Všechno o instagramových spolupracích

Ahooooj!

Dneska bych ráda psala o našich spoluprácích zejména na Instagramu, protože poslední dobou slýchávám dost rozporuplné názory. Zároveň bych se chtěla i trochu obhájit a objasnit pár věcí těm, kteří spolupráce neuznávají nebo je to otravuje.

Poslední dobou mi přijde, že spolupráce a vůbec celý „influencerství“ lidi hejtují z toho důvodu, že se jim zdá nefér, že za fotku na Instagram někdo někomu platí. Hned tohle bych se chtěla pokusit vyvrátit, protože málokdo ví, kolik je za takovou reklamní (vlastně i normální) instagramovou fotkou práce. Často i víc, než kdybych seděla za kasou v Tescu. Fotku musíte kompozičně vymyslet tak, aby dávala smysl, musíte celý focení připravit, fotku vyfotit, pak následuje postprodukce, caption a pak teprve vypostování. Minimálně čtyři hodiny mého času, děkuji nashledanou. Pak nemluvím třeba o fotkách, na kterých se vyskytuje třeba outdoorové oblečení. Musím na svoje náklady odjet někam do hor, vyšplhat se na dvoutisícovku a tam něco vyfotit. Bum. Dva dny mého času. Takže opravdu to neberte prosím tak, že si vezmu na sebe tričko, stoupnu si před zrcadlo a udělám si selfie a za to dostanu zaplaceno, protože takhle to (ve většině případů) není.

Další věc, co se lidem nelíbí, je to, že dneska je Instagram reklamou přeplněný. To je pravda, ale s tím bohužel já nic neudělám. Jednou mi bylo dokonce vyčteno, že můj Instagram je poslední dobou plný reklamy. Proti tomu bych se chtěla ohradit, protože zrovna já si zakládám na tom, aby tomu tak nebylo. Za posledních 70 vypostovaných fotek se reklama objevila v 10 fotkách, to znamená, že v průměru na každé sedmé fotce je nějaký product placement. Navíc, reklamy je na mém instagramu pořád stejně, jen je teď označená a proto si jí lidí všímají víc.

A pokud i to by se vám zdálo hodně, tak se mrkněte k zahraničním influencerům, kteří nepostují nic jiného, než reklamu. Schválně jsem hledala jediný NEplacený příspěvek @leoniehanne, která má 1,8 milionu followerů a NENAŠLA jsem JEDINÝ. Jak je možné, že 1,8 milionu lidí nevadí reklama v každém příspěvku a mým pár followerů vadí product placement na každé sedmé fotce?

Je na místě zdůraznit to (a to už se poněkolikáté opakuji, ale mám pocit, že je třeba to znovu připomenout), že KAŽDÁ značka, se kterou spolupracuji, je v souladu s mým životním stylem a NIKDY bych nedělala reklamu něčemu, čemu nevěřím/co nejím/co nenosím. Takže to znamená, že i kdyby to nebyla spolupráce, tak ten daný produkt používám. I kdybych nespolupracovala s Peak Performance, tak stejně půjdu do prodejny a koupím si od nich bundu, protože tu značku miluju a stojím si za ní a je to moje nejoblíbenější značka outdoorového oblečení. To, že v současné době dělám kampaň na Vichy znamená to, že mi všechny jejich produkty stojí na poličce v koupelně a každý den je opravdu používám reklama nereklama. A takhle je to se všemi produkty, které mají co dočinění s mým Instagramem.

V poslední době je těch hejtů nějak víc a přemýšlela jsem, proč to tak je. Napadla mě jedna věc. Může to souviset s tím, že dneska se všechny spolupráce veřejně označují, a proto je reklama víc vidět. Dříve nikdo nic takového nedělal a naopak se snažil reklamu zakrýt, takže jste si jí nevšímali tolik, ale chápu, že když se ve vašem feedu během minuty scrollování objeví dvacetkrát #spoluprace, tak vás to naštve. Ale není přeci lepší o reklamě vědět, než být obětí skryté reklamy?

V poslední řadě jsem se chtěla zamyslet nad tím, proč mají lidi potřebu komentovat něco, co se jim nelíbí? Já bych tohle nikdy neudělala. Pokud se mi nelíbí, jaké boty vyrábí Gucci, tak taky nepíšu jejich ředitelovi, že se mi to nelíbí. Prostě si je nekoupím. Když se mi nelíbí, jak se někdo obléká, tak lidem nepíšu, ale prostě si toho nevšímám. Naopak, pokud se mi něco líbí, tak to ocením. Tak si koupím boty od Lagerfelda a nebo napíšu někomu, že mu to sluší. Proč jako češi máme potřebu neustále si na něco stěžovat a kritizovat práci ostatních?!

To je vše, co jsem dneska měla na srdci. Děkuju, že jste si můj názor přečetli až do konce, vážím si toho <3

E.

WEARING: 

Suit – Ipekyol
Shirt – Gant
Shoes – Answear
Bag – H&M
Glasses – Mango