Základní vybavení na skialpy je možná obsáhlejší, než si myslíte. Mít skialpové lyže rozhodně nestačí k tomu, abyste mohli provozovat skialpinismus. Určitě ne bezpečně. Součástí skialpinismu je totiž pohyb ve volném terénu (ať už při výstupu nebo sjezdu), kde jsou největším nebezpečím laviny. Pokud se s vámi uvolní lavina a vy nemáte potřebné lavinové vybavení, se kterým umíte zacházet, vaše šance na přežití jsou dost mizerné.
Že se nevydáváte do Alp? Laviny padají celkem hojně i v Krkonoších, takže nepodceňujte výbavu ani v českých horách!
A jaké je tedy základní vybavení na skialpy a jak ho používat? Nejdůležitější je mít u sebe set vyhledávače, sondy a lopaty. Na Hanibalu se prodává celý set dohromady, který mám ve své výbavě i já.
Mimochodem, do 31.3.2023 platí v Hanibalu moje sleva „TIMETOFIT10“.
1 Lavinový vyhledávač („pípák“)
První, co byste si (hned po lyžích) měli pořídit, je lavinový vyhledávač. Je to malý přístroj, který má dvě funkce – vysílání a přijímání signálu. Pomocí vyhledávače tedy můžete hledat zasypaného a nebo vás snáze najdou, pokud v lavině skončíte vy. Upevňuje se na popruh k tělu, ideálně pod bundu. Existuje spoustu typů s různým dosahem. Ty nejlepší fungují už na cca 80 m, můj Ortovox zvládne chytat signál při cca 50 m.
Řekněme, že půjdete ve 4 lidech na skialpy. Všichni 4 členi výpravy mají vyhledávač na pozici „vysílání“. Jednoho z vás zasype lavina. Zasypaný má stále svůj pípák nastaven na pozici vysílání, přičemž ostatní 3 přepnou svoje zařízení na hledání. Pípák vás navede pomocí zvukových signálů k zasypanému. Díky dalšímu vybavení můžete začít sondovat a posléze kopat.
2 Lavinová sonda
Lavinová sonda slouží k dohledání zasypaného. Zároveň vám poví, jak je zasypaný hluboko. Řekněme, že jste už pomocí pípáku zasypaného lokalizovali na přesnost 1 metru. Abyste nemuseli kopat plochu 2×2 metry, sondou jednoduše pícháte do sněhu do té doby, než narazíte na cosi měkkého. Tzv. pozitivní sondu necháváte zapíchnutou tam, kde jste narazili na něco měkkého a začínáte lopatou kopat proti svahu.
Pamatuju si, že jsem si před vyzkoušením v praxi říkala, že přeci nepoznám, jestli píchám do hlíny, sněhu nebo do člověka. Ale věřte mi, že to poznáte.
Moje sonda je Ortovox ALU 240.
3 Sněhová lopata
Lopata by měla mít dostatečnou „tuhost“ (můžete taky pracovat s ledovým sněhem, takže plastová je rozhodně nedostatečná), dostatečnou délku a dostatečně velkou plochu. Na lopatě se rozhodně nevyplatí šetřit – při zasažení lavinou může jít o vteřiny a zlomená lopata může mít fatální následky. Mějte na paměti, že zasypaný může být klidně 2 metry pod zemí, takže je dobré si lopatu na sněhu nanečisto vyzkoušet, abyste s ní uměli opravdu dobře zacházet – třeba i v palčákách.
Lopata se hodí mimo jiné i na tvorbu tzv. sněhového profilu (obrázek vpravo). Ten se zjišťuje ve svahu v případě, že si nejsme jistí, jak se bude sníh při zatížení lyžemi chovat. Lavinová předpověď pro určitou lokalitu totiž nestačí. Pokud je lavinová předpověď na čísle 2, na některých svazích lavina může bez problému spadnout. Na svazích totiž hraje roli třeba i:
- orientace na světovou stranu
- počasí a teplota až dva týdny dozadu
- aktuální počasí a teplota
- směr větru
Moje lopata od Ortovoxu nese název Beast Classic.
4 Lavinový batoh
Lavinový batoh je už tak trochu nadstavbou k základnímu vybavení na skialpy. Statistiky ale ukazují jasně, že šance na přežití při lavině jsou mnohonásobně vyšší – pokud tedy batoh stihnete správně použít.
Při zatažení za madlo na rameni vám za hlavou během několika vteřin vystřelí vzduchový airbag. A potom už funguje jednoduchá fyzika, která říká, že prostorově objemnější předměty se (nejen) v lavině drží na povrchu. Airbag vám tedy pomůže tím, že vás sníh nezasype dva metry hluboko.
Záchranné systémy v batozích jsou dvojího typu:
- na bázi tlakové lahve
- na bázi baterky/elektroniky
Systémy na bázi tlakové lahve používají plynovou bombu, která se jednoduše zašroubuje. Nevýhodou je fakt, že se musí po každém použití vyměnit nebo znovu naplnit. Ty elektronické se zase musí nabíjet. Oba typy mohou létat letadlem, jen při výběru sledujte, zda mají potřebnou certifikaci.
Můj Orotovox Ascent Avabag 30L, který jsem pořídila taky na Hanibalu, je na bázi bomby. Jak už název vypovídá, má objem 30L. Je na něm 1 malá a 2 velké kapsy – jedna je přesně nadesignována na uložení lavinového vybavení a druhá na zbytek věcí, které na túru potřebujete. Součástí je třeba i síťka na helmu, postranní popruhy na upevnění lyží a nebo úchytky na cepín.
Co vy? Máte veškeré vybavení na skialpy? Dejte vědět do komentářů!:)
Pokud ano, tak můžete mrknout třeba na parádní skialpovou trasu v italských Dolomitech!:)
E.