Stockholm – TOP 11 míst, které vidět (+ 11 nejkrásnějších stanic metra)

Stockholm Mariaberget

Stockholm, hlavní město Švédska, je jedno z nejkrásnějších evropských měst. Je plný pozoruhodné architektury, velkolepých muzeí a skvělé severské kuchyně. Stockholm se také pyšní nejzajímavějšími stanicemi metra, které při návštěvě musíte vidět!

Vydat se sem můžete třeba jen na prodloužený víkend a nebo klidně na celý týden – je tu stále co dělat. Když vás totiž město omrzí, můžete vyrazit na jeden z malých ostrůvků, na nichž se město rozkládá. Také proto se Stockholmu také říká „Benátky severu“.

Řekněme, že se do Stockholmu chystáte prodloužený víkend. Jaká jsou tedy ta nejkrásnější místa, bez jejichž návštěvy nemůžete odjet? Rozdělila jsem je na tři kategorie: město, stockholmské metro a káva & jídlo.

Stockholm – město

1 Náměstí Stortorget

Stortorget je jednoznačně nejkrásnější náměstí ve Stockholmu. Nachází se v historickém centru města, tedy na ostrově Gamla Stan. Budovy, které byly několikrát přestavovány, se mohou pyšnit nádhernými fasádami, hrajícími všemi barvami. Najdete tu také Nobelovo muzeum, kde dodnes předávají nejprestižnější ceny světa.

2 Prästgatan a Mårten Trotzigs gränd

Při cestě na náměstí Stortorget dost možná budete procházet starými uličkami, které vám pravděpodobně budou připomínat pražské Staré město. Nejpovedenější fotky asi vytvoříte v ulici Prästgatan, ale za procházku určitě stojí i nejužší ulička ve Stockhomu Mårten Trotzigs gränd, která má na šířku pouhých 90 cm. Dlouhou dobu byla celá posprejovaná, ale nedávno ji navrátili do původního stavu, takže je to opravdu krásný zážitek.

3 Kostel Storkyrkan

V době naší návštěvy byl kostel, přilehlý k náměstí Stortorget, pod rekonstrukcí, takže jsme byl obalený lešením, ale interiér nám to vynahradil. Platí se sem vstupné, které není po přepočtu na naše peníze úplně levný, ale minimálně jeden stockholmský kostel byste navštívit měli. Uvnitř jsou pěkné vysvětlivky v angličtině, které vás samotným interiérem provedou.

4 Kungliga slottet

Monumentálnost Kungliga slottet neboli Stockholmského paláce, je nejlépe vidět z mostu Strömbron, ale na jeho nádvoří můžete dojít i od kostela Storkyrkan. Při naší návštěvě se zrovna střídaly stráže, což byla docela pěkná podívaná. Když si zaplatíte vstupné, můžete se podívat i do jeho vnitřního nádvoří, ale to jsme s mamkou vynechaly.

5 Riddarholmskyrkar

Kostel Riddarholmskyrkar leží na břehu moře na samostatném ostrově, který je však se zbytkem historické čtvrti Gamla Stan propojen mostem. Zajímavostí je fakt, že kostel sloužil jako pohřebiště většiny švédských králů od 17. století až do roku 1950. Od Riddarholmskyrkar můžete dojít až k moři, kde stojí unikátní plastika a je odtamtud nejlepší výhled na stockholmskou radnici Stadshuset. Potom se můžete vydat po promenádě směrem pryč od radnice a po pár set metrech se vám ukáže skvělý výhled na další ostrov Södermalm, kde se nachází asi nejkrásnější vyhlídka na město Mariaberget.

6 Fotografiska

Pokud vás baví fotit, určitě byste neměli vynechat muzeum fotografie s názvem Fotografiska, které představuje jednu z největších sbírek moderní fotografie na světě. Cihlová budova sama o sobě je neuvěřitelně zajímavá a uvnitř najdete kromě samotného muzea i pop-up store, kde si můžete pořídit nějaký pěkný suvenýr.

Z kavárny v nejvyšším patře si můžete vychutnat dobrou kávu i panoramatický výhled na Stockholm. Restaurace ve Fotografiska získala nedávno cenu Zlatého draka za nejlepší restauraci ve Stockholmu ve střední třídě. Jídlo připravuje špičkový, michelinskými hvězdičkami oceněný, šéfkuchař Paul Svensson. Menu je zaměřeno na zeleninu a sezónní suroviny.

7 Mariaberget

Mariaberget je vyvýšené místo, posazené na útesech, odkud budete mít celý Stockholm jako na dlani. Už samotná cesta je naprosto kouzelná, protože budete procházet mezi barevnými domky se zdobenými štíty a pro Stockholm tak typickými černými střechami. V létě je z vyhlídky pěkný západ slunce.

