, jestli je všechno v pořádku, jelikož pilot vidí tlak i teplotu v zavazadlovém prostoru.

Po příletu si pejska vyzvednete opět v nadrozměrných zavazadlech a je to! Naši psi nás poznali po hlase už snad padesát metrů daleko, takže začali štěkat a bylo vidět, že nás rádi vidí.

Závěr

Létání se psem v dnešní době je běžná záležitost. S námi v letadle letěli ještě další 2. To ale neznamená, že to pro pejsky není stres. Jsou ale způsoby, jak stres zmírnit a jak jim udělat cestu o něco příjemnější. A nebojte se, zvládnou to!

Je důležité počítat s tím, že pokud s sebou máte pejsky, je to mnohem víc časově náročné, než když letíte sami na lehko. Čas strávený na letišti (odlet + přílet) se blížil čtyřem hodinám.

Tak snad jsem pokryla všechno, kdyby vás cokoliv zajímalo, ptejte se! 🙂
P.S. Na mém Instagramu najdete v Highlights zkrácenou verzi článku, kterou můžete mít pořád po ruce 🙂

E.