Kam se vydat & co podniknout v létě v Rakousku?

Článek vznikl ve spolupráci s regionem Schladming-Dachstein //

Ahoooj!

To, že je Rakousko jedna z mých nejoblíbenějších evropských zemí, to už dávno víte. Ráda se do Rakouska vydávám hlavně v zimě na skialpy, ledopády a nebo jen tak na zimní pěší výstup na nějakou horu. Jenže mám takové tušení, že články ze skialpů jsou možná sice pěkné na pohled, ale málokomu něco dají nebo někoho inspirují k tomu, aby se do lavin a ledovců taky vydal.

Myslím si, že letní sezóna je v Alpách většině z vás o něco sympatičtější a hlavně dostupnější, takže hlásím, že jsem sepsala článek s tipy, co se všechno dá dělat v letních Alpách a jaké zajímavosti najdete v regionu Schladming-Dachstein. Autem jste tu z Prahy za 4 hoďky a dá se tu úplně klidne strávit pěkný týden místo válení se u moře. Já jsem tu pobyla se skvělou partou lidí 4 parádní dny, ale rozhodně bych další dva nebo tři ještě zvládla.

A co že se tu teda dá dělat?

1. Ferraty

Sama jsem na ferratách začínala, takže můžu upřímně říct, že je to super způsob, jak probudit adrenalin a přitom neriskovat život nebo nevysypat celou peněženku. Čas od času od vás dostanu ohledně ferrat různé dotazy. I přesto, že nejsem odborník ani oficiální průvodce, dovolila bych si na pár z nich odpovědět i tady.

Na ferraty teoreticky nepotřebujete průvodce. Stačí vám k tomu sedák s ferratovým setem (dá se kdekoliv půjčit), helma a boty s pevnou podrážkou, které nekloužou (rozhodě nedoporučuju tenisky do fitka nebo Conversky, na druhou stranu ale ani mohutné zimní pohory nejsou ideální). Já mám boty podobné těmto.

Ferratový set se váže přímo na sedák a má dvě pružná lanka zakončená karabinami, kterými se připínáte k ocelovým lanům na skále. Jen prosím myslete vždycky na to, když se přepínáte z jednoho úseku na druhý, karabiny odepínejte po jedné, nikdy obě najednou. Tak zůstanete jištění vždy alespoň jednou karabinou.

A jaké ferraty jsme kolem Schladmingu vyzkoušeli? 

V regionu Schladming-Dachstein se nachází 22 ferrat, z toho 20 v Ramsau am Dachstein. My jsme stihli dvě.

1.1. Ferrata Kala

Její obtížnost je značená od A do C, to znamená poměrně lehká. Říká se jí také dětská ferrata (i přesto, že jsme na ní žádné děti nepotkali). Je skvělá pro začátečníky, kteří třeba zkouší ferraty poprvé. Vede na horu Sattelberg (1252 m.n.m.). U silnice je parkoviště, ze kterého se jde asi 5 minut pěšky pod skálu. Na vrchol Sattelbergu je to po ferratě necelou hodinu. Dolů se ferrata neslézá – z vrcholu vede pěšina lesem na druhé straně skály. Přesnou lokaci parkoviště a podrobnější popis cesty najdete třeba tady.

Najíst se po ferratě dá třeba v Satteberhütte, která je po cestě dolů. Mají tam skvělé ryby.

1.2. Ferrata Silberkarklamm

Druhou ferratu, kterou jsme vyzkoušeli bych doporučila těm, kteří se opravdu nebojí výšek, jsou o něco více pokročilí a co dokáží ocenit skvělé výhledy. Ferrata totiž vede nad soutěskou Silberkarklamm. Obtížnost je C/D a najdete tu i kolmé úseky. Do soutěsky se platí vstup a dolů se vracíte opět jinou cestou (po dřevěných lávkách přímo v soutěsce). Na vrcholu najdete chatu Silberkarklammhütte, kde se dá najíst, ale i přespat. Více informací najdete tady.

2. Štýrské Bodamské Jezero

Autem se dá dostat skoro až k samotnému jezeru – asi deset minut pěšky od něj je velké parkoviště. V jezeře se dá na jednom místě dokonce i koupat, ale co nám na téhle lokalitě přišlo milionkrát zajímavější, byl kaskádovitý vodopád na úplném konci jezera. K němu se dostanete asi po hodině chůze, ale sprcha pod ním je mnohem větší zážitek než klasická koupačka v jezeru.

