007 Elements – futuristické muzeum Jamese Bonda

007 elements

Ahooooj!

Nejsem si jistá, jestli si tenhle článek najde svoje čtenáře. Milovníci muzeí budou zklamaní, protože muzeum Bonda není muzeum v tradičním slova smyslu. A lidé, kteří muzea nemusí, si článek se slovem „muzeum“ v nadpisu ani nerozkliknou.

No, věřte mi, patřím do té druhé kategorie a byla jsem za celý život dobrovolně jen ve dvou muzeích – v pařížském Louvru a newyorském MoMA.

007 Elements není jen tak nějaké muzeum. Snoubí se s unikátní architekturou na vrcholu hory Gaislachkogl (3.048 m.n.m.).

Už jste někdy byli v muzeu ve výšce přes 3.000 metrů?

Já myslím, že je to v tomto směru světový unikát. A proč je muzeum právě tady? Protože jedna ze scén Spectre se natáčela přímo tady na Gailachkoglu. Nedaleko budovy muzea najdete ve skále i Defendera ve stavu, v jakém po natáčení skončil.

Zážitek z návštěvy interiéru je umocněn neuvěřitelnými technickými vymoženostmi, které se snad ani nedají popsat. Možná proto 007 Elements ani na oficálních webových stránkách nenazývají muzeum, ale instalací.

Instalace, která mě osobně nejvíce zaujala byly behind the scenes, jak se tvořily některé záběry. Na monitoru jste si mohli navolit tu samou scénu s různými počítačovými vrstvami editů, takže jste viděli, kolik lidí do záběru bylo doděláno, v jaké míře se dodělával výbuch auta apod. Hřebem instalace je samozřejmě i slavné letadlo, se kterým Bond proletěl dřevěným domkem.

I přesto, že je vstup celkem drahý, je to určitě must-do, pokud jste v okolí Söldenu. Základní vstupenka nezahrnuje jízdu lanovkou (na výběr mají ale i kombinovanou vstupenku s lanovkou) a rezervuje se na určitý čas. Vnitřní prostory totiž mají omezenou kapacitu. Prohlídka vám zabere asi hodinu.

A jestli vás zajímá i druhé netradiční muzeum, které jsem navštívila letos na Vánoce, tak mrkněte na konec článku z New Yorku.

E.