Vysněný vánoční New York

Ahoooj!

Náš poslední (a vypadá to, že nadlouho poslední) roadtrip po Havaji byla vlastně jedna velká náhoda. 

Původně jsme plánovaly Patagonii, ale vlivem různých okolností jsme se nestihly pořádně připravit a Patagonie není zrovna lokalita pro improvizace typu: „až tam budeme, tak uvidíme“ .

Na konci listopadu jsme tedy – jak už je naším zvykem – dost intenzivně řešily, kde tedy strávíme Vánoce a Nový rok. Pak jsme objevily fantastické letenky do New Yorku a bylo rozhodnuto. Pak už se další výběr zužoval, a nakonec jsme se shodly na Havaji. 

V New Yorku jsem byla snad desetkrát, ale nikdy ne v předvánoční čas, tak jsme se obě těšily na kýčovitou výzdobu, spoustu světýlek, bruslení v Central Parku, svařené víno u stánku a tak. Neměly jsme žádný přesný program, jely jsme si New York opravdu užít. 

První den jsme zahájily standardně procházkou po městě – Time Square, Grand Central terminal, Brodway, Rockefellerovo centrum, Wendys :D.  Předvánoční New York byl jako z romantického filmu. Aby byla iluze dokonalá, chtěly jsme si půjčit brusle a ladně kroužit na kluzišti pod Rockefeller centrum jako filmové hvězdy. Vzhledem k tomu, že jsme obě stály na bruslích asi tak před dvaceti lety, usoudily jsme, že by to nejspíš byla pořádná komedie a spokojily se s chůzí. Stejně jsme ten den našlapaly 13 km.

Navzdory únavě z cesty a jet lagu jsme se rozhodly, že druhý den vstaneme na východ slunce a vyrazíme pěšky na Brooklyn Bridge. Byla pekelná zima, ale vidět Brooklyn bridge bez lidí, to už za ty zmrzlé nohy určitě stálo. Vyfotily jsme hezkých pár fotek a vyrazily jsme zpátky do centra. Zastavily jsme se u památníku 11.září. Je to opravdový monument, ze kterého mrazí. Naopak nás překvapila nová stanice metra World Trade Center. Je od světoznámého architekta Calatravy a kromě toho, že se její výstavba zpozdila asi o 7 let, je to nejdražší stanice na světě. Stavba je to nádherná a rozhodně fotogenická. V horním podlaží stanice jsou různé obchůdky.

Pak následovalo, co prostě muselo. Západ slunce na Top Of The Rock na Rockefeller center. To je pohled, který neomrzí. Strávily jsme tam dobré dvě hodiny, než jsme promrzlé na kost vyrazily do večerního města. V jedem den východ i západ slunce na tak ikonických památkách New Yorku, to se nám ještě nepovedlo. Chtěly jsme se zahřát nějakým svařeným vínem nebo horkým punčem, ale zákaz pití alkoholu na veřejnosti platí i o adventu, tak jsme se zahřály rychlou chůzí.  Druhý den jsme zvládly 25 km a večer padly únavou.

Další den jsme vyrazily po High Line, což je původní stará železniční trať, která vedla nad ulicemi. Byla v poslední chvíli zachráněna před demolicí a dnes je to nádherná procházka plná přírody, architektury i designu. Došly jsme až do Hudson Yard, kde je další úplně nová architektonická zajímavost – The Vessel. Stavba s navzájem propojenými schodišťmi připomínající plástev. Je odsud nádherný výhled na řeku Hudson.

Vynikající kávu jsme si daly v Chelsea Market a odpoledne zamířily do Museum of Modern Art. Před lety jsme tam strávily celý den, ale vzhledem k času jsme si šly na jistotu – impresionisté, Dalí, Mattis a hlavně Kupka, fotografie Drtikola a Kratochvíla a hračky Libuše Niklové. Nachozeno celkem 27 km (!).  

Další den hned ráno jsme vyrazily do Národní knihovny, od které jsme bydlely jen malý kousek a celý den procouraly po městě a v Central Parku. Popíjely jsme kávu v kavárnách a ochutnávaly naprosto fantastické cookiesky z vánočních trhů. Chillovaly jsme na večerním Time Square, obdivovaly jsme nádherné světelné představení na Rockefeller center. Stihly jsme na moje přání vlézt do největšího obchodního domu na světě Macy´s, ale nakonec jsme odtamtud utekly, protože se v něm nedalo hnout. 

Poslední den v New Yorku jsme se svezly linkovou ferry kolem Sochy Svobody do Brooklynu, abychom se podívaly na Brooklyn Bridge z druhé strany. Zpátky jsme šly po Manhattan Bridge přímo do Katz´s Delicatessen, vyhlášené bistro na pastrami. Fronta tam byla neskutečná, ale co bychom pro jídlo neudělaly, že? 🙂

 Za 5 dní jsme po NYC nachodily 132 km, původně jsme chtěly po večerech plánovat program na Havaji, ale většinou jsme padly únavou. Takže téměř celou Havaj jsme nakonec naplánovaly při přeletech letadlem. 

Doufám, že se vám líbí fotky! 🙂 
E.