Objevování židovských památek v Jeruzalémě & Betlému

Ahoooj!

Omlouvám se na neaktivitu, způsobenou studiem, které už mi leze i ušima. Teď mám konečně čas sepsat další části našeho dobrodružství po Izraeli, kterých je ještě spousta!

K večeru jsme dorazily na hotel v Jeruzalémě a naplánovaly asi dvacetikilometrový okruh po městě tak, abychom viděly všechno. Měly jsme na Jeruzalém jenom jeden den, takže jsme nasadily naprosto šílené tempo. A nakonec si myslím, že se nám to skoro povedlo. Vzaly jsme to přes Zeď Nářků, Davidovo město, židovské město, prošly jsme celou křížovou cestu, až nahoru na Olivovou horu, odkud bylo vidět několik dalších požárů a vlastně celé město. Klasický capricorn syndrom :))))

Místa rozepisovat nebudu, ale kdyby vás cokoliv ohledně Jeruzaléma zajímalo, ptejte se! 🙂

Je toho totiž spousta, co v Jeruzalémě vidět. Pokud nejste silně věřící a památky pro vás mají význam jen jako památky, tak den je akorát:) Pokud pro vás má smysl chodit do všech synagog, chrámů a mešit, počítejte raději se dny dvěma a taky spoustou čekání. Třeba čekáním na spatření Golgoty v Chrámu Božího hrobu jsme čekaly skoro hodinu. Tady byl podle Bible ukřižován Ježíš. Po této zkušenosti jsme čekání na všechna další významná místa vzdaly a obdivovaly stavby spíše zvenku.

Zeď Nářků rozhodně stojí za to vidět. Ne kvůli zdi samotné, ale kvůli lidem. A nezapomeňte do ní zastrčit svoje přání!:)

Dalším highlightem pro mě bylo židovské město, které mě totálně nadchlo. Ta architektura je bezchybná.

Naopak mě úplně nezaujalo Davidovo město, tržiště ve Starém městě, ani Getsemanské zahrady, ale možná takhle soudím jen z toho důvodu, že jsme tyhle místa neprozkoumaly tak důkladně.

No a vzhledem k tomu, že jsme prozkoumávání Jeruzaléma stihly do odpoledne, zbyl nám ještě nějaký čas na pozdní odpoledne. Přemýšlely jsme co dál a samozřejmě nás napadla myšlenka zajet se podívat do palestinského Betléma, kde se Ježíš údajně narodil (když už jsme viděly, kde zemřel, musely jsme vidět i kde se narodil přece).

Vzhledem k situaci jsme byly dost na vážkách, ale nakonec jsme našly taxikáře, který by nás tam dopravil. Auto jsme sice měly, ale samy jsme jet nechtěly. A tady se ukázaly moje vyjednávací schopnosti. Taxikář nabídl cestu tam & zpátky za 400 ILS a já mu řekla, že tolik nemáme, že mu dáme 100 ILS. A on že se mu to nevyplatí, tak že 300 ILS. A já že 150 a víc nemám. Nakonec souhlasil, takže jsme cenu srazily ze 400 na 150 a měly jsme doprovod, tudíž relativní pocit bezpečí.

Musím ale říct, že Betlém mě zaujal asi nejméně ze všeho, co jsme ten den viděly. Chrám Narození Páně leží na špinavém náměstí a celkově mě palestinský způsob živobytí úplně netankuje, takže pokud nutně tohle místo nepotřebujete vidět, nestojí to za ten stres, neustálé pokřikování chlapů, peníze ani čas :)))

Tož ode mě z Jeruzaléma & Betléma vše a příště vás vezmu k Mrtvému moři!

E.