Severní Island & jezero Mývatn

IMG_8531

Ahooj!

Tak jsme se konečně dostali k jezeru Mývatn, ležícímu na severo-východě Islandu! Jen tak pro zajímavost Mývatn znamená v překladu komáří jezero. Hned jak jsme vylezli z auta, pochopili jsme proč:)))

Ráno jsme vyrazili na krátkou procházku kolem obřího kráteru s tyrkysovou vodou a několika čmoudíky. Bohužel si nevzpomenu na jeho jméno, ale patří k sopce Krafla. Kráterů sopky je v této oblasti hned několik, ale jen jeden je zalitý vodou.

Potom jsme se svezli autem z kopce a zaparkovali na jiném parkovišti, odkud byl přístup na lávová pole a další čmoudíky. Tohle místo se jmenovalo Leirhnjúkur. Cesta měla asi 5 km, vedla přímo po zvláštních lávových útvarech a jen kousek od cestičky byly daší zapáchající čmoudíky. Dokonce jsem si sáhla na některý z vulkanických kamenů a zase jsem rychle ucukla, protože byl úplně vařící od horké páry, která vycházela z děr mezi kameny. Všude smrděla síra a čas od času se mi z ní udělalo trošku šouflo.

IMG_8549
IMG_8564

Potom jsme zase přeparkovali auto o kousek dál a vydali se na další desetikilometrovku po rovince, tentokrát k malé lávové jeskyni s horkou vodou Grjótagjá. Tenhle hot spring se dříve používal na koupačky, ale dneska je jeho teplota skoro 50 stupňů.  Ještě před Grjótagjá jsme objevili jednu jeskyni, ve které se koupat dá a je hodně zašitá mezi skalami – Stóragjá.

IMG_8589
IMG_8615
IMG_8611

Přímo u hlavní silnice jsme se ještě zastavili u mléčně modré laguny, která je hodně podobná Blue Lagoonu kousek od Reykjavíku, nijak blíž jsme jí ale nezkoumali.

IMG_8648
IMG_8637

Na závěr jsme ještě objeli celé jezero Mývatn kolem dokola, ale moc nás z ani jedné strany nezaujalo. Jezero vypadá dobře jen z výšky, odkud jsou vidět všechny malé krátery.

Pár kilometrů od jezera Mývatn jsme narazili na vodopád Goðafoss, jeden z nejkrásnějších vodopádů na Islandu. Ačkoliv není příliš vysoký – voda spadá z pouhých 12 m, zvláštní je zejména svým tvarem podkovy a na délku měří asi 30 metrů. Naneštěstí tohle všichni vědí, a tak bylo prakticky nemožné si tady vyfotit fotku na dlouhou expozici, protože do mě neustále někdo drkal a lezl mi do záběru. Bohužel ani tady se žádný hike nekonal, protože je vodopád přístupný z Hwy 1.

IMG_8707
IMG_8704
IMG_8741

Ten samý den jsme zvládli ještě dojet do nádherného městečka Siglufjördur, jehož architektura mi hodně připomínala tu norskou. Ačkoliv by si člověk řekl, že ta norská musí být dost podobná té islandské, je úplně vedle. V Norsku mají domečky dřevěné, většinou nabarvené na zeleno nebo červeno s bílými okenními rámy. Tady na Islandu je většina domků plechových, a to z důvodu větší odolnosti při přírodních živlech, proto jsem byla tak uchvácená tímhle zeleným domečkem.

IMG_8763
IMG_8770

Za západu slunce jsme dorazili zase zpátky k pobřeží, kde jsme zažili další oranžovou oblohu! Ustanovali jsme se přímo na jednom z útesů a ráno se dívali rovnou na moře.

IMG_8778
IMG_8813
IMG_8793

Další den jsme skoro celý proseděli v autě. Po cestě už nebyly skoro žádné výšlapy, takže jsme nasadili už trošku pohodovější tempo. Zároveň už jsme si byli jistí, že všechno, co jsme chtěli stihnout, tak stihneme a nemuseli se už tolik hnát.

Udělali jsme si krátkou zastávku u domků s původní drnovou střechou, které jsme objevili přímo ze silnice. Po cestě jsme uviděli i jeden z islandských luxusních kostelů, který opravdu stál za fotku. Škoda, že takové nemáme i u nás!

IMG_8854
IMG_8852
IMG_8841
IMG_8857

Dostali jsme se i na místo zvané Hvitserkur. Podle pověsti je to zkamenělý trol, který se chystal zničit městečko Strandir a když na něj dopadly sluneční paprsky při svítání, proměnil v kámen. V reálu je to zajímavý skalní útvar na pláži.

IMG_8872
IMG_8884

Pokračovali jsme dál na západ, až jsme se dostali do naší cílové destinace, kde jsme chtěli strávit dva dny, a to jsou West Fjords, neboli úplný západ Islandu.

Trmáceli jsme se neuvěřitelnými cestami, kdy jsme potkali jedno auto za 3 hodiny. Posledních pár kilometrů cesty za to ale stály! Jeli jsme po pobřeží, kdy jsme se s autem občas dostali tak blízko srázu, že jsme se báli, že se útes s námi utrhne. Moře bylo jak jinak než sytě modré a počasí nemohlo být krásnější. Po cestě jsme dokonce z dálky viděli tuleně! Ty ale bohužel na fotce nemám, protože byli moc daleko.

IMG_8912
IMG_8976
IMG_8973
IMG_8971
IMG_8979

A zítřejší, nejspíš poslední, článek už bude z West Fjords, které jsme si náramně užili! :))

Papa a krásnou sobotu!
E.