7 míst na Moravě, které stojí za výlet

Ahoooj!

Morava. Pro někoho domov, pro někoho karanténová exotika.

V květnu, když se nedalo ještě překročit hranice Česka, jsme využili víkend k tomu, abychom pořádně prozkoumali Moravu. Do té doby jsem na Moravě byla asi třikrát, což je pro mě, jakožto Čecha, pořádná ostuda.

Do mapy jsem si označila místa, která vypadala slibně (k tomu používám Google Maps v kombinaci s Instagramem a obyčejnými články na netu). Sbalili jsme jak jinak stan, psy a foťák a odjeli na první záchytný bod.

1) Archeopark Pavlov

Název archeopark a fakt, že je kousek od Věstonic vám napoví, že tady budou jásat především historici. Což my úplně nejsme. Zaujalo nás úplně něco jiného – architektura. Muzeum je zčásti podzemí a nahoru nad povrch vyčnívají zajímavé betonové stavby. Muzeum navrhnul architekt Radko Květ roku 2016, takže je to poměrně nová záležitost.

Dovnitř jsme se bohužel nedostali, protože měli už zavřeno, nicméně i interiér je vydařený.

2) Lednice

Nenechali jsme si ujít ani Lednicko-Valtický areál. Okruh jsme absolvovali spíš z recese, protože ho oba velmi dobře známe a byli tu několikrát. Jediný highlight téhle procházky bylo vyndavání svízele z Ginového kožichu.

3) Kobylí vrch

Na rozhlednu Kobylí vrch jsme se podívali poprvé. Je to (jak jinak) architektonický skvost uprostřed vinic. Dočetli jsme se, že leží na kopci vysokém 334 metrů. Tvar rozhledny je stoupající nedokončený kruh s výsečí 334°, coý považuju za úsměvnou symetrii. I přesto, že má rozhledna na výšku pouhých 7,5 metru, je to velmi vydařená stavba, která učarovala i nám.

4) Bukovanský Mlýn

Po cestě jsme měli Bukovanský větrný mlýn, který nás naopak nenadchl vůbec. Na obrázkách sice vypadá slibně, ale nachází se ve velkém statku, nabízející ubytování, restauraci, dětské hřiště apod.

5) Rozhledna Salaš

To všechno jsme stihli za jeden jediný den a k večeru se uchýlili k rozhledně Salaš, kde jsme si naplánovali spaní. Rozhledna leží pochopitelně na kopci, je obložená loukami a hned vedle je les, takže jsme se nebáli, že místo na stan nenajdeme. Parkuje se dole v obci a k rozhledně je to asi 20 minut pěšky do kopce.

Jakmile jsme sem dorazili, začlo lít jako z konve. K našemu překvapení byl hned vedle rozhledny malý altán s krytým ohništěm, což dělalo naše „ubytování“ ještě přitažlivějším. Přitáhli jsme s sebou i jednorázový gril a večer si dali do nosu:) U ohně pod altánem jsme posedáváli dlouho do noci a pak zapluli do spacáků. Náš stan můžete vidět na dronovce, ale míst na spaní je tu vážně spousta.

Rozhledna Salaš tady stojí od roku 2015 a na svědomí ji má architektonické studio CAD Projekt. Vstup na rozhlednu je zdarma.

6) Kunkovický mlýn

Vzhledem k tomu, jak nás Bukovanský mlýn zklamal, rozhodli jsme si spravit náladu na Kunkovickém mlýně, který opravdu na samotě v poli byl. Parkovat se dá ve stejnojmenné vesničce a pěšky je to k mlýnu 5 minut.

7) Hrad Bítov

Bítov byl naše poslední zastávka – a taky osudná. Hrad z 11. století leží v zákrutu řeky Dyje, kousek od Vranovské přehrady.

Určitě znáte fotky Bítova ze vzduchu. I my jsme se na hrad chtěli podívat z ptačí perspektivy, ale když jsme chtěli dronem vzhlétnout do vzduchu, drona vzal silný boční vítr a zahučel do chroští několik metrů pod námi. Po hodině jsme k němu slezli, drona našli a vysápali se zpátky nahoru. Kamerka měla vytrhané drátky, takže bylo jasné, že už dneska nepoletí.

A co se nestalo. Jak jsme na tu kameru tak koukali, vypadla nám znovu z ruky a letěla do místa, kam nám původně spadnul celý dron. Jenže najít pěticentimetrovou kameru byl trochu větší oříšek. Po hodině se sice povedlo, ale dron vypadá, že je na odpis 🙁 Takže jsme z Bítova odjížděli bez fotky a ještě bez drona. Snad příště no 😀

To je ode mě všechno. Ještě na závěr přikládám mapu, kudy jsme jeli. Spoustu míst z mapy jsme už nestihli, ale doufám, že i tak vám bude článek inspirací 🙂

E.