8 Stadshuset

Stadshuset, neboli stockholmská radnice, je za mě nejunikátnější architektonický skvost Stockholmu. Krásně opravená cihlová budova vás něčím překvapí z každého úhlu, ale nejepičtější je stoprocentně vnitřní nádvoří. Vnitřní dvůr byl původně zamýšlený v modré barvě a je také nazýván „Modré nádvoří“ (Švédsky: Blå hallen) a to i přes to, že architekt změnil názor a rozhodl se zůstat u červených cihel, protože jejich barvu považoval za krásnější. Modré nádvoří je známé jako jídelní sál užívaný k banketům po každoročním slavnostním předávání Nobelových cen. Prozkoumat můžete dokonce i věž, která slouží jako rozhledna.

Vstup do areálu radnice (a tedy i přilehlého parčíku) je zdarma, nicméně má svou otevírací dobu, což jsme my nevěděly a dorazily asi v půl páté odpoledne. V 17:00 nás vyhnal jakýsi správce, takže jsme toho bohužel moc nestihly.

9 Muzea Vasa, Nordiska Museet a Skansen

Dva krásná muzea, která stojí za návštěvu se nachází na stejném ostrově, nesoucí název Djurgården. My jsme bohužel nestihly navštívit ani jedno, ale spousta lidí říká, že nadchnou i turisty, kteří muzea moc nemusí.

Vasamuseet je pojmenované po slavné lodi Vasa, která se převrátila a potopila na své první cestě do Stockholmu v roce 1628. Na mořském dně strávila tato pozoruhodná válečná loď 333 let, než byla objevena a z hlubin moře přesunuta na pevninu. Dnes Vasa představuje nejkrásnější dochovanou loď ze 17. století na světě. 98 % lodi, kterou zdobí stovky vyřezávaných soch, sestává z původních součástí, což je dost neuvěřitelné.

Nordiska museet, neboli Severské muzeum, je zase věnováno švédské kulturní historii a etnografii, pokrývající období od roku 1520 do současnosti. 

Pokud už na ostrově jste, určitě si zajděte i do Skansenu. Je to nejstarší muzeum na světě pod širým nebem, ve kterém uvidíte domy, farmy, sámské budovy, kostel Seglora, větrné mlýny nebo venkovská škola. To jsme bohužel taky nestihly 🙁

10 Skogskyrkogården

Skogskyrkogården je unikátní lesní hřbitov s krematoriem. Byl založen roku 1915 s účelem vybudovat místo, kde památka na zesnulé nachází symbiózu s krajinným prostředím. Najdete tu 90- 100 tisíc hrobů a jedná se o největší hřbitov v severní Evropě. Uprostřed areálu stojí jakési návštěvnické centrum a při procházce jistě narazíte na Monumenthallen (budovu krematoriu), několik památníků nebo jednu ze dvou kaplí. Lesní krematorium ve Stockholmu bylo v roce 1994 zařazeno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Ke hřbitovu Skogskyrkogården se dostanete metrem na stejnojmennou stanici. Vstup je sem zdarma a prohlídka celého areálu vám bude trvat cca 1,5 hodiny. Mimochodem, až pojedete metrem ke hřbitovu, mějte oči otevřené, protože míjet budete celkem zajímavou kopulovitou Avicii arénu.

11 Jednodenní výlet lodí na ostrov Vaxholm

Pokud si potřebujete od města trochu odpočinout, určitě vyražte na výlet lodí. Ve finále je úplně jedno, na který ze stovek ostrovů vyrazíte, protože na každém najdete podobné – nádhernou přírodu, obklopenou až překvapivě čistým mořem a tradiční barevné dřevěné domky. Hlavním městem všech přilehlých ostrovů je Vaxholm, kam se z přístavu Strömkajen nebo Nybroviken lodí dostanete za necelou hodinu.

Zjistila jsem, že spousta firem nabízí plavby pro turisty, které jsou zbytečně předražené. Úplně stejnou službu vám prokáže pravidelná linka, která má zároveň nejlevnější lístky. Společnost se jmenuje Waxholmsbolaget (koukejte po lodích, které mají modro-žluté logo), která vyplouvá z tohoto místa (my jsme nástupní stanici hledaly strašně dlouho, nikde tu není informační stánek a veškeré informace jsou ve švédštině). Lístky se kupují při nástupu na palubu v okénku na lodi.

Samotná plavba je úplně kouzelná, protože budete projíždět kolem ostrůvků, které jsou často jen pár desítek nebo stovek metrů velké a uprostřed stojí jeden nebo dva domy. Bude vám připadat, že jste během pár minut opustili Stockholm a nacházíte se někde na severu Švédska. Pokud vám to počasí dovolí, určitě si sedněte ven.

