7 míst, které musíte v Dolomitech vidět

Ahoooj!

Itálie je jedna z mála lokalit, kam jsem se tento rok dostala. Kdyby mi někdo minulý rok řekl, že se v roce 2020 se podívám do přesně 4 zemí, které jsou ještě všechny v dojezdové vzdálenosti autem, asi mu neuvěřím. Většinou jsem měla na kontě ročně přibližně 15 zemí, takže si umte představit ty absťák, které mě letos potkaly.

Možná to ale přijít mělo, abychom si zase znovu mohli vážit každého výletu. Na mě to aspoň tenhle efekt mělo. Těšila jsem se jako malé dítě na Vánoce – i přesto, že mám Dolomity procourané křížem krážem a znám tam snad každou zatáčku.

Právě proto, že znám Dolomity velmi dobře, jsem si dovolila sepsat seznam míst, které musíte alespoň jednou za život vidět.

1 St Johann Church

Ten ocení zejména ti, co nebaví několikahodinové túry. Tenhle kouzelný kostelík totiž najdete hned u silnice, vedoucí ze Santa Maddaleny do Zannes. Můžete se podívat až přímo k němu, ale připravte si drobné. Místní moc dobře vědí, co za poklad jim na louce stojí a návštěvu si nechají zaplatit.

2 Adolf Munkel Weg

I přesto, že jsem na všech místech už byla, našlo se jedno, kam jsem se vydala úplně poprvé. A protože byl listopad, bylo celé pod sněhem, což ocenil zejména můj sněžný pes Gin. Adolf Munkel Weg je nádherná 13-km trasa, která vás vezme přímo mezi stěny Odle. Jsou to jsou domovské hory horolezce Reinholda Messnera, což je přinejmenším záruka parádního zážitku. Další pozitivem této trasy je i fakt, že se jedná o okruh, takže nemusíte stejnou cestou zpátky. Hike je úplně nenáročný, převýšení můžete očekávat kolem 420 m. Ke konci cesty se nezapomeňte zastavit v horské chatě Malga Glatsch, která servíruje vynikající Knödlsuppe.

Zaparkovat se dá v Zans/Zannes, ale nezapomeňte si s sebou vzít hotové peníze. Parkování je placené a karty neakceptují.

3 Lago di Braies

Další zastávku, kterou jsme si nemohli nechat ujít, bylo jezero Lago di Braies/Pragser Wildsee. Na tomhle mainstreamu, který vlastně vůbec nemám ráda, jsme zastavili jen na chviličku, protože tu Jarda nikdy nebyl a je to takové must-see ze silnice. Asi by nás to ani nenapadlo, ale jeli jsme literally kolem a na rozhodli jsme se až na kruháči, kde jsme uviděli ceduli.

Pokud jste na Pragser Wildsee nikdy nebyli, stojí rozhodně za návštěvu alespoň jednou za život. Ale varuju vás, potkáte tady spoustu turistů, často bezohledných, hlučných. Takových, které v opravdových horách nepotkáte. To ale nemění nic na tom, že je to suprová podívaná, navíc v listopadu, kdy se mixují barevné stromy se zasněženými vrcholky hor.

4 Tre Cime

Nejznámější okruh v Dolomitech, na který se vydávají stovky, ne-li tisíce lidí denně. Je tu sice trochu rušno, nicméně se turisté často rozprostřou po trase a vy můžete v klidu pozorovat nádhernou trojici skal.

Pokud byste si rádi užili Tre Cime bez lidí, vyražte mimo sezónu. V listopadu jsme nepotkali ani nohu! Okruh je dlouhý asi 11 km zabere vám kolem 3-4 hodin.

Auto se dá zaparkovat u Rifugio Auronzo, ke které se dostanete odbočkou z hlavní silnice u jezera Misurina. Tato silnice je ale placená a je to snad nejdražší silnice v Dolomitech. Abyste ji mohli projet, zaplatíte EUR30 za auto. Parkování u horské chaty je potom zdarma.

