Adršpach.

Místo, které nemusím představovat. Vsadím se, že každý, kdo tenhle článek čte, v Adršpachu alespoň jednou byl.

Fenomenální skalní město na Náchodsku nabízí nesčetné množství skalních útvarů, které jsou rájem pro fotografy. Nejčastějším námětem pro fotografii bývá slavná gotická brána, kousek od vstupu do areálu. V létě je velkou atrakcí projížďka loďkou po říčce v samém srdci Adršpachu, v zimě se zase adršpašské vodopády mění v ledovou podívanou. Areál je pro turisty celoročně otevřený a nádherný za každého ročního období.

Letos jsme měli takové štěstí, že nasněžilo i tam, kde se za normálních okolností sníh nevyskytuje. Takže jsme toho s mamkou využily a vyrazily do skal, natěšené, že uvidíme Adršpach v zimě.

Bylo dobrých 15 stupňů pod nulou a moc lidí se na procházku po skalách nevydalo, takže jsme na ranním adršpašském okruhu potkaly asi pět lidí. Což se moc často neděje vzhledem k tomu, jak je Adršpach u turistů oblíbený. Dokonce se nám povedlo suchou nohou přejít řeku, která byla zamrzlá.

Parkování a vstup

Zaparkovat se dá na placeném parkovišti, umístěném na druhé straně hlavní silnice. Vstup do areálu je také placený, ale poplatek není vysoký.

Psi jsou zde (stejně tak jako v Prachovských skalách) povoleni, ale musí být na vodítku. Jenom počítejte s tím, že v zadní části skal je obrovské množství strmých žebříků, přes které musíte psa nést v náručí, takže pokud máte třicetikilového macka, docela si máknete. V zimních měsících mohou být žebříky v zadní části areálu namrzlé, takže v našem případě došlo i na nesmeky/mačky (ale to je dost extrémní záležitost – zelené stezky v přední části jsou posypané).

U vstupu dostanete mapku areálu s vyznačenými cestami, takže orientace je velmi jednoduchá. Doporučuji určitě projít všechna zákoutí a nezapomenout na vodopády.

Tak schválně, mám tu nějakého čtenáře, který v Adršpachu nikdy nebyl? :))) A co myslíte, je hezčí Adršpach v zimě nebo v létě?

P.S. Kdyby vás zajímala naše druhá skalní chlouba, tak mrkněte na článek z Prachovských skal.

E.