Grossglockner Hochalpenstrasse

grossglockner hochalpenstrasse

Grossglockner Hochalpenstrasse
Grossglockner je ikona Rakouska a když se řekne Rakousko, je to hora, kterou si vybavím jako první. Nejen proto, že je nejvyšší, ale i proto, že jsem se dvakrát vrátila z jejího zdolání neúspěšně, a tak mi leží v hlavě celkem často.

Evidentně se jí moc nelíbím a nechce mě na svůj vrchol pustit, a tak když jsme jeli před pár dny kolem, rozhodli jsme se na Grossglockner podívat trochu z jiné perspektivy – jako běžný turista. Pokud se totiž na Grossglockner chystáte vylézt po svých, začíná se z úplně druhé strany od Lucknerhütte. Na východní straně ale vede vysokohorská silnice s názvem Hochalpenstrasse, o které budu dneska psát.

grossglockner

Cena

Vysokohorská silnice v Rakousku není jen tak a za je její použití musíte zaplatit. Celodenní vjezd stojí EUR 37,50 za silniční auto a EUR 21 za motorku. Je to hodně peněz, ale věřte, že nebudete litovat. Je to podle mě jedna z nejkrásnějších silnic v Evropě.

Co po cestě uvidíte?

Silnice začíná v městečku Heiligenblut na jedné straně, na straně druhé vede z Bruck an der Grossglocknerstrasse. My jsme začínali v Heiligenblut a ještě před napojením se na vysokohorskou silnici jsme zastavili u nádherného vodopádu s názvem Jungfernsprung a příjemně se tu zchladili.

Na 48 kilometrech silnice uvidíte kromě úžasných hor, kterými jste obklopeni celou cestu, i ledovcová jezera s tyrkysovou vodou a plujícími krami. Pokud autem zastavíte a půjdete se projít, je velká pravděpodobnost, že narazíte na sviště.

Určitě doporučuji odbočit z Grossglockner Hochalpenstrasse směrem na Franz-Josefs-Höhe. Je to malá zajížďka, ale nejvyšší horu Rakouska odsud budete mít na dosah. Je tam velké moderní parkoviště, které byste v takových výškách nečekali, ale Rakušáci tím opět ukázali, že u stavby silnic a jiných turistických objektů přemýšlí a počítají s tím, že lidi budou potřebovat někde zaparkovat.

Pokud máte víc času, rozhodně vyražte na procházku s názvem Gletscherweg Pasterze (Alpe Adria Trail). Můžete se projít jen po části a nebo zvládnout celý 11 km dlouhý okruh.

Pokud vás Rakousko zajímá víc a chystáte se třeba k Dachsteinu, mrkněte na mého vyčerpávající průvodce po TOP spotech Dachsteinu!

Alpám zdar!
E.

grossglockner
grossglockner