Jihlavsko nabízí spoustu krásných zákoutí, kam můžete vyrazit na výlet. Najdete tu nádhernou přírodu, spoustu hradů a zámků, ale také několik českých unikátů. Následujících 14 míst se nachází v dojezdové vzdálenosti do 1 hodiny od Jihlavy, takže je ideální si udělat základnu právě v krajském městě Vysočiny. Strávit by se tu dal klidně týden, ale tato místa zvládnete navštívit během jednoho prodlouženého víkendu. Já jsem si Jihlavsko zamilovala na první dobrou, tak pojďme se na ně podívat trochu zblízka! 🙂
1 Kostel sv. Jakuba v Jihlavě
I přesto, že je Jihlava nejmenším krajským městem, rozhodně to neznamená, že nemá co nabídnout.
Dominantou Jihlavy je jednoznačně kostel sv. Jakuba Většího. Po úzkých schodech vystoupat do jeho vyhlídkové věže a rozhlédnout se po historickém centru města. Pokud máte víc času, určitě si doporučuju zaplatit prohlídku s průvodcem, protože ten vás vezme do krovů, které jsou největší v České republice! Nedávno byly krovy restaurovány, takže je při prohlídce vidět, jak truhláři pečlivě nastavovali ztrouchnivělé dřevo tak, aby zachovali maximum toho původního. Střecha kostela dostala také nový kabát v podobě netradičních glazurovaných tašek, jejichž syté tyrkysovo hnědé tóny jsou krásně vidět z věže. Pokud se dobře rozhlédnete, uvidíte i jihlavskou zoologickou zahradu.
Ceník a časy prohlídek najdete na oficiálním webu města Jihlavy.
2 Brána Matky Boží v Jihlavě
Neméně známou ikonou Jihlavy je Brána Matky Boží, která je součástí původních městských hradeb. Brána byla společně s hradebním systémem vystavěna na počátku 2. poloviny 13. století. Je jedinou branou, která se zachovala z pěti středověkých městských bran.
Hned vedle brány najdete infocentrum města, kde si můžete zakoupit vstupenku a podívat se nahoru na věž. Výhled ze střechy je odsud ještě o chlup lepší, než z kostela sv. Jakuba, protože je z ní jihlavská dominanta vidět.
Otevírací dobu a ceník najdete na webových stránkách Jihlavy.
3 Zámek Polná
Pokud jste na Jihlavsko vyrazili kvůli hradům & zámkům, určitě se zastavte v Polné. Najdete tam raně gotický hrad a zámek v jednom. Zámek Polná se nachází na ostrohu nad rybníkem Peklo a skládá se z několika budov, které stojí za to obejít. Nejkrásnější pohled se vám naskytne ze silnice, vedoucí kolem rybníku, ve kterém se celá mohutná stavba při bezvětří odráží. Určitě zavítejte i do nádvoří, odkud je vidět unikátní oblá stěna zámecké věže.
Parkoviště se nachází přímo u hlavní brány zámku.
4 Zřícenina hradu Rokštejn
Rokštejn je zřícenina hradu, ležící na celkem neobvyklém místě. Netyčí se na vrcholu kopce nebo skály, kde byste jí pravděpodobně čekali, ale naopak sedí v údolí. Nás to trochu zmátlo, protože nebyla vidět ani když jsme byli 200 m od ní!:)
Autem se dá dojet až přímo ke zřícenině, a to z obce Panská Lhota (z druhé strany z Přímělkova je zákaz vjezdu). Parkovacích míst tu není mnoho, ale 2-3 auta se sem určitě vejdou. Pokud se sem chystáte o víkendu, určitě je lepší vyrazit brzy ráno a nebo zaparkovat jinde. Vstupné je zdarma.
5 Zámek Brtnice
V Brtnici leží rozlehlý renesanční zámek ze 16. století. Kvůli vleklým soudním sporům o vlastnictví zámek dlouhou dobu chátral, ale nyní ho má v pronájmu soukromý vlastník, takže by se stavba mohla dočkat opravy. Za procházku stojí i přilehlý zámecký park.
6 Jihlavské hradby
Pokud se budete toulat po centru Jihlavy, určitě si nenechte ujít procházku po parkánu. Ten je součástí městských hradeb, které dnes ohraničují historické centrum. V parku Gustava Mahlera, který je s Jihlavou velmi silně spojen, byla dokonce vybudována malá vyhlídková věž, která je zasazená do zbytku původní zdi a vytváří tak zajímavou symbiózu nového a starého.
7 Aula Vysoké školy polytechnické v Jihlavě
Jihlava moderní architekturou příliš neoplývá a je známá spíš díky historickým stavbám, ale jeden archikousek se tu najde. Řeč je o nové aule Vysoké školy polytechnické. Její unikátní design navrhlo studio QARTA ARCHITEKTURA.