3. SpiegelSee (Zrcadlové jezero)

Jedním z největších zážitků pro nás, nadšené fotografy, bylo rozhodě tzv. Zdcadlové jezero neboli Spiegelsee. Je to neuvěřitelně fotogenické jezero, ve kterém se odráží protější horský masiv.

A jak se k němu dostat?

V létě se dá jet lanovkou nebo autem až k Gasselhöhe Hütte na Reiteralmu, kde bych se ještě zastavila z jednoho důvodu. Kromě toho, že tu mají výborný Wienerschnitzel, tak tu prodávají skvělé bílé lokální rakouské víno. Netroškařili jsme a karton jsme pořídili. Dvě lahve jsme sbalili do batohů a zbytek naházeli do auta.

Teprve po vydatné večeři a schnappsu jsme se vydali směrem nahoru, k jezeru Spiegelsee, kde jsme plánovali nafotit západ slunce. Jezero je v nadmořské výšce 1900 metrů a chata 1700 metrů, takže abyste se k jezeru dostali, musíte absolvovat cca hodinový výstup. My jsme to zvládli za 35 minut, protože jsme se asi těšili, až otevřeme to víno. Samotné jezeroje naprosto fenomenální, ale díky vínu jsme si odtamtud odnesli i spoustu vysmátých fotek nás všech:D

4. Dachstein Gletscher

Dachstein asi všichni moc dobře znáte, takže není potřeba ikonický ledovec představovat. Vyveze vás na něj lanovka (která mimochodem má na střeše “balkon”, takže až budete stát frontu dovnitř, stoupněte si do fronty na balkon!). Na lanovku musíte mít rezervaci, jinak se taky může stát, že bude plno a vy místo na ledovec pojedete zpátky do hotelu. Lanovka stojí pořádnou dardu, ale to, co najdete nahoře ve 2700 metrech nad mořem stojí za každý cent.

Jak můžete vidět na fotkách, nás kromě klasických turistických atrakcí nadchli i ptáci, kroužící kolem ledovce, takže jsme hodinu strávili focením ptactva 😀 Dokonce jsme strhli i ostatní zmatené kolemjdoucí, kteří se k nám přidali, takže jsme vypadali jako zájezd retardů.

4.1. Hängebrücke

Na tenhle most nahoře na Dachsteinu jsem se vážně těšila. Myslela jsem si, že bude nemožné vyfotit fotku bez lidí, ale když si chvilku počkáte, tak se tam vždycky na pár vteřin volno udělá. Není to ale nic pro nikoho, kdo se bojí výšek – pod vámi je několik stovek metrů prázdna a most se celkem kýve:)

4.2. Stairway to Nothingness

Výhled ze schodů je dost podobný, protože je na stejné straně masivu. Lidi tady trpělivě čekají ve frontě, aby si každý odnesl pěknou fotku:)

Btw. na visutý most a schody do prázdna potřebujete další vstupenku za 10 EUR.

4.3. Ice Palace

V ledovém paláci podsvíceném všemi možnými barvami najdete různé skulptury evropských měst. Na tohle já úplně nejsem, ale bylo zajímavé vidět za tím to obrovské množství práce.

5. Stoderzinken & Stoderkircherl

Tenhle malebný dřevěný kostelík s názvem Friedenskircherl nebo také Stoderkircherl, zapíchnutý do skály, mě uchvátil asi ze všeho nejvíc. Dostat se k němu dá asi po 45 minutách od auta. Naším cílem ale nebyl jenom kostelík, ale vrchol hory Stoderziken, který se tyčí ve výšce 2047 metrů nad mořem. Na něj cesta trvá dalších 30 minut od kostelíku. Celkové převýšení je kolem 350 metrů, takže úplná flákačka to není.

6. Lanová dráha Zipline Gröbming

V Gröbmingu najdete jednu z nejdelších a nejrychlejších ziplines v Evropě. Je rozdělená na dva úseky, kde první úsek je dlouhý zhruba 1,5 km a pojedete na něm rychlostí kolem 60 km/h. Druhý úsek má asi 1 km, ale letíte tady až 100 km/h. Na zipline je potřeba mít rezervaci. Ve městečku Gröbming kromě zipliny najdete i lanové centrum.

7. Kde se ubytovat?

My jsme celé čtyři dny byli ubytovaní v hotelu Annelies, který leží v Ramsau Am Dachstein. Můžu ho doporučit všema deseti. Kromě skvělé kychyně mají fantastický bazén & spa a neuvěřitelně milý personál.

Tak to je ode mě všechno a já moc doufám, že vám tenhle vyčerpávající článek k něčemu byl a podniknete někdy podobnou cestu!:) Pokud máte nějaké dotazy, dejte vědět!:)

E.