Víkend v Krušných horách, starý důl Rolava a božidarská rašeliniště

Ahooooj!

Tak na tenhle článek jste se tuším asi těšili, protože z reakcí na mém Instagramu bylo zřejmé, že málokdo o továrně na Rolavě věděl. A kdo o ní věděl, netušil, jak je krásná a fotogenická.

My jsme do Krušných hor zavítali na celý víkend. Naplánovali jsme si Rolavu, Boží Dar a Klínovec. Psiska s sebou a spaní klasicky ve stanu kdesi po cestě.

Továrnu na cín s názvem Sauersack postavili na Rolavě nacisté v roce 1940. Dneska je to opuštěná a volně přístupná ruina, kterou možná znáte ze seriálu Rapl. Dají se tu úplně v pohodě strávit dvě hodiny – krom toho, že je stavba obrovská, můžete na vlastní nebezpečí prozkoumávat různá patra, protože některé schody ještě stojí. V okolí je spousta dalších budov patřících k továrně, ale i množství různých stezek, po kterých se můžete vydat prozkoumávat les. Tu a tam narazíte třeba na základy nebo bunkr v zemi. Zaparkovat se dá přímo u areálu.

Po vyblbnutí se v továrně jsme zamířili přes silnici a našli místo, kde jsme postavili stan. Rozdělali jsme oheň a do noci seděli v teple. Možná dostanu vynadáno za nelegální rozdělávání ohně, protože to je tu zakázáno. Není to výmluva, ale nejsme nezodpovědní floutci, co prostě hodí sirku do kupky jehličí.

Druhý den jsme vyrazili k božidarským rešeliništím, skrz které vede asi 1,5 km dlouhá dřevěná lávka. Je to moc hezká procházka, takže pokud v Krušných horách už jste, nenechte si jí ujít.

Nakonec jsme autem dojeli i na Klínovec a chvíli si pohrávali s myšlenkou, že si párkrát sjedeme na kole single trail, ale vzhledem k psům jsme usoudili, že to asi necháme na příště, až budeme bez nich. Na Klínovci je ale downhillový sjezd vyhlášený, celoročně tu jezdí lanovka a dokonce i půjčují kola a veškeré vybavení.

E.