Když jsme se vylodily na Vaxholmu, rozhodly jsme se obejít celý ostrov dokola, což nám trvalo asi 3 hodiny, ale ve finále celý západ je dost industriální a nebylo tam nic k vidění. Nejkrásnější je východní strana ostrova, kde za zastávku stojí:

  • výhled na pevnost Vaxholm kastell
  • kavárna Vaxholms Hembygdsgårds Café (mají otevřeno jen v létě)
  • typické dřevěné domky v Norrhamnen
  • písčitá pláž Eriksö badplats (to je spíš na jihovýchodě)

Stockholm – metro

Stockholm je proslulý svými barevnými malbami v metru. Ne nadarmo se metru přezdívá „největší galerie na světě“. Pod městem i nad zemí tu najdete celkem rovných 100 stanic metra, z nichž jsme jich prozkoumaly 15 a i tak nám to zabralo půl den. Předpokládám, že málokdo chce trávit 5 hodin pod zemí, takže jsem vybrala 10 nejlepších, které zvládnete navštívit za cca 3 hodiny.

Doporučuju si metro nechat na deštivý den a nebo na večer, kdy už je tma a nemrzí vás, že nejste venku (na metro přeci denní světlo nepotřebujete). Zároveň pokud stojíte o fotky bez lidí, večer je ideální doba, protože je metro prázdnější a lidi se vám nebudou motat do záběrů. Nevýhodou je fakt, že metro jezdí třeba po 10-15 minutách, a tak budete o něco déle čekat. A jaké jsou ty nejkrásnější stanice?

1 T-Centralen

T-Centralen je přestupní stanice, která propojuje úplně všechny linky (zelená, červená, modrá a žlutá). Zároveň je to první stanice, kde se objevila umělecká díla. Malby jsou laděné do modrých tónů, které mají mít relaxační účinek. Říká se, že autor chtěl vytvořit uklidňující atmosféru, protože tohle je stanice, kde lidé spěchají.

Malby stanice T-Centralen najdete na modré lince.

2 Kungsträdgården

Ze stanice Kungsträdgården vystoupíte do jednoho z nejstarších stockholmských veřejných parků. V překladu znamená Kungsträdgården „Královská zahrada“. Barevné schéma – červená, bílá a zelená – je odkazem na bývalou francouzskou zahradu a sochy kolem stanice jsou ve skutečnosti replikami exteriérového umění paláce Makalös.

Kungsträdgården najdete na modré lince.

3 Rådhuset

Název Rådhuset je odvozen od soudní budovy na povrchu, v níž sídlí jeden ze stockholmských soudů. Stanice má připomínat oranžovou hliněnou jeskyni s organickými tvary. Nejkrásnější fotky pořídíte u eskalátorů na jednom z konců stanice.

Stanici Rådhuset najdete na modré lince.

4 Tensta

Tensta je název předměstí, které vzniklo při rozrůstání Stockholmu v letech 1966 až 1972. Autoři strávili více než rok zdobením nástupiště nádraží barevnou přehlídkou zvířecích soch a listů u jasně bílé stěny. Za povšimnutí stojí hlavně roztomilí tučňáci nebo nápis „přátelství“ v češtině (a samozřejmě i jiných jazycích) a nezapomeňte se podívat i pod nohy, až budete stanicí procházet

Stanici Tensta najdete na modré lince.

5 Solna Centrum

Zelená barva symbolizuje les a červená zase večerní slunce zapadající za vrcholky stromů. Jednotlivé obrázky pak ilustrují některá z nejdiskutovanějších společenských témat 70. let ve Švédsku – životní prostředí, odlesňování a vylidňování venkovských oblastí.

Stanici Solna Station najdete na modré lince.

6 Solna Strand

Kontrast mezi nebeskými kostkami, vyčnívajícími ze stropu a perónu na stanici Solna Strand, a temnou jeskyní, je charakteristický pro umění Takashiho Narahy. Japonský umělec ve své tvorbě často používá motiv jin a jang, který je viditelný i tady.

Stanici Solna Strand najdete na modré lince.

7 Citybanan–Odenplan

Umělecké dílo s názvem Life Line tvoří zubaté bílé čáry zářivky, jasně zářící v tunelech. Tvar světel byl inspirován tlukotem srdce umělcova syna, které ukazovalo CTG během porodu.

Umění ve stanici Odenplan je trochu obtížnější najít. Když vystoupíte z metra na zelené lince ve stanici Odenplan, musíte sejít o patro níž směrem na Stockholm Commuter Rail, odkud jiným výstupem vyjedete po eskalátorech opět o patro výš. Uprostřed stanice Commuter Rail je mapa, na které je umělecký kousek vyznačený.

