saalbach-hinterglemm sunrise

Saalbach-Hinterglemm je nádherné údolí obklopené rakouskými Alpami z obou stran, spadající do oblasti Zell am See. Možná jste o něm slyšeli v souvislosti s downhillovým sjezdem na kolech. Saalbach-Hinterglemm se totiž chlubí rakouským prvenstvím co se počtu a délky sjezdových tratí týče. V zimě se mění na oblíbené lyžařské středisko, kam ročně míří obrovské množství vyznavačů zimních sportů.

Co podniknout v oblasti Saalbach-Hinterglemm?

Věřte, že tato oblast není zaslíbená jen bikerům. Je tu spousta dalších aktivit, které vás na dobré 4 dny řádně zaměstnají. Na začátek ale hned doporučím tzv. Joker Card, která se vyplatí v případě, že chcete použít lanovky. S ní budete mít vstup na všechny lanovky zdarma a vozit se můžete od rána do večera. Dost často jí dávají lepší hotely k pobytu, můžete si jí ale koupit i ve spodních stanicích lanovek nebo na internetu.

A co tedy můžete v oblasti Saalbach Hinterglemm podniknout?

1 Východ slunce na Hochalmspitze

Můžete vyrazit sami na vlastní pěst, ale i s průvodcem. Hike s průvodcem bude kratší, protože vás autem dostane blíž k cíli. Průvodce má totiž čip, kterým si odemkne závoru na soukromém pozemku. Pokud půjdete bez průvodce, budete muset začít šlapat po svých o dost dřív.

My jsme vstávali kolem 3.30 ráno a průvodce nás před naším hotelem vyzvedl ve 4.00. Dovezl nás na místo, ze kterého nás čekala cca hodina pěšky přes spektakulární pastviny. Naše skupinka čítala 4 lidi a další 3 jsme nabrali po cestě. Vydali se totiž pěšky bez průvodce a když jsme kolem nich jeli autem, náš průvodce je nabral, protože usoudil, že to na vrchol Hochalmspitze nestihnou, pokud je nepopoveze autem o pár kilometrů dál. Dobrá duše ten náš Hans :)))

Čelovky jsme ani nepotřebovali, byla jasná obloha a měsíc svítil na všechny strany. O hodinu později už jsme stáli na vrcholu Hochalmspitze a čekali, až slunce zalije nádhernou krajinu kolem nás. Východ slunce se povedl na jedničku – no posuďte sami.

2. Hiking

Když se některou z lanovek necháte vyvézt do horní stanice, můžete vybírat z obrovského množství hikingových tras. My jsme dohromady vyrazili na tři menší hiky.

První byl na Stemmerkogel (2123 m n. m.). Lanovkou jsme se vyvezli Schattberg-West, odkud je vrchol Stemmerkogelu pouhých 1,7 km (3,4 km tam i zpět). Odtud můžete pokračovat až na Saalbachkogel (2 092 m n. m.) nebo Hochkogel (2249 m n. m.), odkud krásně uvidíte kaprunské vrcholky.

Druhý výlet jsme podnikli na Hochseilpark & Baumzipfelweg. Auto jsme nechali zaparkované na parkovišti Talschluss, odkud jezdí shuttle, na který platí Joker Card. Najdete tu obrovské množství aktivit, které si užijí i děti – od nádherného visacího mostu, připomínající Golden Gate Bridge v San Franciscu, přes lanový park a procházku nad korunami stromů, až po parádní ziplinu.

Poslední procházku jsme podnikli k vodní nádrži Beschneiungsspeicher, na kterou jsme se vydali na západ slunce. Bohužel západ slunce není vidět odnikud ze silnice, protože všechny výše položené silnice jsou soukromé a opatřené závorou. Pokud chcete zažít epický západ slunce, musíte pěšky. Nenáročná procházka kolem nádrže se povedla na jedničku, ale obloze na fotkách jsem musela editem trochu pomoct :)))

3 Jízda na kole

Vybírat můžete ze všech možných variant – od e-biků, přes down-hill biky, až po klasická horská kola. Všechny druhy půjčují třeba v Bike’n’Soul v Hinterglemmu. Nejlepší je na tom to, že většina lanovek vám nahoru vyveze i kola, takže jste ve vyšší nadmořské výšce lusknutím prstu a můžete jezdit jen po vrškách. My jsme toho chtěli vidět co nejvíc, takže jsme zvolili e-biky.

Nejdřív jsme vyjeli na Reiterkogelbahn a na kole vyšlápli na Reiterkogel (1 819 m n. m.), odkud jsou parádní výhledy na celé údolí. Pak jsme sjeli zpátky dolů do Hinterglemmu a vzali to na druhou stranu lanovkou 12er Kogelbahn. Vystoupili jsme v mezistanici (pokračující lanovka už kola nepřeváží) a vyrazili po cyklostezce na vrchol Zwölferkogelu (1 984 m n. m.). Asi v polovině cesty nás překvapila mlha, která dodala krajině to pořádné horské drama. Z vrcholu jsme pokračovali přes Breitfußalm na Seekarsee. Zpátky do Hinterglemmu jsme to vzali nejdelší možnou cestou přes Hacklbergalm a musím říct, že to byla ta nejkrásnější cesta, kterou jsme si mohli přát.

Pokud vyrážíte na kolech, určitě si ve spodní stanici lanovky vyzvedněte bikovou mapu a dejte si pozor, které cesty jsou určené pro sjezd a které pro klasická kola, ať se nepletete profíkům pod kola (pokud teda sami nejste downhilloví profíci). V mapce to mají krásně rozdělené, takže hned víte, kam s e-bikem můžete a kterou trasu přenechat jiným.

Doufám, že se vám průvodce po oblasti Saalbach-Hinterglemm líbil a dozvěděli jste se přesně to, co jste hledali. Kdyby ne, neváhejte se ptát prostřednictvím komentářů, ráda zodpovím jakékoliv dotazy.

A pokud vás Rakousko baví, nezapomeňte omrknout moje další články od našich sousedů. Třeba průvodce po Dachsteinu nebo článek z Grossglocknerské vysokohorské silnice.

Rakousku ZDAR!
E.