Broumovsko. Jedno z nejkrásnějších zákoutí Česka, kam ročně míří kvanta turistů. Návštěva Adršpachu je must-do, takže o té dnes psát nebudu (ostatně o Adršpachu si můžete přečíst v minulém článku).

A co tedy na Broumovsku vidět? Tady jsou 3 tipy na místa, která nejsou tak turisticky přetížená, jako je zmíněný Adršpach.

broumovsko

1 Kamenná brána

Kamenná brána patří k symbolům Broumovských stěn. Je pět metrů široká a pět metrů vysoká. Staří těchto pískovcových bloků se odhaduje na několik milónů let, dříve se zde nacházelo moře a postupem času eroze vytvořila tento fotogenický přírodní úkaz.

Zaparkovat se dá na parkovišti v obci Slavný. Odtud se vydáte Zaječí roklí po žluté, až po 2,7 kilometrech a 220 metrech převýšení dojdete ke Kamenné bráně.

2 Hvězda

Barokní kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě v CHKO Broumovsko byla z pískovcových bloků vystavěna v letech 1731-33. Půdorys kaple působí zdáním pěticípé hvězdy, uvnitř je však kruhová. Kaple je startovním místem k 7,2 km (jedním směrem) dlouhé túře s názvem Hřebenovka, která vás vezme tím nejkrásnějším, co Broumovské stěny nabízí.

Autem se dostanete pohodlně skoro až na místo. Z parkoviště je to jen pár kroků ke kapli.

3 Ostaš

Osamocená stolová hora Ostaš se pyšní výškou 700 m n. m. Turistická stezka, která vás dovede na vrchol hory prochází přes dvě menší skalní města – Dolní labyrint a Horní labyrint. Nejznámější místo této oblasti je asi 30 m dlouhá puklina ve skále pojmenovaná Sluj. Až projdete skalní bludiště, tak se vám naskytne pohled na Krkonoše a Broumovské stěny.

Zaparkovat se dá na parkovišti pod Ostaší a odtud potom vede 2,8 km dlouhý okruh s převýšením 145 m. Cesta je široká, ale občas se musíte prosmýknout mezi dvěma úzkými skálami nebo překročit velký balvan.

4 Kamenné hřiby

V srdci Broumovských stěn se nachází zvláštní skalní útvary, které vlivem eroze získaly postupem času podoby hřibů. Můžete je najít i pod názvem Slavenské hřiby. Podobné skalní hřiby jako jsou ty Slavenské lze spatřit v okolí Božanovského Špičáku.

Nejkratší cestu budete mít z parkoviště Slavný, odkud je to necelý kilometr pěšky.

kamenne hriby broumovsko

To jsou za mě 4 místa, které při návštěvě Broumovska nesmíte minout. A jaká jsou ta vaše oblíbená? 🙂

E.