8 Mörby Centrum

Na první pohled by staniční umění Mörby Centrum mohlo působit nenápadně – až na barevné dlaždice zapuštěné do skalního podloží je barevné schéma lehké a téměř tlumené. Barva dlaždic je ve skutečnosti takový malý optický klam. Stěny mění barvu podle toho, kde na plošině stojíte. Z jednoho konce se dílo jeví jako bílo-růžové a z druhého hraje šedo-modrými odstíny. Autoři chtěli zdůraznit měnící se krajinu na cestě.

Morby Centrum je konečná stanice červené linky. A nespleťe si stanice Morby (na fialové) a Morby Centrum – nám se to málem povedlo.

9 Tekniska Högskolan

Tekniska Högskolan v překladu znamená Královský technologický institut. V roce 1973 se Tekniska Högskolan konečně dočkala vlastní stanice metra, aby pomohla studentům a profesorům dostat se na jejich přednášky. Není divu, že stanice je oslavou vědeckých pokroků a objevů. Nejpozoruhodnější je pravděpodobně pět pravidelných mnohostěnných plastik, z nichž každý představuje jeden z pěti Platónových elementů: oheň, voda, vzduch, země a éter.

Stanici Tekniska Högskolan najdete na červené lince.

10 Stadion

Na Stanici Stadion budete vystupovat, pokud budete mít namířeno na nedaleký Stockholmský olympijský stadion, kde se konala olympiáda v roce 1912 a nebo na každoročně pořádaný festival Stockholm Pride, který symbolizuje nádherná duha zasazená na pozadí jasně modré barvy.

Stanici Stadion najdete na červené lince.

11 Hötorget

Stejně jako u všech podpovrchových stanic z počátku 50. let (dalšími příklady byly Slussen, Medborgarplatsen, Skanstull, Odenplan a Rådmansgatan) jsou stěny Hötorgetu pokryty čtvercovými obklady do koupelny. Zářivá neonová světla byla do stanice instalována až v roce 1998 a aby atmosféra připomínala 50. léta, byly zachovány obklady, nápisy na nástupištích, lavičky a dokonce i odpadkové koše.

Stanici Hötorget najdete na zelené lince.

Káva a jídlo

Až vyrazíte do Švédska, rozhodně se setkáte s pojmem fika. Ten symbolizuje vychutnání si kávy a něčeho sladkého (třeba typicky švédský skořicový šnek kanelbulle) s přáteli. Bez fiky rozhodně nemůžete ze Švédska odjet, ale kde si na něčem dobrém pochutnat? Tady je krátký seznam nejlepších restaurací a kaváren, kam můžete zajít!:)

1 Kavárny

Specialty coffee je už světový pojem, který značí, že si kavárna pečlivě vybírá dodavatele kávových zrn a pražírny (příp. si praží kávu sama). V takové kavárně si dáte všechny druhy kávy a latté art je tu samozřejmostí. Tady je seznam nejlepších kaváren ve Stockholmu:

  • Kaffeverket
  • Café Pascal
  • Drop Coffee
  • Mellquist Café & Bar
  • Johan & Nyström
  • Kalf & Hansen
  • Kaffebar

2 Restaurace & bistra

Typické jídlo, které musíte určitě ochutnat, jsou typické meatballs s bramborami a brusinkami – ano, přesně takové, jaké si můžete dát v obchodě IKEA. Švédská kuchyně ale hodně pracuje i s rybami a mořskými plody. Tady je seznam nejlepších restaurací a bister ve Stockholmu:

  • K25 (takové pražské Manifesto)
  • Greasy Spoon (hlavně na snídaně!)
  • Bistro Bestick
  • Pekárna Skeppsbro
  • Lykke (restaurace hotelu Nordic Light)

Dalším místem, které určitě musíte navštívit, je jeden z marketů. Místní pro čerstvé ryby, maso, ovoce, zeleninu, ale i další různé dobroty chodí často právě sem. Známý je třeba Östermalms saluhall nebo Hötorgshallen, kde se můžete i docela levně najíst. V bistru Kajsas fisk v Hötorgshallen mají prý tu nejlepší typickou švédskou rybí polévku ve městě. I my jsme jí ochutnaly a nemůžeme nesouhlasit! 🙂

Uff, tak to byl vyčerpávající průvodce po Stockholmu 🙂 Pokud vás severské země baví a Stockholm už máte dávno za sebou, můžete třeba mrknout i na můj report z Osla, kam sem se vydala v zimě.

Mějte se a cestování zdar!

Eliška