Tři mosty Teufelsbrücke & kaňon Schöllenen

Teufelsbrücke_Schöllenen

Ahoooj!

Dnešní příspěvek je věnovaný třem ikonickým mostům Teufelsbrücke (neboli “ďáblův most”) a kaňonu Schöllenen Gorge, které najdete v úplném středu Švýcarska. Mosty vedou přes řeku Reuss, která teče mimo jiné i fotogenickým městečkem Luzern (pokud jste v něm ještě nebyli, určitě doporučuju, je to záležitost na tři hodiny a stojí to rozhodně za to!). 

Jak se k mostům Teufelsbrücke a kaňonu Schöllenen dostat?

Tenhle fantantický spot najdete hned u silnice a nemusí se k němu nikam šplhat. To samozřejmě ale znamená jednu věc – je tu spousta lidí. Parkovat se dá hned u silnice, kde je na tenhle rychlovýsadek určeno parkoviště.

A co se tu všechno dá vidět? 

1) Mosty

Kromě samotné soutěsky s prýštící divokou vodou můžete obdivovat již zmíněné mosty. První z nich byl postaven už v roce 1230 a tehdy byl ze dřeva. Dneska jsou všechny kamenné. Po jednom z mostů se jednou za cca 20 minut projdete ikonický červený švýcarský vlak Glacier Express. Ten z mostu vjíždí rovnou do nejstaršího dopravního tunelu v Evropě. Další most je zase určen pouze automobilům. A třetí je pro pěší. Nejzvláštnější je ale to, že mosty z nějakého důvodu navozují pocit, že se vzájemně proplétají.

A proč místní pojmenovali mosty podle ďábla? Řeka je v těchto místech tak divoká, že tu čas od času padají kameny z vodopádů a díky ozvěně se hřmění nese celým údolím až do města Andermatt. Místní si vysvětlovali tyto děsivé zvuky přítomností ďábla. Druhá historka vysvětluje název tak, že tu místní chtěli postavit most, ale drsné horské podmínky to ztěžovaly. I když se jim to několikrát povedlo, most pokaždé strhla lavina. Proto si místní povolali na pomoc ďábla, který most postavil výměnou za první duši, která most překročí. Nakonec ďábla přelstili tak, že přes most poslali jako první kozu.

2) Vojenské úkryty

Pokud se vydáte po proudu řeky, tedy směrem dolů, potkáte po cestě několik starých vojenských úkrytů. Byly využívány v dobách druhé světové a studené války. Dodnes se jimi dá projít, nicméně to není nic pro klaustrofobiky a dvoumetrové jedince!

3) Ruské území

Ano, opravdu tady najdete malý kousek území, které patří Rusku. Je to vyhlídka a do skály vytesaný pomník. Švýcaři jej věnovali Rusům za pomoc při bitvě proti Napoleonovi.

4) Ferraty

Přímo nad soutěskou najdete jednu parádní ferratu. Bohužel jsme neměli čas ani vybavení, ale vzhledem k její poloze jsem přesvědčená, že to musí být fantastický zážitek!

E.

Teufelsbrücke_Schöllenen
Teufelsbrücke_Schöllenen
Teufelsbrücke_Schöllenen
Teufelsbrücke_Schöllenen
Teufelsbrücke_Schöllenen
Teufelsbrücke_Schöllenen
Teufelsbrücke
Schöllenen
Teufelsbrücke
Teufelsbrücke
Teufelsbrücke