Tajný spot na kempování na Furka Pass ve Švýcarsku

furka_pass

Ahoooj!

Furka Pass zdobí švýcarské vrcholky ve výšce 2 429 m, což ho dělá nejvýše položeným průsmykem ve Švýcarsku. Jako jeden z mála je orientovaný ve směru východ-západ (většina passů je sever-jih). A co to znamená? Že je tu nádherný východ a západ slunce. V opačném případě musíte kvůli vysokým horským stěnám čekat minimálně do 10 hodin, než uvidíte nějaké paprsky.

Anyways, jak jsem psala v posledním článku o Gotthardu, na Furka Pass jsme dojeli za úplné tmy, ale naštěstí jsme přesně věděli, kam zajet. Netrvalo dlouho a my měli ustláno na jednom z nejkrásnějších míst Švýcarska.

Kde postavit stan?

Pokud pojedete z Gotthardu, těsně před samotným průsmykem je odbočka doprava na štěrkovou cestu. Ta šplhá snad kolmo nahoru do neuvěřitelných výšek. Dovede vás na místo, kde se dá (legálně!) stanovat nebo zastavit s campervanem. Z téhle štěrkové cesty potom po obou stranách jakoby odbočují malá odpočívadla – na auto a stan akorát. My jsme dojeli snad do posledního (nejvyššího) chlívečku. Pokud se tu rozhodnete stanovat, mějte na paměti, že se necházíte ve výšce 2 429 metrů a přes noc se i v léte pohybují teploty jen lehce nad nulou.

Co vidět kolem Furka Passu?

Největší zážitek jsme měli z epického východu slunce. Jak jinak. Podlě mě jsou stejně nejhezčí úplně obyčejné věci. Procházka po hřebeni jen pár kroků od našeho stanu. Bublající voda ve vařiči, osvíceném ranními paprsky slunce. Pokud byste se s tím obyčejným přeci jen nespokojili, je tady spousta dalších věcí. Na druhé straně kopce je kousek pod vrcholem slavný Hotel Belvédère. Ten už jako hotel nefunguje, nicméně je to pořád celkem fascinující budova přímo v jedné ze serpentin. Fotí se lépe odpoledne, ráno na něj nesvítí sluníčko.

Přímo u Belvederu najdete i ledovou jeskyni, kterou si za poplatek můžete projít. Tyhle parády jsme přeskočili, protože máme mnohem radši neturistické záležitosti. Nicméně vzhledem k tom, že bylo asi 7 ráno a nikde nebyla ani noha, vyšplhali jsme se na kopec nad restaurací a obešli to až k ledovci Rhone Glacier. Toho zdobí mohutný vodopád a ledovcové jezero.

P.S.: Kdybyste chtěli mrknout na Kubův článek o Furka Passu z podzima, najdete ho na jeho blogu. Ještě tam má článek z ledové jeskyně nebo o Hotelu Belvedere. Docela pěkně popsané má i tohle místo na stanování.

Tak co, už balíte stan & spacáky a razíte na Furka Pass?

E.

furka_pass
furka_pass
furka_pass
furka_pass
furka_pass
furka_pass
furka_pass
furka_pass
furka_pass
furka_pass
club_mate
furka_pass
furka_pass
furka_pass
furka_pass
furka_pass
furka_pass
furka_pass
furka_pass