Železniční viadukt v Kryštofově údolí

Krystofovo udoli

Kryštofovo údolí je malebná vesnička v Libereckém kraji. Je protkaná spoustou turistických stezek, ale veškerou pozornost na sebe strhává mohutný železniční viadukt. Skládá se ze 14 oblouků, je dlouhý 230 metrů a vysoký přibližně 29 metrů.

Viadukt leží na železniční trati Liberec-Česká Lípa v údolí říčky Rokytky ve vesnici Novina. Na svém místě stojí od roku 1900. Jako materiál na stavbu mostu posloužil lomový kámen, konkrétně diorit, který byl vytěžen při ražbě Ještědského tunelu mezi Křižany a Novinou. 

Modrý vlak tudy projíždí minimálně jednou za hodinu v závislosti na čase a dni v týdnu. K pozorování mostu jsou nejlepší travnaté stráně nad stanicí Novina.

Zaparkovat se dá přímo pod mostem. Odtud je nejlepší se vydat po asfaltové silnici přímo do železniční stanice Novina, kde je nutné přeběhnout koleje (pozor na vlaky!). Tím se dostanete do travnaté stráně, kde si už sami najdete to nejhezčí místečko k pozorování projíždějícího vlaku.

Na návštěvu viaduktu si vyhraďte přibližně 1 hodinu. Zjistěte si dopředu, kdy vlak projíždí, ať vám neujede před nosem. Parkování i přístup k mostu je zdarma.

Odpolední sluníčko není na fotografování ideální, protože část údolí je ve stínu. K focení je tu lepší pozdní ráno, kdy měkké sluníčko osvětluje celé údolí.

E.

Krystofovo udoli