Na otočku v Istanbulu

Ahooooooj!

Před několika dny jsem se vrátila z Istanbulu, který jsem navštívila poprvé v životě. Strávila jsem tu dva dny a byla jsem naprosto nadšená. Upřímně jsem moc nevěděla, co čekat, ale to je občas lepší a i tady se mi to vyplatilo:)

Počasí vyšlo na jedničku, teplota se pohybovala kolem 15 stupňů a většinu času svítilo sluníčko. Prošla jsem (aspoň doufám) ty nejdůležitější památky, které jsem si narychlo sepsala, protože tohle byl dost spontánní výlet, na jehož přípravu jsem měla jen pár hodin 😀 

Ještě ale musím pochválit aerolinku Turkish Airlines, která mi teda vyrazila dech. Když se mluví o nadstandardu, všichni si vybaví akorát Emirates nebo Qatar Airways, ale o Turkish Airlines neví nikdo a to jsou dost srovnatelné.

Asi nejznámější památku, kterou v Istanbulu najdete, je Hagia Sofia. Chtěla jsem se i něco dozvědět, takže jsem si našla guida, který se mnou hodinu běhal po chrámu a snažil se mi předat všechno, co věděl. Věděli jste třeba, že byl postavený už v roce 537 n.l., a to za pouhých 5 let? Nebo že původně to byla křesťanská stavba, která se později přetransformovala na islámskou mešitu a dnes slouží jen jako muzeum?

Další mešitu, kterou jsem prozkoumala byla Mešita Sultan Ahmed, která je díky své modré barvě také nazývána Modrá Mešita. Do ní se dalo dostat zdarma.

Do paláce Topkapi jsem také nahlédla. Tam je největším lákadlem Harem, který vám osvětlí to, jak všechny sultánovy ženy žily, což bylo neméně zajímvaé vidět.

Nemohla jsem vynechat ani Egyptian market, kde jsem nakoupila všechny možné dobroty, včetně tradiční baklavy a turkish delight. Musím se přiznat, že jsem ani jedno nikdy předtím neměla a i přesto, že sladké miluju, tohle bylo i na mě moc, haha:) Přísahám, že jsem nikdy nic sladšího, než baklava neochutnala:D

Co se týče bezpečnosti, na kterou se mě dost lidí ptalo, nijak mi nepřišlo, že by byl Istanbul nebezpečný. Ve městě žije skoro 20 milionů lidí, takže jste téměř neustále obklopeni davem. A pokud nebrouzdáte někde sami v noci, nic se vám nemůže stát.

Anyways, stoprocentně jsem v Turecku nebyla naposledy, ještě by mě strašně zajímala Cappadocia, Pamukkale a nějaké místní hory! Na moře mě moc neužije, takže klasickou Antálii asi přenechám jiným, hihi:))))

E.