Kolem Tre Cime na skialpech

skialpy dolomity

Dolomity patří k nejlepším místům na skialpy ve střední Evropě hned z několika důvodů. Málokdy se dostanete na ledovec nebo do lavinového údolí, takže jsou poměrně bezpečné. Je tu spousta tras, které lemují špičaté skály, takže nevíte, jestli máte dávat pozor, kam šlapete a nebo se raději kochat okolní krajinou. A v neposlední řadě tu skvěle fungují naše české mapy.cz, které vám skialpové trasy ukážou na jedno kliknutí. Sami uvidíte, že jsou Dolomity celkem hustě protkané trasami na skialpy.

Dnes si ale povíme o trase, která by měla být první, kterou v Dolomitech zkusíte. Slavný okruh kolem ještě slavnějšího skalního útvaru Tre Cime asi dobře znáte. V létě patří mezi nejoblíbenější hiky v Dolomitech (přečíst si o něm můžete i v mém velkém článku z Dolomit). V zimě se z něj stává mnohem náročnější záležitost, protože se autem nedostanete až k chatě Rifugio Auronzo (jako v létě) a šlapat musíte začít už u Lago d’Antorno, tedy o 4 km a 450 výškových metrů dříve.

Trasa

Trasa: Lago d’Antorno – Rifugio Auronzo – Dreizinnenhütte – Col de Mezzo – Lago d’Antorno
Délka: 20 km
Čas: Celodenní
Převýšení: 900 m
Náročnost: 3/5
Odkaz na trasu: TADY (na mapě je jen částečná trasa, mapy.cz mi nedovolují zadat skialpovou trasu, takže okruh dokončíte po žluté)

Trasa je vhodnější spíše pro ty, co si užijí i chůzi na skialpech. Sjezd je v poměru k chůzi docela krátký, ale ten neposkvrněný prašan a parádní panoramata vám sjezd vynahradí 🙂

Trasa začíná u Lago d’Antorno, odkud je nejlepší vyrazit po silnici. Nejezdí po ní žádná auta a čas od času projede skútr, který veze lenochy nahoru k chatě Rifugio Auronzo. U chaty (která je mimochodem celoročně otevřená, takže si i v zimě můžete dát něco dobrého) se napojíte na okruh kolem Tre Cime. Cesta je až na pár výjimek po rovině, takže máte čas se kochat. Od Dreizinnenhüte pokračujete dál po žluté skialpinistické cestě a okruh uzavřete opět o Rif. Auronzo, odkud se můžete dolů svézt po silnici, ale mnohem lepší varianta je to vzít freeridem kolem silnice. Jen občas při sjezdu mrkněte do mapy, abyste včas překročili asi tři říčky, které budete míjet.

My jsme jednou omylem dojeli do maličkého údolí k potoku, takže jsme museli sundat lyže a šlapat dobrých 10 minut nahoru ve sněhu po pás.

Enjoy!
E.