Tři dny v oblasti Cappadocia

Ahoooooj!

Asi jste si na mém Instagramu všimli, že jsem vyrazila do oblasti zvané Cappadocia, jež se nachází ve středním Turecku. Ano, je to takové Instamísto, ale zároveň má bohatou a nesmírně zajímavou historii. Byla jsem tu „testovat“ a nafotit novou zimní kolekci od mé oblíbené značky Peak Performance a při té příležitosti zažila neuvěřitelné množství zážitků, o které bych se s vámi ráda podělila.

Dohromady jsem tu strávila tři dny, ale myslím, že by se ještě jeden navíc klidně hodil, protože jsem nestihla prolézt všechny místa, která jsem prolézt chtěla. Cappadocia je totiž OBROVSKÁ oblast, sama jsem byla překvapená, takže nepodceňte rozlohu, až se sem vydáte!:) Létá sem Turkish Airlines přímo z Istanbulu, takže z Prahy tu jste za pár hodin.

A v čem je tohle místo vlastně tak speciální? Svými přírodními komíny a skalními útvary všech možných tvarů, které jsou nyní zapsány na seznamu UNESCO. Tyto komíny jsou zevnitř vydlabané a římanům v minulosti sloužily jako domov. Proto i v dnešní době je tu většina hotelů zabudovaná přímo do skály. Pokud se sem vydáte, doporučuju vybrat hotel, který ve svém názvu nese „cave“, protože je to opravdu zážitek na celý život.

Druhá věc, která stojí určitě za zmínku, jsou horkovzdušné balóny. To opravdu není Photoshop. Opravdu KAŽDÉ ráno nad Cappadociou vzlétne až 150 balónů. Podívaná je to parádní jak přímo z balónu, tak i z nějaké skály (případně vašeho hotelu). Má to ale jednu nevýhodu – musíte vstát na východ slunce, protože všechny balóny vzlétají ještě za tmy kvůli větru a sluníčku.

Důležitá je i zmínka o počasí. Turecko jsem vždycky pokládala za subtropy, kam i když vyrazíte v zimě, tak bundu potřebovat nebudete. To ovšem neplatí pro centrální Turecko, které se nachází v poměrně vysoké nadmořské výšce. Na konci listopadu tady přes den teplota přes nějakých 6 stupňů rozhodně nestoupla. V noci při nějakých -8 stupních sněžilo.

Pokud se sem vydáte a máte čas, ještě bych vám stoprocentně doporučila vyjížďku na koních, kterou jsem absolvovala i já a bylo to naprosto fantastické. Trochu jsem se jakožto celkem pokročilý jezdec bála, že půjdu hodinu v zástupu krokem, ale nakonec jsme se několikrát procválali mezi skalními útvary a několikrát jsme stavěli i na vyhlídkách na fotky, takže přesně podle mého gusta :)))

Lidi jsou tu neuvěřitelně milí a ochotní, takže bych se sem nebála vydat ani sama. Za highlighty považuju určitě Lover’s Valley a Devrent Valley, naopak mě trochu zklamala vesnička & přírodní muzeum Göreme, kam se platí vstupné a chodíte po vybetonovaných chodnících kolem komínů. Na druhou stranu se dostanete dovnitř vydlabaných skal a uvidíte, jak lidé dříve bydleli.

Rozhodně Cappadocii nedopočuju lidem, co milujou psy a žádného doma nemají, protože jich tu běhá asi milion a pokaždé když se k vám nějaký roztomilouš připlete, nechcete ho už nikdy pustit. Bohužel do kufru se mi vešel jenom jeden.

Enjoy!

E.