Santorini (a můj názor na něj)

Ahooooj!

Sice už je to pár dní, co jsem se ze Santorini vrátila, ale pořád ho mám v živé paměti. Byl to totiž můj sen už pěkných pár měsíců (možná i let). A vzhledem k tomu, že k moři normálně většinou nejezdím a tyhle destinace mě obecně moc netankujou, tak fakt, že jsem na Santorini chtěla, už něco znamenalo.

Ale víte co? Vrátila jsem se zklamaná. Možná jsem se těšila až moc. Možná za to může Instagram a ty tisíce dokonalých fotek. To nevím. Ale tenhle článek je věnován těm, kteří se tam buď chystají a nebo taky slintají nad Instagramem a mají dojem, jaký to je ráj na zemi. Ještě musím podotknout, že to, o čem tu hodlám teď psát, je jen a jen můj názor, který se mnou nemusíte všichni sdílet.

A co mě na něm tedy tak strašně zklamalo?

1 – JE TO JEDNA VELKÁ PÓZA A FAKE. To, co vidíte na Instagramu, je jenom zlomek toho, jak tenhle ostrov ve skutečnosti vypadá. Jakmile vyjedete pryč z města, všude je špína, prach, smrad a polorozpadlé nebo nedostavěné domky. Zase abych jenom nenadávala, je pravda, že Oia a Imerovigli jsou vážně nádherná a udržovaná městečka, Fira (hlavní město) už o něco méně.

2 – BAMBILION LIDÍ. VŠUDE. A NENÍ KAM UTÉCT. Že se znovu vracím k tomu Instagramu, ale ze všech fotek máte dojem, že nikde není ani noha a slečny v dlouhých šatech se jen tak bezstarostně prochází po bílých střechách – normálka. Ale opak je skutečností. Ani na vyprodaném koncertu Rihanny nebylo tolik lidí, jako na hlavní třídě v Oia. Navíc máte pocit, že se na Santorini sjely všechny blogerky, youtuberky a modelky světa, takže když se podíváte kolem sebe, tak vidíte nejmíň tucet holek, jak se kroutí na schodech, pózují na střechách, smyslně lížou zmrzlinu v kavárnách a ladně se otáčí před kostely. A u nich stejný počet instahusbandů, kteří jen drží spoušť foťáků a telefonů. K tomu mě ještě napadá to, že je veškerý personál neuvěřitelně nepříjemný. Nicméně, no wonder, když musíte makat ve 40 stupních a čelit útokům milionů turistů. Chápu, jsou letní prázdniny a v listopadu to tu vypadá asi jinak. Rozhodně doporučuju vyhnout se letním prázdninám a vycházkám za západu slunce. Prohlídněte si město za východu slunce, nebo nevim.

3 – TOTÁLNĚ PŘEDRAŽENO. Seychelly, Bahamy a Maledivy hadr. Hotely běžně za 20-40 tisíc Kč na noc mi fakt nepřijdou úplně normální. Za tyhle ceny bych si představovala Moeta do postele k snídani, Rolls Royce s řidičem a kabelku od Chanelu jako dárek, když se ubytujete na 3 a více nocí. Zase, chápu že je teď hlavní sezóna a ne každý potřebuje spát přímo v centru Oia, ale tohle je vážně přehnaný. Nemluvě o restauracích a butikách s oblečením. Takže opět doporučuju sem jet mimo hlavní sezónu a zároveň na maximálně jeden dva dny. Často sem lidi jezdí z Kréty na jednodenní výlet lodí, což si myslím, že je nejlepší varianta. Beztak těch lidí máte po jednom dni plné zuby.

4 – ABSOLUTNĚ ŽÁDNÉ SOUKROMÍ. Všechny hotely jsou tak nešťastně postavené, že ty desetitisíce lidí, co se právě prochází po hlavní třídě, vidí jaké máte na sobě plavky a co zrovna pijete za drink. Doslova. A některé hotely jsou postavené dokonce na stejné úrovni, jako je chodník, takže zatímco vy si ležíte u svého bazénu, tři metry od vás proudí davy lidí a všude se fotí. Umíte si představit, na kolika fotkách jste? To už je na GDPR žalobu, ne? Co nechápu ještě víc je fakt, že tenhle ostrov je oblíbenou destinací pro honeymoon. No já bych sem na honeymoon nejela ani zadarmo. Takže pokud sem někdy pojedete, ať už na honeymoon nebo na dovolenou, ujistěte se, že váš hotel je co nejdál (a nejníž) od hlavní třídy.

Abych jenom nenadávala, musím zase vyzdvihnout pěší stezku mezi městečky Oia a Fira (skrz Imerovigli), kterou jsme šli odpoledne. Tahle cestička má asi 7 km, trvá cca 3 hodiny v jednom směru a vede po pobřeží. Pokud budete ubytovaní ve Fiře nebo Oie, tak vezměte ráno taxíka, dojeďte do druhého městečka a zpátky se vraťte pěšky, odpolední sluníčko je tam fakt fantastické a nikde není ani noha (asi protože jsou všichni na hlavní třídě v Oie a fotí se :D).

Nádherná jsou i městečka Oia a Imerovigli a z pohledu fotografa nebo člověka, kterému záleží na tom, jaké má fotky, je tohle opravdový ráj na zemi.

Výborné tu mají většinou i jídlo. Já sama ujíždím na mořských plodech, které jsem tu měla k obědu i večeři a pořád to bylo málo. Z restaurací můžu doporučit určitě Melitini (Oia). Ta sice nemá top výhled, protože není na hlavní třídě, ale zato to jídlo bylo něco. Je to takový řecký tapas bar, kde si objednáte víc menších jídel na share. A jestli chcete romantiku v kombinaci se skvělým výhledem a fantastickým jídlem, tak rozhodně Ambrosia. Je to maličká restaurace, takže nezapomeňte udělat rezervaci.

Podotknout musím i to, že celý ostrov je unikátní svou vulkanickou činností, takže se jen tak nějakému místu nepodobá. Já jsem se nedostala na barevné pláže ani další sopečná místa, a tak nemůžu zbytek soudit.

Anyways, abych to shrnula jednou větou – Santorini je super Instaplace, ale na dovolenou bych volila jinou destinaci:)

Doufám, že vám tenhle článek pomohl & otevřel oči! 🙂

E.