8 Jihlavské podzemí
Pokud netrpíte klaustrofobií, tak trochu netradičním tipem je Jihlavské podzemí. Je to druhé nejrozsáhlejší podzemí hned po tom Znojemském. Chodby tu jsou raženy ve skále v několika podlažích a při jejich prohlídce s průvodcem dostanete zajímavé informace o jejich vzniku a využití.
Ceník a časy prohlídek najdete na webu.
9 Míchova skála
Délka trasy: 2,9 km (5,8 km tam i zpět)
Parking: zde
Pokud jste vyrazili na Jihlavsko hledat přírodu, Míchova skála by měla být první zastávka, kam byste měli zamířit. Nejen, že je samotná skála neuvěřitelně fotogenická, ale dokonce je odtud nádherný výhled na okolí a nejvyšší horu Vysočiny Javořici (837 m n. m.). Nejkrásnější rozhled budete mít přímo z vršku Míchovy skály, ale vylézt se dá i na protější kameny, odkud se vám zase naskytne parádní pohled právě na samotnou Míchovu skálu a pořídíte z ní kouzelné fotky.
10 Hrad Roštejn
Jihlavsko se může chlubit hned několika krásnými hrady a Roštejn je jeden z nich. Tento pozdně gotický hrad leží v lesích nedaleko obec Doupě. Jeho dominantou je původní sedmiboká věž, která sahá až do výšky 48 m, takže je z ní parádní výhled do kraje – což je zejména na podzim opravdu skvělá podívaná. Jako každý jiný hrad i Roštejn nabízí prohlídkové okruhy vnitřních expozic s průvodcem.
Parkoviště se nachází přímo před hlavní bránou, takže pohodlně dojedete autem až k hradu.
11 Lom Řásná
Délka trasy: 1 km (2 km tam i zpět)
Parking: zde na kraji silnice u odbočky na turistickou cestu
Nedaleko od obce Řásná najdete zatopený žulový lom. I když to tak nevypadá, lom je hluboký 16 metrů. Kolem lomu jsou sice natažené pásky a visí cedule Vstup zakázán, životu nebezpečno, ale místní se do lomu chodí v létě běžně koupat. Protože jsme Řásnou navštívili na podzim, my jsme se neodvážili do vody strčit ani ruku, ale celý jsme ho alespoň obešli dokola.
12 Velký Pařezitý rybník
Pokud máte rádi místa na koupání (nebo zimní otužování), určitě se vydejte k Velkému Pařezitému rybníku. Nachází se nedaleko Řásné, takže jeho návštěvu můžete spojit s Míchovou skálou a lomem Řásná. Podél jeho východního břehu najdete několik schodů, usnadňující vstup do vody. Z mola je fantastický pohled na druhý (západní) břeh, takže je to ideální místo na pozorování západu slunce.
Parkoviště se nachází asi 300 m od travnaté pláže.
13 Kaple v Černé
Tento tip na návštěvu potěší hlavně nadšence do netradiční architektury. Kaple sv. Antonína Paduánského v obci Černá byla postavena v roce 2006. Bohužel byla v době naší návštěvy zavřená, takže jsme si prohlédli jen venkovní plášť. Konají se v ní ale pravidelné bohoslužby, což je jediná příležitost, jak nakouknout do interiéru. Návrh mají na svědomí Kuba & Pilař architekti.
14 Zámek Aleje
Že jste o loveckém zámečku Aleje nikdy neslyšeli? Nedivím se. Je pečlivě schovaný v Jestřebském lese a jen tak na něj nenarazíte. Atmosféra kolem něj je poněkud tajemná, místy až strašidelná, takže kdo ví, třeba tam i straší!:)
Autem se dá dojet až k zámečku, takže návštěva není nijak fyzicky náročná.
Jihlavsko – kde se ubytovat?
Jihlava je ideálním startovacím bodem pro veškeré výlety. My jsme byli ubytovaní přímo na náměstí s výhledem na kontroverzní Prior a kostel sv. Ignáce, v hotelu Tři Knížata, který před pár týdny prošel rekonstrukcí. Jejich restauraci najdete dokonce v Gastromapě Lukáše Hejlíka, což je pro mě záruka kvality. Sami jsme se přesvědčili a zašli sem dvakrát na večeři, která byla opravdu famózní.
To bylo Jihlavsko mýma očima. Jsem si jistá, že jsem určitě nepokryla všechna místa, protože Vysočina toho má opravdu hodně co nabídnout. Už se těším, až se sem vrátím a objevím další skvělá místa.
A co vy a Jihlavsko? Znáte nějaké pěkné místo, které by mělo v seznamu být? Podělte se o něj komentářích! 🙂
Pokud vás tyhle průvodci baví, určitě mrkněte třeba i na můj poslední článek ze Zlína.
Výletům zdar!
E.