Salzkammergut – top 5 míst, které navštívit

Článek vznikl ve spolupráci s regionem Salzkammergut //

Region Salzkammergut má jednu obrovskou výhodu oproti ostatním rakouským regionům – jste tu z Prahy za skoro bezbolestné 4 hodinky – a to už stojí za víkendový výlet. My jsme se z jednoho takového prodlouženého víkendu právě vrátili, a tak můžu shrnout všechna top místa, která jsme za 4 dny stihli a vám třeba usnadnit práci s plánováním.

Salzkammergut umí kromě bohaté historie, spojené s dolováním soli, nabídnout i bohatou přírodu ve formě tyrkysových jezer a tak akorát vysokých hor. Vydat se sem můžete ve všech ročních obdobích, ale za nás je podzim nejlepší – není tu už tolik lidí, stromy začínají hrát všemi barvami a dají se pořád vychytat parádní slunečné dny. A jaká jsou ta top místa regionu Salzkammergut? Tady jsou!

1 Bad Ischl

Roztomilé lázeňské městečko na řece Traun, ze kterého na vás dýchá rakouská historie. No aby ne – v oblibě ho měl císař Franz Josef, který tu trávil spoustu času. Celé městečko projdete za půl den a moc toho nenachodíte, protože se zrovna velkou rozlohou nepyšní. Pokud jste lázeňský typ, můžete své tělo nechat zrelaxovat v solných lázních Eurotherme. Pokud vás bere historie, nevynechte kostel a Kaiservillu. A jestli si spíš rádi sednete v kavárně a ochutnáte něco místního, tak určitě vyražte do Konditorei Zauner na nejmalebnější ulici v Bad Ischlu Pfarrgasse a zkuste jejich tradiční štolu (Zaunerstollen).

2 Katrin

Katrin je hora nad Bad Ischlem, tyčící se 1.542 m nad mořem. Způsoby, jak se dostat na vrchol, jsou dva a oba jsou neskutečným zážitkem. Buď se můžete svézt retro lanovkou, která je stejně roztomilá jako celý Bad Ischl (€22 za obousměrnou jízdenku pro dospělého) a nebo vylézt nahoru po ferratě. Lanovka jezdí jen do sedla, které je od vrcholu Katrin vzdálené přesně 1 km po horské kamenité cestě (takže pevné boty s sebou!). Pokud tedy chcete vrchol dobýt, musíte ještě cca 20 minut po svých. A když už se vydáte na vrchol, můžete si rovnou udělat okruh, vedoucí přes vrchol Elferkogel (1.601 m n. m.). Odměnu za výkon v podobě dobrého jídla si dejte v horské chatě Berggasthof Katrin.

Mimochodem, lanovka přepravuje i psy, takže pokud cestujete se svým čtyřnohým parťákem, nezapomeňte si do lanovky vodítko 🙂

3 Hallstatt

Městečko Hallstatt asi není třeba představovat. Leží na břehu stejnojmenného jezera a společně s pohořím Dachstein a Solnou komorou patří ke Světovému dědictví UNESCO. Vyhraďte si minimálně jedno celé odpoledne na procházku úzkými uličkami – jedině tak objevíte neokoukané pohledy na Hallstatt a Hallstättersee.

Mějte na paměti, že do Hallstattu se nedostanete autem. Zaparkovat musíte na jednom z parkovišť na kraji města a do centra se dopravit buď po svých nebo shuttle busem (který mají hoteloví hosté zdarma). My jsme byli ubytovaní v hotelu Grüner Baum, kde nás nejvíc bavila snídaně na terase přímo u jezera (mrkněte do highlights na mém Instagramu).

Až budete mít první procházku městem za sebou, můžete se vydat na projížďku dřevěnou pramicí. Pokud vychytáte dobré počasí, tak je to naprosto kouzelný zážitek (na pramici můžete i s pejskem, ale předem se při rezervaci domluvte). Projížďka trvá cca hodinu.

4 Salzwelten

Při návštěvě Hallstattu si nenechte ujít solné doly Salzwelten, které najdete vysoko nad městem. Sůl se tu těžila už před 7.000 lety a hallstattské doly jsou nejstarší ma světě! Abyste se k nim dostali, musíte nasednout na zubačku a potom se připojit k jedné z guided tours (€36/os. za obousměrnou jízdu zubačku a prohlídku s průvodcem). 90-minutová prohlídka je zábavně pojatá – kromě zajímavých projekcí přímo v jeskyních dostanete i speciální oblečení, ve kterém se můžete sklouznout po dvou skluzavkách.

5 Attersee

Attersee je další ledovcové jezero v regionu Salzkammergut, které stojí za návštěvu – nebo minimálně za objetí autem. Vede kolem něj silnice, přičemž na několika místech můžete zastavit a třeba se i vykoupat. Ze západního břehu je parádní výhled na Großer Höllkogel (1.862 m n. m.), Schafberg (1.782 m n. m.) a jejich okolní skalnaté parťáky.

Pokud vám zbyde ještě troška času, tak zajímavým místem je i Edelkastanienwald, což je les s obrovským množstvím jedlých kaštanů, kde se dá udělat příjemná cca 1,5 km procházka. Další zajímavostí v regionu je třeba i rozhledna Attergauer Aussichtsturm. Na jídlo pak doporučuju skočit do nové restaurace Genuss Ufer, ležící přímo na pobřeží Attersee.

Pokud vás cesty do Rakouska baví, tak mrkněte i na další moje reporty. Parádní prodloužený víkend zažijete třeba i v Saalbachu nebo na Dachsteinu! 🙂