Žampach – nejvyšší železniční viadukt v ČR

žampašský most

Žampašský viadukt najdete jen pár kilometrů od Prahy. Žulový most se sedmi oblouky je nejvyšším kamenným železničním mostem v České republice. Nejvyšší oblouk totiž dosahuje výšky 41,73 metrů. Jeho celková délka je 109 metrů. Na stavbě se podíleli dělníci z celé Evropy, zejména z Itálie a první vlak po něm projel 1. května 1900.

Viadukt je obklopen listnatými lesy, takže nejlepší podívanou zažijete rozhodně v létě, kdy jsou stromy zelené. My jsme tu byli v zimě a místo zeleně jsme se mohli kochat tak maximálně suchými pahýly větví. Nejlepší pohled na most je z dronu, který můžete nechat vzlétnout přímo od mostu (pod mostem vede silnice). Na druhé straně řeky Sázavy najdete i vyhlídku, na kterou se dostanete z Kamenného Přívozu.

Zaparkovat se dá u Kamenného Přívozu na parkovišti u Hastrmana, kde se můžete napojit na Posázavskou stezku (značenou červenou barvou). Na Žampašskou vyhlídku je to potom 2,4 km (4,8 km tam i zpět).

Procházka k vyhlídce na Žampašský viadukt a zpět vám zabere přibližně 1,5 hodiny. Určitě stojí za to si počkat na projíždějící vlak – jezdí tu modrý motoráček a my jsme na něj čekali asi 20 minut.

Tak co na viadukt říkáte? Parádní, co? 🙂

E.