5 Průsmyk Tre Croci a jezero Lago di Sorapis

K jezeru Lago di Sorapis vede více než jedna cesta. Já jsem osobně vytzkoušela dvě a tedy můžu doporučit tu, která vede z Passo Tre Croci – je kratší, méně prudká a pohodlnější. A navíc máte příležitost omrknout i samotný průsmyk, který stojí za krátkou procházku.

Zaparkovat se dá přímo na průsmyku a samotný výstup zabere cca 3 hodiny nahoru a 1,5 hodiby dolů. 

Ledovcové jezero, nad kterým se tyčí špičaté dvou- a třítisícovky, je nádnerné za každého ročního období. V létě vynikne jeho mléčně tyrkysová barva, v zimě se po něm můžete sklouznout, protože je celé zamrzlé. 

Pokud vás zajímá, jak vypadá Lago di Sorapis v létě, mrkněte na můj článek z léta.

6 Croda di Lago

V neposlední řadě můžu doporučit i výstup k jezeru Federa, schovanému pod pohořím Croda di Lago. Kromě fotogenické chatičky můžete brzy ráno obdivovat i zrcadlící se hory, protože ráno je jezero většinou klidné. Zaparkovat se dá u Ponte De Ru Curto a cesta nahoru trvá asi 2 hodiny. 

7 Průsmyky

V Dolomitech jsou naprosto úchvatné všechny průsmyky, na které se dá dojet autem. Nejde vybrat jen jeden, protože každý má něco do sebe. Z Passo Falzarego můžete obdivovat skupinu Lagazuoi, z Passo Giau zase Ra Gusela. Kdybych přeci jenom musela vybrat dva, tak to jsou právě tyhle. Další průsmyky, které stojí za návštěvu jsou třeba Pordoi Pass a Sella Pass.

Všechna famózní místa a treky se mi do jednoho článku nevejdou, ale na mém blogu najdete velké množství článků právě z Dolomit. Mrkněte třeba na článek z:

Jaké roční období je k návštěvě Dolomit nejlepší? 

Krátká odpověď je: „všechny:“ 

Myslím, že se shodneme na tom, že Dolomity jsou jedny z nejkrásnějších pohoří v Evropě. Já osobně do Dolomit jezdím strašně ráda na podzim, protože modříny, kterých je tu plno, kouzlí se svými oranžovo-žlutými tóny. Pokud sem vyrazíte na podzim, musíte ale počítat s tím, že 90 % všech lanovek už nejezdí a musíte se na vrcholky hor vydat po svých, což je pochopitelně časově i fyzicky náročnější. Na druhou stranu těch, kteří se na dlouhé túry vydají, je minimálně a vy můžete na podzim Dolomity obdivovat zcela bez lidí. Musíte počítat s tím, že podzim je mimo obě hlavní sezóny, tím pádem může být problém i s ubytováním, jelikož poměrně velké množství hotelů začátkem září zavírají. 

Léto je tu hodně rušné, ale výhodou je, že toho stihnete spoustu, protože se na téměř každou významnou horu dostanete lanovkou. I počasí je samozřejmě nejstabilnější v létě, takže je to taková sázka na jistotu. 

Zima je v Dolomitech zasvěcená lyžování. Najdete tu spoustu lyžařských středisek, které můžete využít. Lyžovat jsem v Dolomitech osobně nikdy nebyla, takže žádnou konkrétní lokalitu nemůžu doporučit. 

To je ode mě pro dnešek všechno. Mám pocit, že se mi nepodařilo vystihnout krásu Dolomit dostatečně, takže si prosím k mým superlativům přičtěte +100. A kdo v Dolomitech nikdy nebyl, rychle to napravte! A pokud jste byli, můžete mi do komentářů napsat, kde se líbilo nejvíc vám, budu ráda za další názory! 

E.